Pirovac: stanovništvo i statistika
Pirovac: stanovništvo 1.768 (2025), površina 25,1 km², gustoća naseljenosti 70,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 381. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −2,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.768
- 25,1 km²
- 70 stanovnika/km²
Pirovac u brojkama
Ključne informacije
Šibensko-kninska županija: Pirovac je na 12. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 20).
Stanova na 1000 stanovnika: Pirovac ima 2.176, u usporedbi s prosjekom od 1.133 (Šibensko-kninska županija) i državnim prosjekom od 622.
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku: Pirovac ima 8.723 €, u usporedbi s prosjekom od 11.135 € (Šibensko-kninska županija) i državnim prosjekom od 12.677 €.
Kretanje broja stanovnika: Pirovac
Pirovac: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.808, a 2025. godine 1.768.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.630 |
| 2021 | 1.614 |
| 2022 | 1.641 |
| 2023 | 1.691 |
| 2024 | 1.764 |
| 2025 | 1.768 |
Jeste li znali?
- „Stanova na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Udio noćenja stranih turista”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 3.515.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Tisno (3.119 st.), udaljena 2,6 km.
Svi pokazatelji: Pirovac
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Pirovac | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 50,1 god. | 46,9 god. | 44,8 god. | 35. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 32,7 % | 27,4 % | 22,9 % | 31. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 10,3 % | 12,8 % | 13,7 % | 507. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −10,8 ‰ | −7,0 ‰ | −6,8 ‰ | 412. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | 3,1 ‰ | 175. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 5,1 ‰ | 11,6 ‰ | 3,7 ‰ | 225. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Pirovac | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.495 | 106.718 | 2.390.500 | 145. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 2.176 | 1.133 | 604 | 14. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 35,2 % | 13,7 % | 7,9 % | 40. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 35,6 % | 35,1 % | 25,9 % | 101. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 91,6 m² | 82,2 m² | 100,4 m² | 422. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 6 | 228 | 16.654 | 219. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 35,1 | 24,5 | 7,2 | 75. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,6 % | 99,6 % | 99,0 % | 174. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Pirovac | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 2,2 % | 4,5 % | 12,8 % | 488. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 72,6 % | 63,3 % | 31,3 % | 84. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Pirovac | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,0 % | 2,8 % | 6,0 % | 417. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 11,3 % | 14,2 % | 19,5 % | 445. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 6,4 % | 6,4 % | 9,0 % | 435. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.446 € | 8.587 € | 7.821 € | 193. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 8.723 € | 11.135 € | 11.010 € | 525. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.898 € | 6.873 € | 6.391 € | 135. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 519 | 464 | 456 | 101. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 390 | 356 | 302 | 75. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Pirovac | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,8 % | 6,5 % | 4,6 % | 334. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 36,8 % | 43,3 % | 45,2 % | 487. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 223 | 25.449 | 1.262.193 | 365. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 126 | 265 | 150 | 318. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 42,1 % | 27,0 % | 55,5 % | 387. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Pirovac | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 218.081 | – | 9.381 | 80. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 130,4 | 61,0 | 1,6 | 59. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 18,9 % | 13,9 % | 6,5 % | 67. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 179.926 | – | 303.422 | 88. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 26.731 | – | 45.455 | 92. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 101,8 | 71,3 | 87,2 | 64. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 6,7 | 5,4 | 6,3 | 48. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 72,9 % | 84,2 % | 92,2 % | 138. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 4.211 | – | 4.527 | 77. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 2.382 | 1.284 | 1.506 | 44. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 4,1 % | 10,5 % | 6,6 % | 86. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 31,3 % | 17,2 % | 7,1 % | 29. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Pirovac | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,30 | 2,48 | 2,75 | 510. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Pirovac | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 50 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 62 | 3.566 | 158.685 | 338. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 35 | 37 | 35 | 265. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 45 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 94 | 6.561 | 291.355 | 427. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 53 | 68 | 72 | 449. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,9 | 7,4 | 6,3 | 296. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 49 | 3.452 | 139.372 | 348. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 28 | 36 | 28 | 253. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 16,7 % | 20,8 % | 13,0 % | 181. mjesto od 545 |
Pirovac: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−10,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −6,7 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
9,6 ‰ u 2025, u usporedbi s 9,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
5,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
6 u 2024, u usporedbi s 9 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.446 € u 2025, u usporedbi s 5.201 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
8.723 € u 2025, u usporedbi s 6.081 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.898 € u 2025, u usporedbi s 4.478 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
223 u 2024, u usporedbi s 137 u 2011
Noćenja turista u godini
169.504 u 2021, u usporedbi s 173.506 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
179.926 u 2025, u usporedbi s 221.597 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
26.731 u 2025, u usporedbi s 30.381 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
4.211 u 2025, u usporedbi s 5.070 u 2018
Gdje je Pirovac?
Susjedne lokalne jedinice
- Tisno2,6 km · 3.119
- Murter-Kornati6,1 km · 2.025
- Tribunj9,3 km · 1.678
- Stankovci11 km · 1.769
- Vodice12 km · 9.889
- Pakoštane16 km · 4.339
- Lišane Ostrovičke18 km · 548
- Skradin20 km · 2.983
Šibensko-kninska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Pirovac?
Pirovac ima 1.768 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 381. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Pirovac: kolika je površina?
Pirovac ima površinu od 25,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 70 stanovnika/km².
Pirovac: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Pirovac) promijenio se s 1.808 na 1.768, odnosno za −2,2 %.
Pirovac: gdje se nalazi?
Županija: Šibensko-kninska županija. Geografska širina 43,819, geografska dužina 15,668.
Stanova na 1000 stanovnika (Pirovac): kolika je vrijednost?
Pirovac: „Stanova na 1000 stanovnika” iznosi 2.176 (2021), što je 14. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 604.
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (Pirovac): kolika je vrijednost?
Pirovac: „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku” iznosi 8.723 € (2025), što je 525. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 11.010 €.
Pirovac: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Pirovac): Tisno (2,6 km), Murter-Kornati (6,1 km), Tribunj (9,3 km), Stankovci (11 km), Vodice (12 km).