Ivanec: stanovništvo i statistika
Ivanec: stanovništvo 12.974 (2025), površina 8,5 km², gustoća naseljenosti 1.526 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 44. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −2,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 12.974
- 8,5 km²
- 1.526 stanovnika/km²
Ivanec u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Ivanec je na 2. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje: Ivanec ima 13,8 %, u usporedbi s prosjekom od 18,3 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 23,7 %.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom: Ivanec ima 72,4 %, u usporedbi s prosjekom od 64,5 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 41,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Ivanec
Ivanec: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 13.267, a 2025. godine 12.974.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 12.742 |
| 2021 | 12.748 |
| 2022 | 12.720 |
| 2023 | 12.931 |
| 2024 | 12.931 |
| 2025 | 12.974 |
Jeste li znali?
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Studenti prema mjestu stalnog prebivališta”: vrijednost je veća nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.190.
- Gustoća naseljenosti 13,6 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Lepoglava, na udaljenosti od 6,7 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Varaždin (44.283 st.), udaljena 20 km.
Svi pokazatelji: Ivanec
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Ivanec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,6 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 401. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 20,2 % | 20,8 % | 22,9 % | 430. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,9 % | 13,9 % | 13,7 % | 248. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −4,3 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 157. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 9,3 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 178. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 5,4 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 214. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Ivanec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 6.000 | 81.323 | 2.390.500 | 70. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 472 | 510 | 604 | 455. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 20,5 % | 14,0 % | 7,9 % | 125. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 13,8 % | 18,3 % | 25,9 % | 516. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 106,5 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 181. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 40 | 394 | 16.654 | 78. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 11,1 | 9,1 | 7,2 | 186. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,1 % | 98,4 % | 99,0 % | 257. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Ivanec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 72,4 % | 64,5 % | 12,8 % | 34. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 28,8 % | 30,5 % | 31,3 % | 302. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Ivanec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,8 % | 4,5 % | 6,0 % | 426. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 34,4 % | 32,4 % | 19,5 % | 63. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 11,8 % | 10,3 % | 9,0 % | 133. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.061 € | 8.974 € | 7.821 € | 129. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.193 € | 12.264 € | 11.010 € | 120. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.464 € | 6.475 € | 6.391 € | 250. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 538 | 507 | 456 | 72. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 285 | 283 | 302 | 361. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Ivanec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,7 % | 3,2 % | 4,6 % | 439. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 53,3 % | 52,1 % | 45,2 % | 56. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 3.740 | 54.226 | 1.262.193 | 51. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 289 | 342 | 150 | 88. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 48,2 % | 52,1 % | 55,5 % | 347. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Ivanec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,4 % | 3,8 % | 6,5 % | 504. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Ivanec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,20 | 3,04 | 2,75 | 57. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Ivanec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 3 | 61 | 1.794 | 79. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 458 | 6.538 | 158.685 | 55. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 35 | 41 | 35 | 265. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 7 | 71 | 1.925 | 46. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 919 | 11.648 | 291.355 | 48. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 71 | 74 | 72 | 285. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,9 | 8,2 | 6,3 | 88. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 485 | 5.169 | 139.372 | 41. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 37 | 33 | 28 | 75. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 16,3 % | 18,2 % | 13,0 % | 189. mjesto od 545 |
Ivanec: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−4,3 ‰ u 2024, u usporedbi s −4,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
9,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,8 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
5,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,5 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
40 u 2024, u usporedbi s 32 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.061 € u 2025, u usporedbi s 5.890 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.193 € u 2025, u usporedbi s 8.280 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.464 € u 2025, u usporedbi s 4.279 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
3.740 u 2024, u usporedbi s 3.247 u 2011
Gdje je Ivanec?
Susjedne lokalne jedinice
- Lepoglava6,7 km · 6.653
- Klenovnik6,9 km · 1.736
- Zlatar7,4 km · 5.477
- Lobor8,6 km · 2.594
- Donja Voća9,4 km · 1.928
- Maruševec9,5 km · 5.539
- Bednja11 km · 3.254
- Novi Golubovec11 km · 757
Varaždinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Ivanec?
Ivanec ima 12.974 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 44. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Ivanec: kolika je površina?
Ivanec ima površinu od 8,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 1.526 stanovnika/km².
Ivanec: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Ivanec) promijenio se s 13.267 na 12.974, odnosno za −2,2 %.
Ivanec: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,217, geografska dužina 16,117.
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (Ivanec): kolika je vrijednost?
Ivanec: „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje” iznosi 13,8 % (2021), što je 516. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 25,9 %.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (Ivanec): kolika je vrijednost?
Ivanec: „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom” iznosi 72,4 % (2021), što je 34. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 12,8 %.
Ivanec: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Ivanec): Lepoglava (6,7 km), Klenovnik (6,9 km), Zlatar (7,4 km), Lobor (8,6 km), Donja Voća (9,4 km).