Kalnik: stanovništvo i statistika
Kalnik: stanovništvo 1.070 (2025), površina 7,8 km², gustoća naseljenosti 137 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 490. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −16,5 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.070
- 7,8 km²
- 137 stanovnika/km²
Kalnik u brojkama
Ključne informacije
Koprivničko-križevačka županija: Kalnik je na 24. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 25).
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Kalnik ima 18,2 %, u usporedbi s prosjekom od 8,4 % (Koprivničko-križevačka županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom: Kalnik ima 1,7 %, u usporedbi s prosjekom od 54,4 % (Koprivničko-križevačka županija) i državnim prosjekom od 41,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Kalnik
Kalnik: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.282, a 2025. godine 1.070.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.163 |
| 2021 | 1.152 |
| 2022 | 1.141 |
| 2023 | 1.113 |
| 2024 | 1.093 |
| 2025 | 1.070 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu”: vrijednost je veća nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.092.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Sveti Petar Orehovec (3.770 st.), udaljena 4,7 km.
Svi pokazatelji: Kalnik
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Kalnik | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,4 god. | 44,2 god. | 44,8 god. | 316. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,7 % | 22,0 % | 22,9 % | 279. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,6 % | 14,4 % | 13,7 % | 289. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −9,1 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 360. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −12,1 ‰ | −2,0 ‰ | 3,1 ‰ | 503. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 0,9 ‰ | 0,3 ‰ | 3,7 ‰ | 390. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Kalnik | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 717 | 58.204 | 2.390.500 | 496. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 621 | 574 | 604 | 258. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 32,5 % | 14,8 % | 7,9 % | 57. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 17,7 % | 23,2 % | 25,9 % | 470. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 110,1 m² | 107,8 m² | 100,4 m² | 129. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 177 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 7,3 | 8,6 | 7,2 | 269. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,0 % | 97,5 % | 99,0 % | 356. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Kalnik | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 1,7 % | 54,4 % | 12,8 % | 510. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 17,1 % | 27,0 % | 31,3 % | 445. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Kalnik | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 20,3 % | 11,5 % | 6,0 % | 66. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 14,6 % | 28,0 % | 19,5 % | 367. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 18,2 % | 8,4 % | 9,0 % | 24. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.646 € | 8.238 € | 7.821 € | 455. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.911 € | 11.590 € | 11.010 € | 150. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 4.806 € | 6.259 € | 6.391 € | 512. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 399 | 475 | 456 | 429. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 295 | 294 | 302 | 302. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Kalnik | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,1 % | 4,9 % | 4,6 % | 303. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 44,0 % | 47,0 % | 45,2 % | 312. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 73 | 26.407 | 1.262.193 | 506. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 67 | 267 | 150 | 476. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 60,8 % | 41,1 % | 55,5 % | 218. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Kalnik | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 1.025 | – | 9.381 | 289. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,9 | 0,4 | 1,6 | 237. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,2 % | 4,5 % | 6,5 % | 369. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Kalnik | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,27 | 2,92 | 2,75 | 41. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Kalnik | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 56 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 34 | 3.874 | 158.685 | 421. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 32 | 39 | 35 | 326. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 86 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 75 | 7.732 | 291.355 | 459. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 70 | 79 | 72 | 295. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,4 | 8,6 | 6,3 | 418. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 16 | 3.249 | 139.372 | 506. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 15 | 33 | 28 | 477. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 11,6 % | 16,7 % | 13,0 % | 313. mjesto od 545 |
Kalnik: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−9,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−12,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
0,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −0,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 1 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.646 € u 2025, u usporedbi s 3.918 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.911 € u 2025, u usporedbi s 7.925 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
4.806 € u 2025, u usporedbi s 3.114 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
73 u 2024, u usporedbi s 74 u 2011
Noćenja turista u godini
783 u 2021, u usporedbi s 1.025 u 2019
Gdje je Kalnik?
Susjedne lokalne jedinice
- Sveti Petar Orehovec4,7 km · 3.770
- Gornja Rijeka6,0 km · 1.482
- Ljubešćica8,5 km · 1.632
- Križevci11 km · 19.160
- Varaždinske Toplice11 km · 5.556
- Visoko11 km · 1.276
- Novi Marof12 km · 11.396
- Breznički Hum15 km · 1.102
Koprivničko-križevačka županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Kalnik?
Kalnik ima 1.070 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 490. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Kalnik: kolika je površina?
Kalnik ima površinu od 7,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 137 stanovnika/km².
Kalnik: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Kalnik) promijenio se s 1.282 na 1.070, odnosno za −16,5 %.
Kalnik: gdje se nalazi?
Županija: Koprivničko-križevačka županija. Geografska širina 46,117, geografska dužina 16,467.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Kalnik): kolika je vrijednost?
Kalnik: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 18,2 % (2021), što je 24. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (Kalnik): kolika je vrijednost?
Kalnik: „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom” iznosi 1,7 % (2021), što je 510. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 12,8 %.
Kalnik: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Kalnik): Sveti Petar Orehovec (4,7 km), Gornja Rijeka (6,0 km), Ljubešćica (8,5 km), Križevci (11 km), Varaždinske Toplice (11 km).