Visoko: stanovništvo i statistika
Visoko: stanovništvo 1.276 (2025), površina 24,8 km², gustoća naseljenosti 51,5 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 458. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −12,1 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.276
- 24,8 km²
- 52 stanovnika/km²
Visoko u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Visoko je na 27. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu: Visoko ima 3,41, u usporedbi s prosjekom od 3,04 (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 2,70.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane: Visoko ima 2,5 %, u usporedbi s prosjekom od 3,8 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 8,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Visoko
Visoko: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.451, a 2025. godine 1.276.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.356 |
| 2021 | 1.327 |
| 2022 | 1.316 |
| 2023 | 1.298 |
| 2024 | 1.288 |
| 2025 | 1.276 |
Jeste li znali?
- „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 3.473.
- Gustoća naseljenosti 2,2 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Breznica, na udaljenosti od 4,8 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Novi Marof (11.396 st.), udaljena 8,5 km.
Svi pokazatelji: Visoko
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Visoko | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 42,9 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 458. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,4 % | 20,8 % | 22,9 % | 369. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 16,1 % | 13,9 % | 13,7 % | 45. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −6,2 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 241. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −2,4 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 366. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 2,4 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 320. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Visoko | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 731 | 81.323 | 2.390.500 | 493. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 548 | 510 | 604 | 336. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 26,0 % | 14,0 % | 7,9 % | 92. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 20,0 % | 18,3 % | 25,9 % | 421. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 110,0 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 131. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 394 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 1,6 | 9,1 | 7,2 | 508. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 92,3 % | 98,4 % | 99,0 % | 514. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Visoko | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 2,8 % | 64,5 % | 12,8 % | 459. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 15,1 % | 30,5 % | 31,3 % | 470. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Visoko | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 6,0 % | 4,5 % | 6,0 % | 273. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 30,9 % | 32,4 % | 19,5 % | 103. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 13,9 % | 10,3 % | 9,0 % | 80. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.635 € | 8.974 € | 7.821 € | 456. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.055 € | 12.264 € | 11.010 € | 263. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 4.569 € | 6.475 € | 6.391 € | 517. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 448 | 507 | 456 | 296. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 258 | 283 | 302 | 468. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Visoko | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,1 % | 3,2 % | 4,6 % | 303. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 46,2 % | 52,1 % | 45,2 % | 240. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 204 | 54.226 | 1.262.193 | 384. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 158 | 342 | 150 | 258. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 68,1 % | 52,1 % | 55,5 % | 132. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Visoko | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 1,4 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 2,5 % | 3,8 % | 6,5 % | 532. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Visoko | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,41 | 3,04 | 2,75 | 14. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Visoko | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 61 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 10 | 6.538 | 158.685 | 480. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 8 | 41 | 35 | 477. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 71 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 124 | 11.648 | 291.355 | 371. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 97 | 74 | 72 | 37. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,9 | 8,2 | 6,3 | 296. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 40 | 5.169 | 139.372 | 387. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 31 | 33 | 28 | 183. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 8,1 % | 18,2 % | 13,0 % | 456. mjesto od 545 |
Visoko: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−6,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,8 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−2,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −11,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
2,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −0,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 4 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.635 € u 2025, u usporedbi s 4.211 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.055 € u 2025, u usporedbi s 7.613 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
4.569 € u 2025, u usporedbi s 2.811 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
204 u 2024, u usporedbi s 114 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Visoko?
Susjedne lokalne jedinice
- Breznica4,8 km · 1.900
- Breznički Hum5,1 km · 1.102
- Gornja Rijeka5,5 km · 1.482
- Hrašćina8,4 km · 1.286
- Novi Marof8,5 km · 11.396
- Bedenica8,9 km · 1.265
- Ljubešćica9,6 km · 1.632
- Sveti Petar Orehovec9,9 km · 3.770
Varaždinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Visoko?
Visoko ima 1.276 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 458. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Visoko: kolika je površina?
Visoko ima površinu od 24,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 52 stanovnika/km².
Visoko: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Visoko) promijenio se s 1.451 na 1.276, odnosno za −12,1 %.
Visoko: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,090, geografska dužina 16,325.
Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (Visoko): kolika je vrijednost?
Visoko: „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu” iznosi 3,41 (2021), što je 14. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 2,75.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (Visoko): kolika je vrijednost?
Visoko: „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane” iznosi 2,5 % (2021), što je 532. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 6,5 %.
Visoko: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Visoko): Breznica (4,8 km), Breznički Hum (5,1 km), Gornja Rijeka (5,5 km), Hrašćina (8,4 km), Novi Marof (8,5 km).