Mljet: stanovništvo i statistika
Mljet: stanovništvo 1.062 (2025), površina 99,3 km², gustoća naseljenosti 10,7 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 492. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −5,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.062
- 99,3 km²
- 11 stanovnika/km²
Mljet u brojkama
Ključne informacije
Dubrovačko-neretvanska županija: Mljet je na 16. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 22).
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom: Mljet ima 1,0 %, u usporedbi s prosjekom od 8,1 % (Dubrovačko-neretvanska županija) i državnim prosjekom od 41,3 %.
Stopa nezaposlenosti: Mljet ima 1,4 %, u usporedbi s prosjekom od 5,0 % (Dubrovačko-neretvanska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Mljet
Mljet: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.118, a 2025. godine 1.062.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.079 |
| 2021 | 1.058 |
| 2022 | 1.063 |
| 2023 | 1.070 |
| 2024 | 1.073 |
| 2025 | 1.062 |
Jeste li znali?
- Dubrovačko-neretvanska županija: prvo mjesto za „Umirovljenici na 1000 stanovnika”.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 13.908.
- Gustoća naseljenosti 10,5 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Ston (2.261 st.), udaljena 17 km.
Svi pokazatelji: Mljet
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Mljet | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 49,0 god. | 43,8 god. | 44,8 god. | 52. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 30,1 % | 22,5 % | 22,9 % | 59. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,2 % | 15,4 % | 13,7 % | 471. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,5 ‰ | −2,4 ‰ | −6,8 ‰ | 297. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 0,9 ‰ | 9,4 ‰ | 3,1 ‰ | 316. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 8,5 ‰ | 11,4 ‰ | 3,7 ‰ | 140. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Mljet | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.058 | 73.746 | 2.390.500 | 406. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 996 | 637 | 604 | 95. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 7,5 % | 6,8 % | 7,9 % | 282. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 25,6 % | 23,3 % | 25,9 % | 284. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 87,7 m² | 89,6 m² | 100,4 m² | 475. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 3 | 402 | 16.654 | 278. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 18,6 | 16,7 | 7,2 | 128. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,6 % | 99,9 % | 99,0 % | 174. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Mljet | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 1,0 % | 8,1 % | 12,8 % | 533. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 67,6 % | 80,7 % | 31,3 % | 110. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Mljet | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,2 % | 3,4 % | 6,0 % | 403. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 8,8 % | 7,4 % | 19,5 % | 499. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 3,7 % | 6,5 % | 9,0 % | 525. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.388 € | 9.402 € | 7.821 € | 95. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.004 € | 10.865 € | 11.010 € | 512. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.063 € | 7.310 € | 6.391 € | 97. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 600 | 555 | 456 | 32. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 399 | 285 | 302 | 69. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Mljet | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 1,4 % | 5,0 % | 4,6 % | 526. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 43,3 % | 50,2 % | 45,2 % | 335. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 263 | 35.314 | 1.262.193 | 334. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 245 | 303 | 150 | 136. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 19,9 % | 23,2 % | 55,5 % | 507. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Mljet | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 150.442 | – | 9.381 | 98. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 139,8 | 74,0 | 1,6 | 53. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 27,0 % | 18,7 % | 6,5 % | 20. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 133.551 | – | 303.422 | 97. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 28.985 | – | 45.455 | 88. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 125,8 | 84,7 | 87,2 | 56. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 4,6 | 3,9 | 6,3 | 119. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 69,9 % | 92,6 % | 92,2 % | 139. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 2.409 | – | 4.527 | 99. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 2.268 | 928 | 1.506 | 48. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 14,6 % | 22,5 % | 6,6 % | 40. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 11,1 % | 8,9 % | 7,1 % | 57. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Mljet | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,19 | 2,83 | 2,75 | 529. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Mljet | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 58 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 4.954 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 42 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 63 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 62 | 9.294 | 291.355 | 479. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 58 | 79 | 72 | 429. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 3,3 | 8,3 | 6,3 | 477. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 20 | 4.280 | 139.372 | 489. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 19 | 37 | 28 | 426. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 17,7 % | 26,9 % | 13,0 % | 166. mjesto od 545 |
Mljet: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −11,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
0,9 ‰ u 2025, u usporedbi s 27,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
8,5 ‰ u 2025, u usporedbi s 1,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
3 u 2024, u usporedbi s 3 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.388 € u 2025, u usporedbi s 6.100 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.004 € u 2025, u usporedbi s 6.003 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.063 € u 2025, u usporedbi s 4.667 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
263 u 2024, u usporedbi s 200 u 2011
Noćenja turista u godini
126.010 u 2021, u usporedbi s 72.834 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
133.551 u 2025, u usporedbi s 149.683 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
28.985 u 2025, u usporedbi s 33.108 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
2.409 u 2025, u usporedbi s 2.444 u 2018
Gdje je Mljet?
Susjedne lokalne jedinice
- Ston17 km · 2.261
- Janjina21 km · 566
- Slivno26 km · 1.822
- Zažablje28 km · 473
- Dubrovačko primorje30 km · 1.575
- Opuzen30 km · 2.870
- Kula Norinska32 km · 1.340
- Ploče35 km · 7.806
Dubrovačko-neretvanska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Mljet?
Mljet ima 1.062 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 492. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Mljet: kolika je površina?
Mljet ima površinu od 99,3 km², a gustoća naseljenosti iznosi 11 stanovnika/km².
Mljet: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Mljet) promijenio se s 1.118 na 1.062, odnosno za −5,0 %.
Mljet: gdje se nalazi?
Županija: Dubrovačko-neretvanska županija. Geografska širina 42,747, geografska dužina 17,531.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (Mljet): kolika je vrijednost?
Mljet: „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom” iznosi 1,0 % (2021), što je 533. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 12,8 %.
Stopa nezaposlenosti (Mljet): kolika je vrijednost?
Mljet: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 1,4 % (2021), što je 526. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Mljet: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Mljet): Ston (17 km), Janjina (21 km), Slivno (26 km), Zažablje (28 km), Dubrovačko primorje (30 km).