Udbina: stanovništvo i statistika
Udbina: stanovništvo 1.244 (2025), površina 18,8 km², gustoća naseljenosti 66,2 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 467. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −20,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.244
- 18,8 km²
- 66 stanovnika/km²
Udbina u brojkama
Ključne informacije
Ličko-senjska županija: Udbina je na 8. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 12).
Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom: Udbina ima 1,7 %, u usporedbi s prosjekom od 21,0 % (Ličko-senjska županija) i državnim prosjekom od 52,8 %.
Učenika po učitelju u osnovnim školama: Udbina ima 1,6, u usporedbi s prosjekom od 5,6 (Ličko-senjska županija) i državnim prosjekom od 8,4.
Kretanje broja stanovnika: Udbina
Udbina: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.559, a 2025. godine 1.244.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.353 |
| 2021 | 1.324 |
| 2022 | 1.299 |
| 2023 | 1.275 |
| 2024 | 1.259 |
| 2025 | 1.244 |
Jeste li znali?
- Ličko-senjska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu”.
- „Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Učenika po učitelju u osnovnim školama”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 2.633.
- Najbliža lokalna jedinica je Donji Lapac, na udaljenosti od 15,6 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Gračac (2.814 st.), udaljena 30 km.
Svi pokazatelji: Udbina
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Udbina | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 52,2 god. | 46,7 god. | 44,8 god. | 15. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 36,2 % | 26,2 % | 22,9 % | 15. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 10,4 % | 12,6 % | 13,7 % | 504. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −14,3 ‰ | −10,1 ‰ | −6,8 ‰ | 481. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 8,8 ‰ | 17,8 ‰ | 3,1 ‰ | 183. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 2,4 ‰ | 16,2 ‰ | 3,7 ‰ | 320. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Udbina | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.920 | 51.907 | 2.390.500 | 266. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.439 | 1.254 | 604 | 48. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 11,5 % | 13,5 % | 7,9 % | 234. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 57,1 % | 38,7 % | 25,9 % | 10. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 80,6 m² | 89,0 m² | 100,4 m² | 523. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 265 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,0 | 23,0 | 7,2 | 400. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 97,3 % | 98,6 % | 99,0 % | 400. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Udbina | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 3,4 % | 4,7 % | 12,8 % | 434. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 1,7 % | 21,0 % | 31,3 % | 542. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Udbina | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 34,6 % | 10,5 % | 6,0 % | 9. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 18,5 % | 12,5 % | 19,5 % | 292. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 3,5 % | 7,8 % | 9,0 % | 531. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.755 € | 8.472 € | 7.821 € | 285. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.822 € | 11.318 € | 11.010 € | 309. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 3.972 € | 6.226 € | 6.391 € | 536. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 359 | 489 | 456 | 507. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 527 | 371 | 302 | 11. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Udbina | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 6,0 % | 4,8 % | 4,6 % | 202. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 40,7 % | 43,8 % | 45,2 % | 416. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 187 | 11.997 | 1.262.193 | 401. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 149 | 278 | 150 | 276. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 15,4 % | 21,5 % | 55,5 % | 525. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Udbina | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 1.125 | – | 9.381 | 286. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,8 | 74,2 | 1,6 | 244. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 8,4 % | 11,5 % | 6,5 % | 194. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Udbina | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,14 | 2,43 | 2,75 | 535. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Udbina | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 16 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 28 | 1.502 | 158.685 | 440. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 23 | 34 | 35 | 415. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 42 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 62 | 3.010 | 291.355 | 479. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 50 | 69 | 72 | 463. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 1,6 | 5,6 | 6,3 | 528. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 16 | 1.249 | 139.372 | 506. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 13 | 29 | 28 | 505. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 7,9 % | 17,5 % | 13,0 % | 469. mjesto od 545 |
Udbina: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−14,3 ‰ u 2024, u usporedbi s −14,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
8,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −26,3 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
2,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −21,2 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 10 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.755 € u 2025, u usporedbi s 5.183 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.822 € u 2025, u usporedbi s 6.884 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
3.972 € u 2025, u usporedbi s 2.804 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
187 u 2024, u usporedbi s 183 u 2011
Noćenja turista u godini
1.259 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Udbina?
Susjedne lokalne jedinice
- Donji Lapac16 km · 1.238
- Lovinac20 km · 992
- Gračac30 km · 2.814
- Gospić31 km · 11.903
- Plitvička Jezera37 km · 4.236
- Starigrad40 km · 1.768
- Jasenice40 km · 1.480
- Obrovac41 km · 3.422
Ličko-senjska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Udbina?
Udbina ima 1.244 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 467. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Udbina: kolika je površina?
Udbina ima površinu od 18,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 66 stanovnika/km².
Udbina: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Udbina) promijenio se s 1.559 na 1.244, odnosno za −20,2 %.
Udbina: gdje se nalazi?
Županija: Ličko-senjska županija. Geografska širina 44,562, geografska dužina 15,771.
Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (Udbina): kolika je vrijednost?
Udbina: „Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom” iznosi 1,7 % (2021), što je 542. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 31,3 %.
Učenika po učitelju u osnovnim školama (Udbina): kolika je vrijednost?
Udbina: „Učenika po učitelju u osnovnim školama” iznosi 1,6 (2025/2026), što je 528. mjesto među lokalnim jedinicama (od 534); državni medijan iznosi 6,3.
Udbina: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Udbina): Donji Lapac (16 km), Lovinac (20 km), Gračac (30 km), Gospić (31 km), Plitvička Jezera (37 km).