Voćin: stanovništvo i statistika
Voćin: stanovništvo 1.768 (2025), površina 296,6 km², gustoća naseljenosti 6,0 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 381. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −21,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.768
- 296,6 km²
- 6 stanovnika/km²
Voćin u brojkama
Ključne informacije
Virovitičko-podravska županija: Voćin je na 11. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 16).
Prosječna starost stanovništva: Voćin ima 35,1 god., u usporedbi s prosjekom od 44,5 god. (Virovitičko-podravska županija) i državnim prosjekom od 44,3 god.
Stopa nezaposlenosti: Voćin ima 18,5 %, u usporedbi s prosjekom od 8,9 % (Virovitičko-podravska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Voćin
Voćin: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.244, a 2025. godine 1.768.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.921 |
| 2021 | 1.871 |
| 2022 | 1.842 |
| 2023 | 1.785 |
| 2024 | 1.765 |
| 2025 | 1.768 |
Jeste li znali?
- Virovitičko-podravska županija: prvo mjesto za „Udio djece do 14 godina”.
- Virovitičko-podravska županija: prvo mjesto za „Stopa nezaposlenosti”.
- „Prosječna starost stanovništva”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 41.541.
- Gustoća naseljenosti 18,8 puta je manja od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Voćin
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Voćin | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 35,1 god. | 44,5 god. | 44,8 god. | 545. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 11,4 % | 22,0 % | 22,9 % | 545. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 23,7 % | 14,1 % | 13,7 % | 3. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | 0,0 ‰ | −8,8 ‰ | −6,8 ‰ | 36. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −3,4 ‰ | −2,5 ‰ | 3,1 ‰ | 391. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 6,2 ‰ | 2,3 ‰ | 3,7 ‰ | 191. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Voćin | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 949 | 37.671 | 2.390.500 | 437. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 501 | 535 | 604 | 409. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,1 % | 3,1 % | 7,9 % | 419. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 41,6 % | 26,1 % | 25,9 % | 45. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 105,5 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 191. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 71 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 7,9 | 6,6 | 7,2 | 252. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 97,9 % | 97,4 % | 99,0 % | 362. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Voćin | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 1,0 % | 49,1 % | 12,8 % | 533. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 8,4 % | 28,9 % | 31,3 % | 517. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Voćin | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 22,4 % | 15,9 % | 6,0 % | 55. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 13,4 % | 21,7 % | 19,5 % | 398. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 23,7 % | 8,1 % | 9,0 % | 6. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 4.658 € | 7.401 € | 7.821 € | 543. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.221 € | 10.899 € | 11.010 € | 505. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 4.089 € | 6.288 € | 6.391 € | 533. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 327 | 414 | 456 | 532. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 317 | 327 | 302 | 215. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Voćin | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 18,5 % | 8,9 % | 4,6 % | 8. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 38,6 % | 42,0 % | 45,2 % | 454. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 254 | 15.737 | 1.262.193 | 343. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 144 | 235 | 150 | 286. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 31,0 % | 32,6 % | 55,5 % | 455. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Voćin | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,4 % | 5,6 % | 6,5 % | 353. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Voćin | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,60 | 2,67 | 2,75 | 4. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Voćin | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 19 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 81 | 2.350 | 158.685 | 288. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 46 | 35 | 35 | 80. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 74 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 227 | 5.122 | 291.355 | 233. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 128 | 77 | 72 | 4. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,1 | 7,5 | 6,3 | 131. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 27 | 1.855 | 139.372 | 448. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 15 | 28 | 28 | 477. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 6,5 % | 13,1 % | 13,0 % | 509. mjesto od 545 |
Voćin: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
0,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −2,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−3,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −31,6 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
6,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −14,3 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 4 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
4.658 € u 2025, u usporedbi s 2.689 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.221 € u 2025, u usporedbi s 6.057 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
4.089 € u 2025, u usporedbi s 2.975 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
254 u 2024, u usporedbi s 255 u 2011
Gdje je Voćin?
Susjedne lokalne jedinice
- Đulovac11 km · 2.711
- Slatina15 km · 10.918
- Nova Bukovica18 km · 1.180
- Mikleuš20 km · 962
- Velika20 km · 4.215
- Suhopolje21 km · 4.880
- Kaptol25 km · 2.376
- Čačinci25 km · 2.055
Virovitičko-podravska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Voćin?
Voćin ima 1.768 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 381. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Voćin: kolika je površina?
Voćin ima površinu od 296,6 km², a gustoća naseljenosti iznosi 6 stanovnika/km².
Voćin: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Voćin) promijenio se s 2.244 na 1.768, odnosno za −21,2 %.
Voćin: gdje se nalazi?
Županija: Virovitičko-podravska županija. Geografska širina 45,618, geografska dužina 17,548.
Prosječna starost stanovništva (Voćin): kolika je vrijednost?
Voćin: „Prosječna starost stanovništva” iznosi 35,1 god. (2021), što je 545. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 44,8 god.
Stopa nezaposlenosti (Voćin): kolika je vrijednost?
Voćin: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 18,5 % (2021), što je 8. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Voćin: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Voćin): Đulovac (11 km), Slatina (15 km), Nova Bukovica (18 km), Mikleuš (20 km), Velika (20 km).