Konjščina: stanovništvo i statistika
Konjščina: stanovništvo 3.186 (2025), površina 1,2 km², gustoća naseljenosti 2.655 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 223. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −10,5 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.186
- 1,2 km²
- 2.655 stanovnika/km²
Konjščina u brojkama
Ključne informacije
Krapinsko-zagorska županija: Konjščina je na 15. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 32).
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku: Konjščina ima 13.401 €, u usporedbi s prosjekom od 12.929 € (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 12.677 €.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika: Konjščina ima 1,6, u usporedbi s prosjekom od 7,7 (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 19,1.
Kretanje broja stanovnika: Konjščina
Konjščina: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.561, a 2025. godine 3.186.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.342 |
| 2021 | 3.295 |
| 2022 | 3.257 |
| 2023 | 3.242 |
| 2024 | 3.206 |
| 2025 | 3.186 |
Jeste li znali?
- „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 168.
- Gustoća naseljenosti 23,6 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Hrašćina, na udaljenosti od 7,1 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Marija Bistrica (5.385 st.), udaljena 7,2 km.
Svi pokazatelji: Konjščina
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Konjščina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,4 god. | 44,1 god. | 44,8 god. | 316. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,7 % | 20,8 % | 22,9 % | 279. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,6 % | 13,7 % | 13,7 % | 289. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −9,0 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 354. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 1,6 ‰ | 0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 300. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 1,9 ‰ | 0,1 ‰ | 3,7 ‰ | 350. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Konjščina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.927 | 63.592 | 2.390.500 | 264. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 583 | 528 | 604 | 301. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 8,7 % | 15,8 % | 7,9 % | 263. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 33,2 % | 21,4 % | 25,9 % | 140. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 98,1 m² | 109,1 m² | 100,4 m² | 307. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 243 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 1,6 | 7,7 | 7,2 | 508. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 97,8 % | 98,4 % | 99,0 % | 368. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Konjščina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 66,0 % | 64,5 % | 12,8 % | 67. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 22,7 % | 23,3 % | 31,3 % | 364. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Konjščina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,5 % | 1,8 % | 6,0 % | 333. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 30,5 % | 29,7 % | 19,5 % | 109. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,3 % | 11,4 % | 9,0 % | 191. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.342 € | 9.106 € | 7.821 € | 104. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 13.401 € | 12.929 € | 11.010 € | 22. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.666 € | 6.237 € | 6.391 € | 199. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 494 | 499 | 456 | 158. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 322 | 292 | 302 | 203. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Konjščina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,5 % | 3,2 % | 4,6 % | 364. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 50,8 % | 50,9 % | 45,2 % | 118. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 733 | 29.951 | 1.262.193 | 163. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 229 | 251 | 150 | 153. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 63,0 % | 63,5 % | 55,5 % | 198. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Konjščina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 5,1 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,9 % | 4,8 % | 6,5 % | 464. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Konjščina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,97 | 3,08 | 2,75 | 151. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Konjščina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 122 | 4.297 | 158.685 | 216. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 38 | 36 | 35 | 203. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 79 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 289 | 8.594 | 291.355 | 179. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 91 | 72 | 72 | 66. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,0 | 8,1 | 6,3 | 138. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 112 | 3.661 | 139.372 | 172. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 35 | 31 | 28 | 112. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 16,1 % | 15,7 % | 13,0 % | 194. mjesto od 545 |
Konjščina: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−9,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,5 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
1,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
1,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −0,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.342 € u 2025, u usporedbi s 6.164 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
13.401 € u 2025, u usporedbi s 8.857 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.666 € u 2025, u usporedbi s 4.411 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
733 u 2024, u usporedbi s 626 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2020, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Konjščina?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Konjščina?
Konjščina ima 3.186 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 223. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Konjščina: kolika je površina?
Konjščina ima površinu od 1,2 km², a gustoća naseljenosti iznosi 2.655 stanovnika/km².
Konjščina: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Konjščina) promijenio se s 3.561 na 3.186, odnosno za −10,5 %.
Konjščina: gdje se nalazi?
Županija: Krapinsko-zagorska županija. Geografska širina 46,053, geografska dužina 16,180.
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (Konjščina): kolika je vrijednost?
Konjščina: „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku” iznosi 13.401 € (2025), što je 22. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 11.010 €.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (Konjščina): kolika je vrijednost?
Konjščina: „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika” iznosi 1,6 (2024), što je 508. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7,2.
Konjščina: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Konjščina): Hrašćina (7,1 km), Marija Bistrica (7,2 km), Breznica (7,2 km), Bedenica (7,3 km), Budinščina (8,3 km).