Cestica: stanovništvo i statistika
Cestica: stanovništvo 5.477 (2025), površina 5,6 km², gustoća naseljenosti 978 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 121. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −3,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 5.477
- 5,6 km²
- 978 stanovnika/km²
Cestica u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Cestica je na 9. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Umirovljenici na 1000 stanovnika: Cestica ima 171, u usporedbi s prosjekom od 283 (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 304.
Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu: Cestica ima 3,40, u usporedbi s prosjekom od 3,04 (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 2,70.
Kretanje broja stanovnika: Cestica
Cestica: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 5.644, a 2025. godine 5.477.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 5.434 |
| 2021 | 5.417 |
| 2022 | 5.406 |
| 2023 | 5.493 |
| 2024 | 5.477 |
| 2025 | 5.477 |
Jeste li znali?
- „Umirovljenici na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio djece do 14 godina”: vrijednost je veća nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 784.
- Gustoća naseljenosti 8,7 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Vinica, na udaljenosti od 4,4 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Ivanec (12.974 st.), udaljena 17 km.
Svi pokazatelji: Cestica
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Cestica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,0 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 450. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,0 % | 20,8 % | 22,9 % | 399. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 16,2 % | 13,9 % | 13,7 % | 39. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,8 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 220. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 4,6 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 247. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 0,7 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 398. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Cestica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.814 | 81.323 | 2.390.500 | 188. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 519 | 510 | 604 | 380. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 21,7 % | 14,0 % | 7,9 % | 118. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 23,8 % | 18,3 % | 25,9 % | 326. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 117,7 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 45. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 8 | 394 | 16.654 | 190. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 6,6 | 9,1 | 7,2 | 292. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 96,4 % | 98,4 % | 99,0 % | 441. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Cestica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 17,2 % | 64,5 % | 12,8 % | 246. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 26,0 % | 30,5 % | 31,3 % | 328. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Cestica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 5,3 % | 4,5 % | 6,0 % | 298. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 33,2 % | 32,4 % | 19,5 % | 83. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 18,1 % | 10,3 % | 9,0 % | 25. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 5.516 € | 8.974 € | 7.821 € | 536. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.497 € | 12.264 € | 11.010 € | 367. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 4.407 € | 6.475 € | 6.391 € | 520. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 400 | 507 | 456 | 427. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 171 | 283 | 302 | 544. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Cestica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,9 % | 3,2 % | 4,6 % | 325. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 46,8 % | 52,1 % | 45,2 % | 219. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 698 | 54.226 | 1.262.193 | 170. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 127 | 342 | 150 | 316. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 56,6 % | 52,1 % | 55,5 % | 259. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Cestica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 258 | – | 9.381 | 311. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 1,4 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,9 % | 3,8 % | 6,5 % | 464. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Cestica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,40 | 3,04 | 2,75 | 15. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Cestica | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 61 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 242 | 6.538 | 158.685 | 110. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 44 | 41 | 35 | 109. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 71 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 446 | 11.648 | 291.355 | 109. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 81 | 74 | 72 | 137. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,6 | 8,2 | 6,3 | 101. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 122 | 5.169 | 139.372 | 159. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 22 | 33 | 28 | 382. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 9,6 % | 18,2 % | 13,0 % | 398. mjesto od 545 |
Cestica: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −1,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
4,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −0,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
0,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −0,4 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
8 u 2024, u usporedbi s 9 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
5.516 € u 2025, u usporedbi s 3.614 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.497 € u 2025, u usporedbi s 6.801 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
4.407 € u 2025, u usporedbi s 2.892 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
698 u 2024, u usporedbi s 310 u 2011
Noćenja turista u godini
1.352 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Cestica?
Susjedne lokalne jedinice
- Vinica4,4 km · 2.955
- Donja Voća7,9 km · 1.928
- Petrijanec8,4 km · 4.490
- Maruševec10 km · 5.539
- Klenovnik12 km · 1.736
- Sračinec13 km · 4.624
- Vidovec13 km · 4.770
- Ivanec17 km · 12.974
Varaždinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Cestica?
Cestica ima 5.477 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 121. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Cestica: kolika je površina?
Cestica ima površinu od 5,6 km², a gustoća naseljenosti iznosi 978 stanovnika/km².
Cestica: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Cestica) promijenio se s 5.644 na 5.477, odnosno za −3,0 %.
Cestica: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,370, geografska dužina 16,120.
Umirovljenici na 1000 stanovnika (Cestica): kolika je vrijednost?
Cestica: „Umirovljenici na 1000 stanovnika” iznosi 171 (2025), što je 544. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 302.
Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (Cestica): kolika je vrijednost?
Cestica: „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu” iznosi 3,40 (2021), što je 15. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 2,75.
Cestica: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Cestica): Vinica (4,4 km), Donja Voća (7,9 km), Petrijanec (8,4 km), Maruševec (10 km), Klenovnik (12 km).