Lobor: stanovništvo i statistika
Lobor: stanovništvo 2.594 (2025), površina 9,7 km², gustoća naseljenosti 267 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 275. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −9,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.594
- 9,7 km²
- 267 stanovnika/km²
Lobor u brojkama
Ključne informacije
Krapinsko-zagorska županija: Lobor je na 18. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 32).
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Lobor ima 16,0 %, u usporedbi s prosjekom od 11,4 % (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Kretanje broja stanovnika: Lobor
Lobor: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.871, a 2025. godine 2.594.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.577 |
| 2021 | 2.687 |
| 2022 | 2.649 |
| 2023 | 2.620 |
| 2024 | 2.605 |
| 2025 | 2.594 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi u godini”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.359.
- Gustoća naseljenosti 2,4 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Zlatar (5.477 st.), udaljena 4,4 km.
Svi pokazatelji: Lobor
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Lobor | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,0 god. | 44,1 god. | 44,8 god. | 180. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,2 % | 20,8 % | 22,9 % | 254. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,8 % | 13,7 % | 13,7 % | 448. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −3,5 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 123. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 0,4 ‰ | 0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 324. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 0,8 ‰ | 0,1 ‰ | 3,7 ‰ | 393. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Lobor | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.392 | 63.592 | 2.390.500 | 346. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 515 | 528 | 604 | 387. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 18,3 % | 15,8 % | 7,9 % | 155. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 24,7 % | 21,4 % | 25,9 % | 306. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 111,0 m² | 109,1 m² | 100,4 m² | 111. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 243 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 1,9 | 7,7 | 7,2 | 497. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 96,8 % | 98,4 % | 99,0 % | 424. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Lobor | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 58,6 % | 64,5 % | 12,8 % | 99. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 17,1 % | 23,3 % | 31,3 % | 445. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Lobor | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,0 % | 1,8 % | 6,0 % | 417. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 25,0 % | 29,7 % | 19,5 % | 167. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 16,0 % | 11,4 % | 9,0 % | 46. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.077 € | 9.106 € | 7.821 € | 392. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.793 € | 12.929 € | 11.010 € | 51. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.512 € | 6.237 € | 6.391 € | 440. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 399 | 499 | 456 | 429. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 283 | 292 | 302 | 372. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Lobor | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,6 % | 3,2 % | 4,6 % | 271. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 44,2 % | 50,9 % | 45,2 % | 307. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 297 | 29.951 | 1.262.193 | 307. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 114 | 251 | 150 | 348. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 64,6 % | 63,5 % | 55,5 % | 175. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Lobor | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 5,1 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,9 % | 4,8 % | 6,5 % | 464. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Lobor | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,15 | 3,08 | 2,75 | 70. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Lobor | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 88 | 4.297 | 158.685 | 266. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 34 | 36 | 35 | 294. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 79 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 117 | 8.594 | 291.355 | 385. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 45 | 72 | 72 | 482. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 3,7 | 8,1 | 6,3 | 459. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 86 | 3.661 | 139.372 | 221. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 33 | 31 | 28 | 139. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 11,6 % | 15,7 % | 13,0 % | 313. mjesto od 545 |
Lobor: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−3,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −8,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
0,4 ‰ u 2025, u usporedbi s 68,6 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
0,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,2 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 1 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.077 € u 2025, u usporedbi s 4.507 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.793 € u 2025, u usporedbi s 8.382 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.512 € u 2025, u usporedbi s 3.618 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
297 u 2024, u usporedbi s 307 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Lobor?
Susjedne lokalne jedinice
- Zlatar4,4 km · 5.477
- Lepoglava5,9 km · 6.653
- Mače6,4 km · 2.201
- Novi Golubovec7,0 km · 757
- Mihovljan7,3 km · 1.548
- Ivanec8,6 km · 12.974
- Zlatar-Bistrica10 km · 2.261
- Radoboj11 km · 2.972
Krapinsko-zagorska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Lobor?
Lobor ima 2.594 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 275. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Lobor: kolika je površina?
Lobor ima površinu od 9,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 267 stanovnika/km².
Lobor: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Lobor) promijenio se s 2.871 na 2.594, odnosno za −9,6 %.
Lobor: gdje se nalazi?
Županija: Krapinsko-zagorska županija. Geografska širina 46,150, geografska dužina 16,060.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Lobor): kolika je vrijednost?
Lobor: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 16,0 % (2021), što je 46. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Dovršeni stanovi u godini (Lobor): kolika je vrijednost?
Lobor: „Dovršeni stanovi u godini” iznosi 0 (2024), što je 445. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 4.
Lobor: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Lobor): Zlatar (4,4 km), Lepoglava (5,9 km), Mače (6,4 km), Novi Golubovec (7,0 km), Mihovljan (7,3 km).