Žminj: stanovništvo i statistika
Žminj: stanovništvo 3.468 (2025), površina 71,6 km², gustoća naseljenosti 48,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 203. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +0,9 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.468
- 71,6 km²
- 48 stanovnika/km²
Žminj u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Žminj je na 15. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Neto dohodak po stanovniku (godišnje): Žminj ima 12.029 €, u usporedbi s prosjekom od 10.182 € (Istarska županija) i državnim prosjekom od 9.698 €.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina: Žminj ima 57,2 %, u usporedbi s prosjekom od 53,3 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 49,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Žminj
Žminj: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.436, a 2025. godine 3.468.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.335 |
| 2021 | 3.326 |
| 2022 | 3.315 |
| 2023 | 3.352 |
| 2024 | 3.404 |
| 2025 | 3.468 |
Jeste li znali?
- „Neto dohodak po stanovniku (godišnje)”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 10.028.
- Gustoća naseljenosti 2,3 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Sveti Petar u Šumi, na udaljenosti od 5,7 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Pazin (8.291 st.), udaljena 10 km.
Svi pokazatelji: Žminj
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Žminj | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,7 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 390. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,3 % | 24,2 % | 22,9 % | 378. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 15,7 % | 13,3 % | 13,7 % | 74. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −4,1 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 149. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 17,9 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 85. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 8,1 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 146. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Žminj | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.700 | 154.469 | 2.390.500 | 289. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 506 | 807 | 604 | 400. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 4,2 % | 15,1 % | 7,9 % | 344. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 22,8 % | 23,6 % | 25,9 % | 355. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 103,9 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 215. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 27 | 2.004 | 16.654 | 105. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 45,2 | 45,3 | 7,2 | 53. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,9 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Žminj | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 15,0 % | 20,9 % | 12,8 % | 261. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 49,5 % | 71,1 % | 31,3 % | 165. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Žminj | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,1 % | 3,1 % | 6,0 % | 408. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 23,1 % | 14,8 % | 19,5 % | 196. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 13,9 % | 8,7 % | 9,0 % | 80. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 12.029 € | 10.182 € | 7.821 € | 8. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.206 € | 11.120 € | 11.010 € | 119. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.741 € | 7.219 € | 6.391 € | 175. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 531 | 588 | 456 | 84. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 272 | 295 | 302 | 420. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Žminj | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,5 % | 3,2 % | 4,6 % | 460. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 57,2 % | 53,3 % | 45,2 % | 13. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 865 | 65.026 | 1.262.193 | 152. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 254 | 317 | 150 | 125. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 58,1 % | 36,7 % | 55,5 % | 243. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Žminj | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 82.082 | – | 9.381 | 124. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 24,5 | 141,5 | 1,6 | 130. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 13,4 % | 17,0 % | 6,5 % | 118. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Žminj | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,09 | 2,57 | 2,75 | 101. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Žminj | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 3 | 146 | 1.794 | 79. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 186 | 7.947 | 158.685 | 143. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 54 | 39 | 35 | 30. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 98 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 287 | 14.707 | 291.355 | 182. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 83 | 71 | 72 | 118. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 9,0 | 7,3 | 6,3 | 84. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 106 | 5.483 | 139.372 | 181. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 31 | 26 | 28 | 183. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 16,2 % | 23,9 % | 13,0 % | 191. mjesto od 545 |
Žminj: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−4,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
17,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
8,1 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
27 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
12.029 € u 2025, u usporedbi s 6.715 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.206 € u 2025, u usporedbi s 8.636 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.741 € u 2025, u usporedbi s 4.574 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
865 u 2024, u usporedbi s 546 u 2011
Noćenja turista u godini
81.234 u 2021, u usporedbi s 43.400 u 2014
Gdje je Žminj?
Susjedne lokalne jedinice
- Sveti Petar u Šumi5,7 km · 1.224
- Kanfanar6,7 km · 1.860
- Svetvinčenat7,4 km · 2.293
- Barban9,6 km · 2.556
- Tinjan9,6 km · 1.811
- Pazin10 km · 8.291
- Gračišće11 km · 1.287
- Pićan11 km · 1.706
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Žminj?
Žminj ima 3.468 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 203. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Žminj: kolika je površina?
Žminj ima površinu od 71,6 km², a gustoća naseljenosti iznosi 48 stanovnika/km².
Žminj: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Žminj) promijenio se s 3.436 na 3.468, odnosno za +0,9 %.
Žminj: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,150, geografska dužina 13,917.
Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (Žminj): kolika je vrijednost?
Žminj: „Neto dohodak po stanovniku (godišnje)” iznosi 12.029 € (2025), što je 8. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7.821 €.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (Žminj): kolika je vrijednost?
Žminj: „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina” iznosi 57,2 % (2021), što je 13. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 45,2 %.
Žminj: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Žminj): Sveti Petar u Šumi (5,7 km), Kanfanar (6,7 km), Svetvinčenat (7,4 km), Barban (9,6 km), Tinjan (9,6 km).