Lumbarda: stanovništvo i statistika
Lumbarda: stanovništvo 1.289 (2025), površina 10,7 km², gustoća naseljenosti 120 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 454. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +6,7 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.289
- 10,7 km²
- 120 stanovnika/km²
Lumbarda u brojkama
Ključne informacije
Dubrovačko-neretvanska županija: Lumbarda je na 15. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 22).
Stopa nezaposlenosti: Lumbarda ima 0,8 %, u usporedbi s prosjekom od 5,0 % (Dubrovačko-neretvanska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika: Lumbarda ima 34,9 ‰, u usporedbi s prosjekom od 11,4 ‰ (Dubrovačko-neretvanska županija) i državnim prosjekom od 4,9 ‰.
Kretanje broja stanovnika: Lumbarda
Lumbarda: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.208, a 2025. godine 1.289.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.195 |
| 2021 | 1.198 |
| 2022 | 1.203 |
| 2023 | 1.233 |
| 2024 | 1.248 |
| 2025 | 1.289 |
Jeste li znali?
- Dubrovačko-neretvanska županija: prvo mjesto za „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika”.
- Dubrovačko-neretvanska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.499.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Korčula (5.581 st.), udaljena 5,0 km.
Svi pokazatelji: Lumbarda
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Lumbarda | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,2 god. | 43,8 god. | 44,8 god. | 338. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 24,0 % | 22,5 % | 22,9 % | 208. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 15,9 % | 15,4 % | 13,7 % | 60. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,2 ‰ | −2,4 ‰ | −6,8 ‰ | 283. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 39,6 ‰ | 9,4 ‰ | 3,1 ‰ | 11. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 34,9 ‰ | 11,4 ‰ | 3,7 ‰ | 9. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Lumbarda | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.180 | 73.746 | 2.390.500 | 389. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 976 | 637 | 604 | 99. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 4,4 % | 6,8 % | 7,9 % | 339. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 21,9 % | 23,3 % | 25,9 % | 371. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 101,8 m² | 89,6 m² | 100,4 m² | 249. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 7 | 402 | 16.654 | 200. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 33,7 | 16,7 | 7,2 | 80. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,9 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Lumbarda | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 8,7 % | 8,1 % | 12,8 % | 321. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 78,4 % | 80,7 % | 31,3 % | 41. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Lumbarda | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,6 % | 3,4 % | 6,0 % | 330. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 9,3 % | 7,4 % | 19,5 % | 487. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 6,3 % | 6,5 % | 9,0 % | 441. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.399 € | 9.402 € | 7.821 € | 480. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 8.152 € | 10.865 € | 11.010 € | 533. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.281 € | 7.310 € | 6.391 € | 297. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 420 | 555 | 456 | 381. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 268 | 285 | 302 | 428. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Lumbarda | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 0,8 % | 5,0 % | 4,6 % | 542. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 51,6 % | 50,2 % | 45,2 % | 95. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 78 | 35.314 | 1.262.193 | 501. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 62 | 303 | 150 | 491. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 47,0 % | 23,2 % | 55,5 % | 356. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Lumbarda | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 119.976 | – | 9.381 | 107. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 101,2 | 74,0 | 1,6 | 71. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 29,9 % | 18,7 % | 6,5 % | 15. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 126.317 | – | 303.422 | 99. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 19.454 | – | 45.455 | 101. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 98,0 | 84,7 | 87,2 | 67. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 6,5 | 3,9 | 6,3 | 58. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 80,5 % | 92,6 % | 92,2 % | 130. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 2.024 | – | 4.527 | 105. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 1.570 | 928 | 1.506 | 70. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 8,4 % | 22,5 % | 6,6 % | 62. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 3,0 % | 8,9 % | 7,1 % | 89. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Lumbarda | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,93 | 2,83 | 2,75 | 181. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Lumbarda | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 58 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 18 | 4.954 | 158.685 | 464. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 14 | 42 | 35 | 462. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 63 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 48 | 9.294 | 291.355 | 497. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 37 | 79 | 72 | 500. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,0 | 8,3 | 6,3 | 287. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 26 | 4.280 | 139.372 | 459. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 20 | 37 | 28 | 410. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 22,6 % | 26,9 % | 13,0 % | 76. mjesto od 545 |
Lumbarda: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
39,6 ‰ u 2025, u usporedbi s 5,8 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
34,9 ‰ u 2025, u usporedbi s 1,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
7 u 2024, u usporedbi s 15 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.399 € u 2025, u usporedbi s 4.220 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
8.152 € u 2025, u usporedbi s 5.880 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.281 € u 2025, u usporedbi s 4.177 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
78 u 2024, u usporedbi s 90 u 2011
Noćenja turista u godini
105.388 u 2021, u usporedbi s 126.287 u 2014
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
126.317 u 2025, u usporedbi s 123.426 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
19.454 u 2025, u usporedbi s 18.155 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
2.024 u 2025, u usporedbi s 2.089 u 2018
Gdje je Lumbarda?
Susjedne lokalne jedinice
- Korčula5,0 km · 5.581
- Orebić5,1 km · 3.878
- Trpanj12 km · 661
- Janjina21 km · 566
- Smokvica22 km · 841
- Sućuraj24 km · 455
- Gradac24 km · 2.425
- Ploče26 km · 7.806
Dubrovačko-neretvanska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Lumbarda?
Lumbarda ima 1.289 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 454. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Lumbarda: kolika je površina?
Lumbarda ima površinu od 10,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 120 stanovnika/km².
Lumbarda: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Lumbarda) promijenio se s 1.208 na 1.289, odnosno za +6,7 %.
Lumbarda: gdje se nalazi?
Županija: Dubrovačko-neretvanska županija. Geografska širina 42,929, geografska dužina 17,171.
Stopa nezaposlenosti (Lumbarda): kolika je vrijednost?
Lumbarda: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 0,8 % (2021), što je 542. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (Lumbarda): kolika je vrijednost?
Lumbarda: „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika” iznosi 34,9 ‰ (2025), što je 9. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,7 ‰.
Lumbarda: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Lumbarda): Korčula (5,0 km), Orebić (5,1 km), Trpanj (12 km), Janjina (21 km), Smokvica (22 km).