Mihovljan: stanovništvo i statistika
Mihovljan: stanovništvo 1.548 (2025), površina 15,6 km², gustoća naseljenosti 99,2 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 418. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −15,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.548
- 15,6 km²
- 99 stanovnika/km²
Mihovljan u brojkama
Ključne informacije
Krapinsko-zagorska županija: Mihovljan je na 27. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 32).
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Mihovljan ima 16,2 %, u usporedbi s prosjekom od 11,4 % (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika: Mihovljan ima 1,9, u usporedbi s prosjekom od 7,7 (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 19,1.
Kretanje broja stanovnika: Mihovljan
Mihovljan: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.826, a 2025. godine 1.548.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.695 |
| 2021 | 1.660 |
| 2022 | 1.608 |
| 2023 | 1.556 |
| 2024 | 1.550 |
| 2025 | 1.548 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 2.185.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Radoboj (2.972 st.), udaljena 5,4 km.
Svi pokazatelji: Mihovljan
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Mihovljan | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,2 god. | 44,1 god. | 44,8 god. | 338. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 20,3 % | 20,8 % | 22,9 % | 426. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,7 % | 13,7 % | 13,7 % | 273. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −6,5 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 250. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 2,6 ‰ | 0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 283. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 6,5 ‰ | 0,1 ‰ | 3,7 ‰ | 185. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Mihovljan | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.015 | 63.592 | 2.390.500 | 416. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 605 | 528 | 604 | 272. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 24,5 % | 15,8 % | 7,9 % | 102. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 22,5 % | 21,4 % | 25,9 % | 361. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 105,3 m² | 109,1 m² | 100,4 m² | 193. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 243 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 1,9 | 7,7 | 7,2 | 497. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 96,0 % | 98,4 % | 99,0 % | 456. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Mihovljan | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 47,2 % | 64,5 % | 12,8 % | 142. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 16,2 % | 23,3 % | 31,3 % | 457. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Mihovljan | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,8 % | 1,8 % | 6,0 % | 470. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 34,2 % | 29,7 % | 19,5 % | 68. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 16,2 % | 11,4 % | 9,0 % | 43. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.111 € | 9.106 € | 7.821 € | 242. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.651 € | 12.929 € | 11.010 € | 179. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.555 € | 6.237 € | 6.391 € | 434. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 503 | 499 | 456 | 141. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 296 | 292 | 302 | 296. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Mihovljan | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,1 % | 3,2 % | 4,6 % | 303. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 46,4 % | 50,9 % | 45,2 % | 234. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 183 | 29.951 | 1.262.193 | 402. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 118 | 251 | 150 | 339. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 69,2 % | 63,5 % | 55,5 % | 119. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Mihovljan | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,8 % | 4,8 % | 6,5 % | 399. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Mihovljan | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,16 | 3,08 | 2,75 | 68. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Mihovljan | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 74 | 4.297 | 158.685 | 304. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 48 | 36 | 35 | 60. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 79 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 81 | 8.594 | 291.355 | 446. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 52 | 72 | 72 | 453. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,5 | 8,1 | 6,3 | 412. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 49 | 3.661 | 139.372 | 348. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 32 | 31 | 28 | 157. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 9,7 % | 15,7 % | 13,0 % | 390. mjesto od 545 |
Mihovljan: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−6,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −18,0 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
2,6 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
6,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 3 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.111 € u 2025, u usporedbi s 5.219 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.651 € u 2025, u usporedbi s 8.073 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.555 € u 2025, u usporedbi s 3.380 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
183 u 2024, u usporedbi s 188 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2020, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Mihovljan?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Mihovljan?
Mihovljan ima 1.548 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 418. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Mihovljan: kolika je površina?
Mihovljan ima površinu od 15,6 km², a gustoća naseljenosti iznosi 99 stanovnika/km².
Mihovljan: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Mihovljan) promijenio se s 1.826 na 1.548, odnosno za −15,2 %.
Mihovljan: gdje se nalazi?
Županija: Krapinsko-zagorska županija. Geografska širina 46,130, geografska dužina 15,970.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Mihovljan): kolika je vrijednost?
Mihovljan: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 16,2 % (2021), što je 43. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (Mihovljan): kolika je vrijednost?
Mihovljan: „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika” iznosi 1,9 (2024), što je 497. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7,2.
Mihovljan: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Mihovljan): Radoboj (5,4 km), Novi Golubovec (5,6 km), Mače (6,4 km), Sveti Križ Začretje (7,2 km), Lobor (7,3 km).