Varaždinske Toplice: stanovništvo i statistika
Varaždinske Toplice: stanovništvo 5.556 (2025), površina 6,9 km², gustoća naseljenosti 805 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 118. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −8,7 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 5.556
- 6,9 km²
- 805 stanovnika/km²
Varaždinske Toplice u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Varaždinske Toplice je na 7. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje: Varaždinske Toplice ima 15,5 %, u usporedbi s prosjekom od 18,3 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 23,7 %.
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom: Varaždinske Toplice ima 35,4 %, u usporedbi s prosjekom od 32,4 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 17,4 %.
Kretanje broja stanovnika: Varaždinske Toplice
Varaždinske Toplice: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 6.084, a 2025. godine 5.556.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 5.553 |
| 2021 | 5.520 |
| 2022 | 5.542 |
| 2023 | 5.573 |
| 2024 | 5.550 |
| 2025 | 5.556 |
Jeste li znali?
- Varaždinska županija: prvo mjesto za „Noćenja turista po stanovniku u godini”.
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je niža nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je veća nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je niža nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 966.
- Gustoća naseljenosti 7,2 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Ljubešćica, na udaljenosti od 5,5 km.
Svi pokazatelji: Varaždinske Toplice
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Varaždinske Toplice | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,4 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 316. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,1 % | 20,8 % | 22,9 % | 388. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,3 % | 13,9 % | 13,7 % | 320. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,7 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 303. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 5,6 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 232. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 4,1 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 253. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Varaždinske Toplice | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.722 | 81.323 | 2.390.500 | 141. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 672 | 510 | 604 | 221. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 32,2 % | 14,0 % | 7,9 % | 60. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 15,5 % | 18,3 % | 25,9 % | 503. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 110,8 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 114. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 10 | 394 | 16.654 | 177. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 6,1 | 9,1 | 7,2 | 306. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 97,6 % | 98,4 % | 99,0 % | 386. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Varaždinske Toplice | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 60,2 % | 64,5 % | 12,8 % | 90. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 21,8 % | 30,5 % | 31,3 % | 376. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Varaždinske Toplice | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,1 % | 4,5 % | 6,0 % | 408. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 35,4 % | 32,4 % | 19,5 % | 54. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,0 % | 10,3 % | 9,0 % | 209. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.613 € | 8.974 € | 7.821 € | 180. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.426 € | 12.264 € | 11.010 € | 92. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.366 € | 6.475 € | 6.391 € | 281. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 474 | 507 | 456 | 222. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 313 | 283 | 302 | 230. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Varaždinske Toplice | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,9 % | 3,2 % | 4,6 % | 423. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 51,7 % | 52,1 % | 45,2 % | 92. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.420 | 54.226 | 1.262.193 | 115. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 256 | 342 | 150 | 121. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 52,2 % | 52,1 % | 55,5 % | 308. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Varaždinske Toplice | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 44.117 | – | 9.381 | 152. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 7,8 | 1,4 | 1,6 | 154. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,7 % | 3,8 % | 6,5 % | 486. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Varaždinske Toplice | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,98 | 3,04 | 2,75 | 147. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Varaždinske Toplice | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 61 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 160 | 6.538 | 158.685 | 166. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 29 | 41 | 35 | 356. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 5 | 71 | 1.925 | 81. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 408 | 11.648 | 291.355 | 125. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 73 | 74 | 72 | 250. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,1 | 8,2 | 6,3 | 277. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 178 | 5.169 | 139.372 | 110. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 32 | 33 | 28 | 157. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 15,1 % | 18,2 % | 13,0 % | 221. mjesto od 545 |
Varaždinske Toplice: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,7 ‰ u 2024, u usporedbi s −7,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
5,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −11,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
4,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,2 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
10 u 2024, u usporedbi s 3 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.613 € u 2025, u usporedbi s 6.098 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.426 € u 2025, u usporedbi s 8.066 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.366 € u 2025, u usporedbi s 4.122 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.420 u 2024, u usporedbi s 1.295 u 2011
Noćenja turista u godini
22.662 u 2021, u usporedbi s 44.335 u 2012
Gdje je Varaždinske Toplice?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Varaždinske Toplice?
Varaždinske Toplice ima 5.556 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 118. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Varaždinske Toplice: kolika je površina?
Varaždinske Toplice ima površinu od 6,9 km², a gustoća naseljenosti iznosi 805 stanovnika/km².
Varaždinske Toplice: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Varaždinske Toplice) promijenio se s 6.084 na 5.556, odnosno za −8,7 %.
Varaždinske Toplice: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,208, geografska dužina 16,421.
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (Varaždinske Toplice): kolika je vrijednost?
Varaždinske Toplice: „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje” iznosi 15,5 % (2021), što je 503. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 25,9 %.
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (Varaždinske Toplice): kolika je vrijednost?
Varaždinske Toplice: „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom” iznosi 35,4 % (2021), što je 54. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 19,5 %.
Varaždinske Toplice: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Varaždinske Toplice): Ljubešćica (5,5 km), Gornji Kneginec (6,1 km), Jalžabet (7,3 km), Novi Marof (8,2 km), Sveti Ilija (8,7 km).