Čačinci: stanovništvo i statistika
Čačinci: stanovništvo 2.055 (2025), površina 144,9 km², gustoća naseljenosti 14,2 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 335. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −19,9 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.055
- 144,9 km²
- 14 stanovnika/km²
Čačinci u brojkama
Ključne informacije
Virovitičko-podravska županija: Čačinci je na 9. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 16).
Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika: Čačinci ima 57, u usporedbi s prosjekom od 35 (Virovitičko-podravska županija) i državnim prosjekom od 41.
Kretanje broja stanovnika: Čačinci
Čačinci: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.565, a 2025. godine 2.055.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.206 |
| 2021 | 2.159 |
| 2022 | 2.125 |
| 2023 | 2.099 |
| 2024 | 2.062 |
| 2025 | 2.055 |
Jeste li znali?
- „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi u godini”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- „Prirodni prirast na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 20.294.
- Gustoća naseljenosti 7,9 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Mikleuš, na udaljenosti od 5,9 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Orahovica (4.201 st.), udaljena 6,8 km.
Svi pokazatelji: Čačinci
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Čačinci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,5 god. | 44,5 god. | 44,8 god. | 210. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,9 % | 22,0 % | 22,9 % | 334. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,8 % | 14,1 % | 13,7 % | 373. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −15,5 ‰ | −8,8 ‰ | −6,8 ‰ | 494. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 5,8 ‰ | −2,5 ‰ | 3,1 ‰ | 226. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 3,9 ‰ | 2,3 ‰ | 3,7 ‰ | 261. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Čačinci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.461 | 37.671 | 2.390.500 | 337. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 676 | 535 | 604 | 220. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 3,2 % | 3,1 % | 7,9 % | 367. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 37,9 % | 26,1 % | 25,9 % | 74. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 97,4 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 323. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 71 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,8 | 6,6 | 7,2 | 363. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 95,1 % | 97,4 % | 99,0 % | 478. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Čačinci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 38,1 % | 49,1 % | 12,8 % | 182. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 22,7 % | 28,9 % | 31,3 % | 364. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Čačinci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 16,5 % | 15,9 % | 6,0 % | 95. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 28,5 % | 21,7 % | 19,5 % | 130. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 5,4 % | 8,1 % | 9,0 % | 477. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.205 € | 7.401 € | 7.821 € | 375. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.532 € | 10.899 € | 11.010 € | 360. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.061 € | 6.288 € | 6.391 € | 345. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 419 | 414 | 456 | 385. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 350 | 327 | 302 | 134. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Čačinci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 6,0 % | 8,9 % | 4,6 % | 202. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 41,0 % | 42,0 % | 45,2 % | 407. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 364 | 15.737 | 1.262.193 | 274. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 177 | 235 | 150 | 228. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 52,6 % | 32,6 % | 55,5 % | 300. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Čačinci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 5.752 | – | 9.381 | 228. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 2,6 | 0,5 | 1,6 | 191. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,9 % | 5,6 % | 6,5 % | 255. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Čačinci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,53 | 2,67 | 2,75 | 404. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Čačinci | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 19 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 117 | 2.350 | 158.685 | 222. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 57 | 35 | 35 | 26. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 74 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 136 | 5.122 | 291.355 | 347. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 66 | 77 | 72 | 343. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,2 | 7,5 | 6,3 | 198. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 57 | 1.855 | 139.372 | 312. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 28 | 28 | 28 | 253. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 11,1 % | 13,1 % | 13,0 % | 330. mjesto od 545 |
Čačinci: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−15,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −15,1 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
5,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −22,6 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
3,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −9,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 6 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.205 € u 2025, u usporedbi s 4.650 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.532 € u 2025, u usporedbi s 7.308 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.061 € u 2025, u usporedbi s 3.987 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
364 u 2024, u usporedbi s 299 u 2011
Gdje je Čačinci?
Susjedne lokalne jedinice
- Mikleuš5,9 km · 962
- Zdenci6,4 km · 1.355
- Orahovica6,8 km · 4.201
- Nova Bukovica10 km · 1.180
- Feričanci12 km · 1.661
- Crnac12 km · 997
- Đurđenovac16 km · 4.932
- Čađavica16 km · 1.437
Virovitičko-podravska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Čačinci?
Čačinci ima 2.055 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 335. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Čačinci: kolika je površina?
Čačinci ima površinu od 144,9 km², a gustoća naseljenosti iznosi 14 stanovnika/km².
Čačinci: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Čačinci) promijenio se s 2.565 na 2.055, odnosno za −19,9 %.
Čačinci: gdje se nalazi?
Županija: Virovitičko-podravska županija. Geografska širina 45,600, geografska dužina 17,870.
Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (Čačinci): kolika je vrijednost?
Čačinci: „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika” iznosi 57 (2025/2026), što je 26. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 35.
Dovršeni stanovi u godini (Čačinci): kolika je vrijednost?
Čačinci: „Dovršeni stanovi u godini” iznosi 0 (2024), što je 445. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 4.
Čačinci: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Čačinci): Mikleuš (5,9 km), Zdenci (6,4 km), Orahovica (6,8 km), Nova Bukovica (10 km), Feričanci (12 km).