Trnovec Bartolovečki: stanovništvo i statistika
Trnovec Bartolovečki: stanovništvo 6.054 (2025), površina 38,7 km², gustoća naseljenosti 156 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 107. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −8,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 6.054
- 38,7 km²
- 156 stanovnika/km²
Trnovec Bartolovečki u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Trnovec Bartolovečki je na 6. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Stanova na 1000 stanovnika: Trnovec Bartolovečki ima 361, u usporedbi s prosjekom od 510 (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 622.
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom: Trnovec Bartolovečki ima 39,1 %, u usporedbi s prosjekom od 32,4 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 17,4 %.
Kretanje broja stanovnika: Trnovec Bartolovečki
Trnovec Bartolovečki: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 6.635, a 2025. godine 6.054.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 6.220 |
| 2021 | 6.124 |
| 2022 | 6.077 |
| 2023 | 6.095 |
| 2024 | 6.064 |
| 2025 | 6.054 |
Jeste li znali?
- „Stanova na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 5.420.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Varaždin (44.283 st.), udaljena 4,9 km.
Svi pokazatelji: Trnovec Bartolovečki
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Trnovec Bartolovečki | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,6 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 401. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 19,9 % | 20,8 % | 22,9 % | 444. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,7 % | 13,9 % | 13,7 % | 273. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −6,8 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 268. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 3,6 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 262. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 1,5 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 364. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Trnovec Bartolovečki | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.219 | 81.323 | 2.390.500 | 230. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 361 | 510 | 604 | 535. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,4 % | 14,0 % | 7,9 % | 463. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 15,0 % | 18,3 % | 25,9 % | 506. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 115,8 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 58. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 18 | 394 | 16.654 | 130. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 8,1 | 9,1 | 7,2 | 245. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 96,8 % | 98,4 % | 99,0 % | 424. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Trnovec Bartolovečki | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 71,9 % | 64,5 % | 12,8 % | 37. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 33,3 % | 30,5 % | 31,3 % | 253. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Trnovec Bartolovečki | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,6 % | 4,5 % | 6,0 % | 377. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 39,1 % | 32,4 % | 19,5 % | 27. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,3 % | 10,3 % | 9,0 % | 257. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.937 € | 8.974 € | 7.821 € | 142. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.284 € | 12.264 € | 11.010 € | 106. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.103 € | 6.475 € | 6.391 € | 334. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 527 | 507 | 456 | 89. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 292 | 283 | 302 | 317. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Trnovec Bartolovečki | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,5 % | 3,2 % | 4,6 % | 364. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 54,2 % | 52,1 % | 45,2 % | 39. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 2.507 | 54.226 | 1.262.193 | 72. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 413 | 342 | 150 | 38. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 68,8 % | 52,1 % | 55,5 % | 121. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Trnovec Bartolovečki | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,3 % | 3,8 % | 6,5 % | 509. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Trnovec Bartolovečki | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,29 | 3,04 | 2,75 | 36. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Trnovec Bartolovečki | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 61 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 254 | 6.538 | 158.685 | 107. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 42 | 41 | 35 | 142. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 71 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 411 | 11.648 | 291.355 | 121. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 68 | 74 | 72 | 317. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,2 | 8,2 | 6,3 | 198. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 218 | 5.169 | 139.372 | 94. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 36 | 33 | 28 | 91. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 13,4 % | 18,2 % | 13,0 % | 259. mjesto od 545 |
Trnovec Bartolovečki: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−6,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −6,7 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
3,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
1,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
18 u 2024, u usporedbi s 5 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.937 € u 2025, u usporedbi s 5.934 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.284 € u 2025, u usporedbi s 8.278 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.103 € u 2025, u usporedbi s 3.916 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
2.507 u 2024, u usporedbi s 3.715 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Trnovec Bartolovečki?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Trnovec Bartolovečki?
Trnovec Bartolovečki ima 6.054 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 107. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Trnovec Bartolovečki: kolika je površina?
Trnovec Bartolovečki ima površinu od 38,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 156 stanovnika/km².
Trnovec Bartolovečki: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Trnovec Bartolovečki) promijenio se s 6.635 na 6.054, odnosno za −8,8 %.
Trnovec Bartolovečki: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,295, geografska dužina 16,399.
Stanova na 1000 stanovnika (Trnovec Bartolovečki): kolika je vrijednost?
Trnovec Bartolovečki: „Stanova na 1000 stanovnika” iznosi 361 (2021), što je 535. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 604.
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (Trnovec Bartolovečki): kolika je vrijednost?
Trnovec Bartolovečki: „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom” iznosi 39,1 % (2021), što je 27. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 19,5 %.
Trnovec Bartolovečki: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Trnovec Bartolovečki): Varaždin (4,9 km), Gornji Kneginec (5,4 km), Jalžabet (7,3 km), Sveti Ilija (7,9 km), Strahoninec (8,3 km).