Ljubešćica: stanovništvo i statistika
Ljubešćica: stanovništvo 1.632 (2025), površina 14,4 km², gustoća naseljenosti 113 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 404. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −8,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.632
- 14,4 km²
- 113 stanovnika/km²
Ljubešćica u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Ljubešćica je na 25. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane: Ljubešćica ima 2,5 %, u usporedbi s prosjekom od 3,8 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 8,1 %.
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom: Ljubešćica ima 40,5 %, u usporedbi s prosjekom od 32,4 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 17,4 %.
Kretanje broja stanovnika: Ljubešćica
Ljubešćica: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.780, a 2025. godine 1.632.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.705 |
| 2021 | 1.684 |
| 2022 | 1.678 |
| 2023 | 1.653 |
| 2024 | 1.646 |
| 2025 | 1.632 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 2.017.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Novi Marof (11.396 st.), udaljena 3,9 km.
Svi pokazatelji: Ljubešćica
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Ljubešćica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 42,9 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 458. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 19,5 % | 20,8 % | 22,9 % | 470. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,4 % | 13,9 % | 13,7 % | 175. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −9,7 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 383. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 3,1 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 273. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −1,2 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 444. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Ljubešćica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 957 | 81.323 | 2.390.500 | 436. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 567 | 510 | 604 | 312. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 18,3 % | 14,0 % | 7,9 % | 155. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 23,9 % | 18,3 % | 25,9 % | 322. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 111,0 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 111. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 3 | 394 | 16.654 | 278. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 6,7 | 9,1 | 7,2 | 289. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 96,6 % | 98,4 % | 99,0 % | 431. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Ljubešćica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 42,3 % | 64,5 % | 12,8 % | 165. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 19,2 % | 30,5 % | 31,3 % | 411. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Ljubešćica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,6 % | 4,5 % | 6,0 % | 433. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 40,5 % | 32,4 % | 19,5 % | 24. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 12,5 % | 10,3 % | 9,0 % | 105. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.688 € | 8.974 € | 7.821 € | 168. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.219 € | 12.264 € | 11.010 € | 118. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.908 € | 6.475 € | 6.391 € | 370. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 472 | 507 | 456 | 227. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 282 | 283 | 302 | 379. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Ljubešćica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,5 % | 3,2 % | 4,6 % | 460. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 50,5 % | 52,1 % | 45,2 % | 133. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 515 | 54.226 | 1.262.193 | 209. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 313 | 342 | 150 | 76. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 54,1 % | 52,1 % | 55,5 % | 289. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Ljubešćica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 1,4 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 2,5 % | 3,8 % | 6,5 % | 532. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Ljubešćica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,15 | 3,04 | 2,75 | 70. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Ljubešćica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 61 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 59 | 6.538 | 158.685 | 351. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 36 | 41 | 35 | 246. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 71 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 126 | 11.648 | 291.355 | 362. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 77 | 74 | 72 | 188. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,7 | 8,2 | 6,3 | 315. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 63 | 5.169 | 139.372 | 287. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 39 | 33 | 28 | 57. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 12,1 % | 18,2 % | 13,0 % | 294. mjesto od 545 |
Ljubešćica: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−9,7 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,4 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
3,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −11,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−1,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,1 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
3 u 2024, u usporedbi s 3 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.688 € u 2025, u usporedbi s 6.073 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.219 € u 2025, u usporedbi s 8.299 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.908 € u 2025, u usporedbi s 3.897 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
515 u 2024, u usporedbi s 239 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Ljubešćica?
Susjedne lokalne jedinice
- Novi Marof3,9 km · 11.396
- Varaždinske Toplice5,5 km · 5.556
- Gornja Rijeka6,3 km · 1.482
- Kalnik8,5 km · 1.070
- Gornji Kneginec9,3 km · 4.927
- Visoko9,6 km · 1.276
- Breznički Hum10,0 km · 1.102
- Sveti Ilija10,0 km · 3.181
Varaždinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Ljubešćica?
Ljubešćica ima 1.632 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 404. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Ljubešćica: kolika je površina?
Ljubešćica ima površinu od 14,4 km², a gustoća naseljenosti iznosi 113 stanovnika/km².
Ljubešćica: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Ljubešćica) promijenio se s 1.780 na 1.632, odnosno za −8,3 %.
Ljubešćica: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,167, geografska dužina 16,383.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (Ljubešćica): kolika je vrijednost?
Ljubešćica: „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane” iznosi 2,5 % (2021), što je 532. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 6,5 %.
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (Ljubešćica): kolika je vrijednost?
Ljubešćica: „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom” iznosi 40,5 % (2021), što je 24. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 19,5 %.
Ljubešćica: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Ljubešćica): Novi Marof (3,9 km), Varaždinske Toplice (5,5 km), Gornja Rijeka (6,3 km), Kalnik (8,5 km), Gornji Kneginec (9,3 km).