Sveti Ivan Zelina: stanovništvo i statistika
Sveti Ivan Zelina: stanovništvo 15.292 (2025), površina 4,0 km², gustoća naseljenosti 3.823 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 35. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo je stabilno: +0,1 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 15.292
- 4,0 km²
- 3.823 stanovnika/km²
Sveti Ivan Zelina u brojkama
Ključne informacije
Zagrebačka županija: Sveti Ivan Zelina je na 6. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Kretanje broja stanovnika: Sveti Ivan Zelina
Sveti Ivan Zelina: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 15.272, a 2025. godine 15.292.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 14.583 |
| 2021 | 14.705 |
| 2022 | 14.792 |
| 2023 | 15.100 |
| 2024 | 15.144 |
| 2025 | 15.292 |
Jeste li znali?
- Zagrebačka županija: prvo mjesto za „Gustoća naseljenosti”.
- „Studenti prema mjestu stalnog prebivališta”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna površina nastanjenog stana”: vrijednost je veća nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 560.
- Gustoća naseljenosti 34,0 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Rakovec, na udaljenosti od 7,2 km.
Svi pokazatelji: Sveti Ivan Zelina
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Sveti Ivan Zelina | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,1 god. | 43,4 god. | 44,8 god. | 353. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,3 % | 21,3 % | 22,9 % | 308. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,0 % | 14,9 % | 13,7 % | 232. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −3,6 ‰ | −3,1 ‰ | −6,8 ‰ | 125. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 14,3 ‰ | 11,1 ‰ | 3,1 ‰ | 121. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 6,9 ‰ | 4,9 ‰ | 3,7 ‰ | 177. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Sveti Ivan Zelina | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 8.794 | 144.764 | 2.390.500 | 42. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 602 | 481 | 604 | 274. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 18,9 % | 9,6 % | 7,9 % | 148. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 27,2 % | 19,7 % | 25,9 % | 243. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 118,1 m² | 110,9 m² | 100,4 m² | 41. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 13 | 1.342 | 16.654 | 157. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 11,2 | 13,3 | 7,2 | 185. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,0 % | 99,2 % | 99,0 % | 270. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Sveti Ivan Zelina | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 63,0 % | 55,7 % | 12,8 % | 81. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 31,7 % | 43,0 % | 31,3 % | 267. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Sveti Ivan Zelina | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,0 % | 2,7 % | 6,0 % | 359. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 24,2 % | 19,7 % | 19,5 % | 178. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,4 % | 8,2 % | 9,0 % | 306. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.864 € | 9.898 € | 7.821 € | 150. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.500 € | 13.565 € | 11.010 € | 79. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.071 € | 6.957 € | 6.391 € | 343. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 510 | 527 | 456 | 122. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 273 | 259 | 302 | 414. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Sveti Ivan Zelina | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,6 % | 3,8 % | 4,6 % | 351. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 50,8 % | 52,2 % | 45,2 % | 118. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 4.529 | 86.158 | 1.262.193 | 36. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 299 | 279 | 150 | 84. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 49,9 % | 61,4 % | 55,5 % | 336. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Sveti Ivan Zelina | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 1.502 | – | 9.381 | 281. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,1 | 0,9 | 1,6 | 300. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,4 % | 4,7 % | 6,5 % | 434. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Sveti Ivan Zelina | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,10 | 3,00 | 2,75 | 97. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Sveti Ivan Zelina | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 3 | 123 | 1.794 | 79. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 529 | 13.110 | 158.685 | 43. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 35 | 42 | 35 | 265. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 6 | 118 | 1.925 | 59. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 1.069 | 24.065 | 291.355 | 39. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 70 | 77 | 72 | 295. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,4 | 9,5 | 6,3 | 113. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 588 | 11.352 | 139.372 | 34. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 38 | 36 | 28 | 63. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 15,1 % | 20,0 % | 13,0 % | 221. mjesto od 545 |
Sveti Ivan Zelina: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−3,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
14,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −10,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
6,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −9,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
13 u 2024, u usporedbi s 67 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.864 € u 2025, u usporedbi s 5.803 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.500 € u 2025, u usporedbi s 8.259 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.071 € u 2025, u usporedbi s 3.942 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
4.529 u 2024, u usporedbi s 3.182 u 2011
Noćenja turista u godini
3.472 u 2021, u usporedbi s 940 u 2018
Gdje je Sveti Ivan Zelina?
Susjedne lokalne jedinice
- Rakovec7,2 km · 1.087
- Bedenica8,4 km · 1.265
- Marija Bistrica11 km · 5.385
- Preseka12 km · 1.028
- Konjščina12 km · 3.186
- Farkaševac13 km · 1.473
- Breznica14 km · 1.900
- Brckovljani14 km · 6.092
Zagrebačka županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Sveti Ivan Zelina?
Sveti Ivan Zelina ima 15.292 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 35. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Sveti Ivan Zelina: kolika je površina?
Sveti Ivan Zelina ima površinu od 4,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 3.823 stanovnika/km².
Sveti Ivan Zelina: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Sveti Ivan Zelina) promijenio se s 15.272 na 15.292, odnosno za +0,1 %.
Sveti Ivan Zelina: gdje se nalazi?
Županija: Zagrebačka županija. Geografska širina 45,950, geografska dužina 16,233.
Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (Sveti Ivan Zelina): kolika je vrijednost?
Sveti Ivan Zelina: „Studenti prema mjestu stalnog prebivališta” iznosi 588 (2025/2026), što je 34. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 67.
Zaposleni u pravnim osobama (Sveti Ivan Zelina): kolika je vrijednost?
Sveti Ivan Zelina: „Zaposleni u pravnim osobama” iznosi 4.529 (2024), što je 36. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 364.
Sveti Ivan Zelina: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Sveti Ivan Zelina): Rakovec (7,2 km), Bedenica (8,4 km), Marija Bistrica (11 km), Preseka (12 km), Konjščina (12 km).