Antunovac: stanovništvo i statistika
Antunovac: stanovništvo 3.439 (2025), površina 37,7 km², gustoća naseljenosti 91,2 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 205. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −5,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.439
- 37,7 km²
- 91 stanovnika/km²
Antunovac u brojkama
Ključne informacije
Osječko-baranjska županija: Antunovac je na 14. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 42).
Udio stanovnika starih 65 i više godina: Antunovac ima 16,1 %, u usporedbi s prosjekom od 22,0 % (Osječko-baranjska županija) i državnim prosjekom od 22,4 %.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje: Antunovac ima 0,0 %, u usporedbi s prosjekom od 3,1 % (Osječko-baranjska županija) i državnim prosjekom od 7,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Antunovac
Antunovac: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.643, a 2025. godine 3.439.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.404 |
| 2021 | 3.416 |
| 2022 | 3.433 |
| 2023 | 3.448 |
| 2024 | 3.413 |
| 2025 | 3.439 |
Jeste li znali?
- Osječko-baranjska županija: prvo mjesto za „Promjena broja stanovnika tijekom 10 godina”.
- Osječko-baranjska županija: prvo mjesto za „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu”.
- „Udio stanovnika starih 65 i više godina”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 5.280.
- Najbliža lokalna jedinica je Ernestinovo, na udaljenosti od 4,7 km.
Svi pokazatelji: Antunovac
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Antunovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 41,4 god. | 44,4 god. | 44,8 god. | 518. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 16,1 % | 22,0 % | 22,9 % | 538. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 16,0 % | 13,7 % | 13,7 % | 50. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −3,8 ‰ | −7,0 ‰ | −6,8 ‰ | 134. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 7,9 ‰ | 1,6 ‰ | 3,1 ‰ | 192. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 1,2 ‰ | 2,7 ‰ | 3,7 ‰ | 376. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Antunovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.277 | 138.748 | 2.390.500 | 369. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 374 | 537 | 604 | 533. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 0,0 % | 3,1 % | 7,9 % | 538. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 13,2 % | 23,3 % | 25,9 % | 522. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 113,2 m² | 96,5 m² | 100,4 m² | 82. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 3 | 567 | 16.654 | 278. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,2 | 11,1 | 7,2 | 432. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,9 % | 98,7 % | 99,0 % | 98. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Antunovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 80,7 % | 58,0 % | 12,8 % | 11. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 48,7 % | 47,3 % | 31,3 % | 168. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Antunovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 5,2 % | 9,1 % | 6,0 % | 306. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 16,2 % | 17,5 % | 19,5 % | 335. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 11,5 % | 8,1 % | 9,0 % | 143. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.145 € | 8.658 € | 7.821 € | 235. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.583 € | 12.254 € | 11.010 € | 191. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.392 € | 6.878 € | 6.391 € | 42. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 480 | 451 | 456 | 209. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 275 | 319 | 302 | 404. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Antunovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 8,1 % | 8,8 % | 4,6 % | 121. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 46,6 % | 45,3 % | 45,2 % | 226. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 479 | 74.139 | 1.262.193 | 223. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 140 | 297 | 150 | 293. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 79,6 % | 34,0 % | 55,5 % | 17. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Antunovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 0,9 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,7 % | 5,9 % | 6,5 % | 327. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Antunovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,07 | 2,60 | 2,75 | 109. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Antunovac | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 104 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 8.848 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 36 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 176 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 262 | 18.551 | 291.355 | 201. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 76 | 75 | 72 | 203. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,5 | 8,0 | 6,3 | 173. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 128 | 8.301 | 139.372 | 153. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 37 | 34 | 28 | 75. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 11,7 % | 19,7 % | 13,0 % | 307. mjesto od 545 |
Antunovac: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−3,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
7,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
1,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
3 u 2024, u usporedbi s 8 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.145 € u 2025, u usporedbi s 5.199 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.583 € u 2025, u usporedbi s 7.264 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.392 € u 2025, u usporedbi s 4.782 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
479 u 2024, u usporedbi s 240 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Antunovac?
Susjedne lokalne jedinice
- Ernestinovo4,7 km · 1.959
- Osijek7,9 km · 95.093
- Vladislavci9,2 km · 1.471
- Čepin9,8 km · 9.448
- Šodolovci11 km · 1.146
- Markušica13 km · 1.543
- Bilje14 km · 4.695
- Vuka15 km · 930
Osječko-baranjska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Antunovac?
Antunovac ima 3.439 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 205. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Antunovac: kolika je površina?
Antunovac ima površinu od 37,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 91 stanovnika/km².
Antunovac: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Antunovac) promijenio se s 3.643 na 3.439, odnosno za −5,6 %.
Antunovac: gdje se nalazi?
Županija: Osječko-baranjska županija. Geografska širina 45,490, geografska dužina 18,680.
Udio stanovnika starih 65 i više godina (Antunovac): kolika je vrijednost?
Antunovac: „Udio stanovnika starih 65 i više godina” iznosi 16,1 % (2021), što je 538. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 22,9 %.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (Antunovac): kolika je vrijednost?
Antunovac: „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje” iznosi 0,0 % (2021), što je 538. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 7,9 %.
Antunovac: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Antunovac): Ernestinovo (4,7 km), Osijek (7,9 km), Vladislavci (9,2 km), Čepin (9,8 km), Šodolovci (11 km).