Posedarje: stanovništvo i statistika
Posedarje: stanovništvo 3.441 (2025), površina 77,5 km², gustoća naseljenosti 44,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 204. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −4,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.441
- 77,5 km²
- 44 stanovnika/km²
Posedarje u brojkama
Ključne informacije
Zadarska županija: Posedarje je na 11. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom: Posedarje ima 8,9 %, u usporedbi s prosjekom od 10,8 % (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 17,4 %.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje: Posedarje ima 29,2 %, u usporedbi s prosjekom od 16,9 % (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 7,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Posedarje
Posedarje: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.601, a 2025. godine 3.441.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.457 |
| 2021 | 3.396 |
| 2022 | 3.422 |
| 2023 | 3.434 |
| 2024 | 3.445 |
| 2025 | 3.441 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 10.854.
- Gustoća naseljenosti 2,5 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Novigrad, na udaljenosti od 6,5 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Benkovac (8.995 st.), udaljena 23 km.
Svi pokazatelji: Posedarje
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Posedarje | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,4 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 316. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,6 % | 24,0 % | 22,9 % | 231. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,2 % | 14,6 % | 13,7 % | 201. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,5 ‰ | −3,7 ‰ | −6,8 ‰ | 211. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 2,3 ‰ | 14,0 ‰ | 3,1 ‰ | 288. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 3,8 ‰ | 11,7 ‰ | 3,7 ‰ | 267. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Posedarje | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.224 | 156.903 | 2.390.500 | 162. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 940 | 1.001 | 604 | 113. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 29,2 % | 16,9 % | 7,9 % | 72. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 31,2 % | 27,9 % | 25,9 % | 174. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 97,8 m² | 94,6 m² | 100,4 m² | 313. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 33 | 2.578 | 16.654 | 89. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 35,4 | 73,7 | 7,2 | 73. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,8 % | 99,8 % | 99,0 % | 131. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Posedarje | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 2,7 % | 5,0 % | 12,8 % | 464. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 62,8 % | 71,4 % | 31,3 % | 126. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Posedarje | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 5,5 % | 5,7 % | 6,0 % | 291. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 8,9 % | 10,8 % | 19,5 % | 497. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 12,6 % | 7,3 % | 9,0 % | 103. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.241 € | 8.574 € | 7.821 € | 218. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.525 € | 11.201 € | 11.010 € | 199. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.096 € | 6.929 € | 6.391 € | 92. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 462 | 489 | 456 | 257. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 299 | 309 | 302 | 281. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Posedarje | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 6,1 % | 4,6 % | 4,6 % | 197. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 44,6 % | 46,3 % | 45,2 % | 293. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 261 | 45.382 | 1.262.193 | 336. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 76 | 274 | 150 | 451. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 68,0 % | 34,2 % | 55,5 % | 134. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Posedarje | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 88.700 | – | 9.381 | 118. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 25,5 | 64,1 | 1,6 | 128. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 12,6 % | 12,9 % | 6,5 % | 124. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 89.481 | – | 303.422 | 112. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 14.987 | – | 45.455 | 109. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 26,0 | 64,6 | 87,2 | 114. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 6,0 | 5,4 | 6,3 | 78. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 90,4 % | 87,2 % | 92,2 % | 88. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 1.780 | – | 4.527 | 109. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 517 | 1.008 | 1.506 | 116. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 4,8 % | 7,5 % | 6,6 % | 81. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 7,2 % | 22,5 % | 7,1 % | 73. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Posedarje | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,84 | 2,66 | 2,75 | 219. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Posedarje | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 95 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 86 | 6.478 | 158.685 | 271. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 25 | 39 | 35 | 396. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 6 | 112 | 1.925 | 59. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 242 | 13.110 | 291.355 | 219. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 70 | 78 | 72 | 295. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,5 | 8,8 | 6,3 | 412. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 96 | 6.213 | 139.372 | 205. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 28 | 37 | 28 | 253. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 12,0 % | 22,3 % | 13,0 % | 296. mjesto od 545 |
Posedarje: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −4,7 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
2,3 ‰ u 2025, u usporedbi s 3,3 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
3,8 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
33 u 2024, u usporedbi s 18 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.241 € u 2025, u usporedbi s 5.499 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.525 € u 2025, u usporedbi s 7.758 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.096 € u 2025, u usporedbi s 4.794 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
261 u 2024, u usporedbi s 198 u 2011
Noćenja turista u godini
75.675 u 2021, u usporedbi s 47.813 u 2014
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
89.481 u 2025, u usporedbi s 84.540 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
14.987 u 2025, u usporedbi s 15.321 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
1.780 u 2025, u usporedbi s 1.870 u 2018
Gdje je Posedarje?
Susjedne lokalne jedinice
- Novigrad6,5 km · 2.090
- Jasenice7,6 km · 1.480
- Poličnik8,8 km · 5.157
- Starigrad9,5 km · 1.768
- Ražanac13 km · 2.864
- Škabrnja14 km · 1.647
- Zemunik Donji15 km · 2.314
- Obrovac16 km · 3.422
Zadarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Posedarje?
Posedarje ima 3.441 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 204. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Posedarje: kolika je površina?
Posedarje ima površinu od 77,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 44 stanovnika/km².
Posedarje: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Posedarje) promijenio se s 3.601 na 3.441, odnosno za −4,4 %.
Posedarje: gdje se nalazi?
Županija: Zadarska županija. Geografska širina 44,217, geografska dužina 15,483.
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (Posedarje): kolika je vrijednost?
Posedarje: „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom” iznosi 8,9 % (2021), što je 497. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 19,5 %.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (Posedarje): kolika je vrijednost?
Posedarje: „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje” iznosi 29,2 % (2021), što je 72. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 7,9 %.
Posedarje: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Posedarje): Novigrad (6,5 km), Jasenice (7,6 km), Poličnik (8,8 km), Starigrad (9,5 km), Ražanac (13 km).