Gornji Kneginec: stanovništvo i statistika
Gornji Kneginec: stanovništvo 4.927 (2025), površina 22,2 km², gustoća naseljenosti 222 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 139. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −6,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 4.927
- 22,2 km²
- 222 stanovnika/km²
Gornji Kneginec u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Gornji Kneginec je na 10. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje: Gornji Kneginec ima 11,4 %, u usporedbi s prosjekom od 18,3 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 23,7 %.
Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika: Gornji Kneginec ima 63, u usporedbi s prosjekom od 41 (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 41.
Kretanje broja stanovnika: Gornji Kneginec
Gornji Kneginec: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 5.274, a 2025. godine 4.927.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 4.918 |
| 2021 | 4.895 |
| 2022 | 4.901 |
| 2023 | 4.967 |
| 2024 | 4.940 |
| 2025 | 4.927 |
Jeste li znali?
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 3.109.
- Najbliža lokalna jedinica je Sveti Ilija, na udaljenosti od 3,6 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Varaždin (44.283 st.), udaljena 6,9 km.
Svi pokazatelji: Gornji Kneginec
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Gornji Kneginec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,1 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 353. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 20,8 % | 20,8 % | 22,9 % | 408. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,7 % | 13,9 % | 13,7 % | 273. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −8,7 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 347. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 4,9 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 241. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −2,6 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 479. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Gornji Kneginec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.878 | 81.323 | 2.390.500 | 182. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 587 | 510 | 604 | 295. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 30,5 % | 14,0 % | 7,9 % | 66. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 11,4 % | 18,3 % | 25,9 % | 531. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 111,6 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 101. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 12 | 394 | 16.654 | 162. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 12,3 | 9,1 | 7,2 | 175. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,6 % | 98,4 % | 99,0 % | 174. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Gornji Kneginec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 70,0 % | 64,5 % | 12,8 % | 48. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 29,4 % | 30,5 % | 31,3 % | 293. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Gornji Kneginec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,5 % | 4,5 % | 6,0 % | 440. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 35,6 % | 32,4 % | 19,5 % | 52. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,3 % | 10,3 % | 9,0 % | 373. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.840 € | 8.974 € | 7.821 € | 152. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.878 € | 12.264 € | 11.010 € | 154. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.417 € | 6.475 € | 6.391 € | 266. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 531 | 507 | 456 | 84. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 306 | 283 | 302 | 253. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Gornji Kneginec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,9 % | 3,2 % | 4,6 % | 325. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 53,6 % | 52,1 % | 45,2 % | 51. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.561 | 54.226 | 1.262.193 | 105. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 316 | 342 | 150 | 73. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 72,3 % | 52,1 % | 55,5 % | 77. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Gornji Kneginec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,9 % | 3,8 % | 6,5 % | 464. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Gornji Kneginec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,95 | 3,04 | 2,75 | 163. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Gornji Kneginec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 61 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 308 | 6.538 | 158.685 | 89. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 63 | 41 | 35 | 17. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 71 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 362 | 11.648 | 291.355 | 145. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 73 | 74 | 72 | 250. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 10,1 | 8,2 | 6,3 | 33. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 186 | 5.169 | 139.372 | 104. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 38 | 33 | 28 | 63. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 15,4 % | 18,2 % | 13,0 % | 215. mjesto od 545 |
Gornji Kneginec: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−8,7 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
4,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−2,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −6,1 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
12 u 2024, u usporedbi s 11 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.840 € u 2025, u usporedbi s 5.978 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.878 € u 2025, u usporedbi s 8.473 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.417 € u 2025, u usporedbi s 4.167 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.561 u 2024, u usporedbi s 913 u 2011
Noćenja turista u godini
7.119 u 2021, u usporedbi s 6.866 u 2018
Gdje je Gornji Kneginec?
Susjedne lokalne jedinice
- Sveti Ilija3,6 km · 3.181
- Beretinec5,4 km · 2.023
- Trnovec Bartolovečki5,4 km · 6.054
- Varaždinske Toplice6,1 km · 5.556
- Varaždin6,9 km · 44.283
- Jalžabet8,5 km · 3.206
- Ljubešćica9,3 km · 1.632
- Novi Marof9,7 km · 11.396
Varaždinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Gornji Kneginec?
Gornji Kneginec ima 4.927 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 139. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Gornji Kneginec: kolika je površina?
Gornji Kneginec ima površinu od 22,2 km², a gustoća naseljenosti iznosi 222 stanovnika/km².
Gornji Kneginec: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Gornji Kneginec) promijenio se s 5.274 na 4.927, odnosno za −6,6 %.
Gornji Kneginec: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,250, geografska dužina 16,370.
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (Gornji Kneginec): kolika je vrijednost?
Gornji Kneginec: „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje” iznosi 11,4 % (2021), što je 531. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 25,9 %.
Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (Gornji Kneginec): kolika je vrijednost?
Gornji Kneginec: „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika” iznosi 63 (2025/2026), što je 17. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 35.
Gornji Kneginec: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Gornji Kneginec): Sveti Ilija (3,6 km), Beretinec (5,4 km), Trnovec Bartolovečki (5,4 km), Varaždinske Toplice (6,1 km), Varaždin (6,9 km).