Lepoglava: stanovništvo i statistika
Lepoglava: stanovništvo 6.653 (2025), površina 65,9 km², gustoća naseljenosti 101 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 100. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −14,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 6.653
- 65,9 km²
- 101 stanovnika/km²
Lepoglava u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Lepoglava je na 5. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Lepoglava ima 17,7 %, u usporedbi s prosjekom od 10,3 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Udio stanovnika starih 65 i više godina: Lepoglava ima 18,6 %, u usporedbi s prosjekom od 20,8 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 22,4 %.
Kretanje broja stanovnika: Lepoglava
Lepoglava: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 7.752, a 2025. godine 6.653.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 7.009 |
| 2021 | 6.919 |
| 2022 | 6.851 |
| 2023 | 6.818 |
| 2024 | 6.742 |
| 2025 | 6.653 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanovnika starih 65 i više godina”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 9.230.
- Najbliža lokalna jedinica je Novi Golubovec, na udaljenosti od 4,7 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Ivanec (12.974 st.), udaljena 6,7 km.
Svi pokazatelji: Lepoglava
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Lepoglava | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,8 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 379. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 18,6 % | 20,8 % | 22,9 % | 494. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,4 % | 13,9 % | 13,7 % | 409. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −6,7 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 261. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −7,1 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 447. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 0,3 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 407. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Lepoglava | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.853 | 81.323 | 2.390.500 | 131. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 555 | 510 | 604 | 327. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 15,0 % | 14,0 % | 7,9 % | 195. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 29,5 % | 18,3 % | 25,9 % | 207. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 100,2 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 276. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 8 | 394 | 16.654 | 190. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,7 | 9,1 | 7,2 | 365. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 97,7 % | 98,4 % | 99,0 % | 378. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Lepoglava | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 37,4 % | 64,5 % | 12,8 % | 183. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 20,4 % | 30,5 % | 31,3 % | 397. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Lepoglava | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,6 % | 4,5 % | 6,0 % | 478. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 29,4 % | 32,4 % | 19,5 % | 122. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 17,7 % | 10,3 % | 9,0 % | 28. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.724 € | 8.974 € | 7.821 € | 292. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.546 € | 12.264 € | 11.010 € | 74. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.913 € | 6.475 € | 6.391 € | 132. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 432 | 507 | 456 | 345. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 266 | 283 | 302 | 430. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Lepoglava | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,2 % | 3,2 % | 4,6 % | 391. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 46,2 % | 52,1 % | 45,2 % | 240. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.924 | 54.226 | 1.262.193 | 88. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 285 | 342 | 150 | 91. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 55,3 % | 52,1 % | 55,5 % | 277. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Lepoglava | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,9 % | 3,8 % | 6,5 % | 464. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Lepoglava | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,06 | 3,04 | 2,75 | 117. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Lepoglava | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 3 | 61 | 1.794 | 79. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 296 | 6.538 | 158.685 | 93. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 44 | 41 | 35 | 109. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 71 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 446 | 11.648 | 291.355 | 109. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 67 | 74 | 72 | 331. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,1 | 8,2 | 6,3 | 277. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 184 | 5.169 | 139.372 | 106. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 28 | 33 | 28 | 253. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 13,5 % | 18,2 % | 13,0 % | 256. mjesto od 545 |
Lepoglava: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−6,7 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−7,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
0,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −0,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
8 u 2024, u usporedbi s 11 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.724 € u 2025, u usporedbi s 4.905 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.546 € u 2025, u usporedbi s 8.315 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.913 € u 2025, u usporedbi s 4.466 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.924 u 2024, u usporedbi s 1.357 u 2011
Noćenja turista u godini
1.457 u 2016, u usporedbi s 1.487 u 2013
Gdje je Lepoglava?
Susjedne lokalne jedinice
- Novi Golubovec4,7 km · 757
- Bednja5,3 km · 3.254
- Lobor5,9 km · 2.594
- Ivanec6,7 km · 12.974
- Klenovnik8,3 km · 1.736
- Zlatar8,5 km · 5.477
- Mihovljan9,2 km · 1.548
- Radoboj9,2 km · 2.972
Varaždinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Lepoglava?
Lepoglava ima 6.653 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 100. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Lepoglava: kolika je površina?
Lepoglava ima površinu od 65,9 km², a gustoća naseljenosti iznosi 101 stanovnika/km².
Lepoglava: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Lepoglava) promijenio se s 7.752 na 6.653, odnosno za −14,2 %.
Lepoglava: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,200, geografska dužina 16,033.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Lepoglava): kolika je vrijednost?
Lepoglava: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 17,7 % (2021), što je 28. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Udio stanovnika starih 65 i više godina (Lepoglava): kolika je vrijednost?
Lepoglava: „Udio stanovnika starih 65 i više godina” iznosi 18,6 % (2021), što je 494. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 22,9 %.
Lepoglava: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Lepoglava): Novi Golubovec (4,7 km), Bednja (5,3 km), Lobor (5,9 km), Ivanec (6,7 km), Klenovnik (8,3 km).