Nuštar: stanovništvo i statistika
Nuštar: stanovništvo 4.683 (2025), površina 43,5 km², gustoća naseljenosti 108 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 149. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −13,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 4.683
- 43,5 km²
- 108 stanovnika/km²
Nuštar u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Nuštar je na 6. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku: Nuštar ima 7.707 €, u usporedbi s prosjekom od 6.899 € (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 7.010 €.
Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu): Nuštar ima 42, u usporedbi s prosjekom od 36 (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 36.
Kretanje broja stanovnika: Nuštar
Nuštar: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 5.434, a 2025. godine 4.683.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 4.883 |
| 2021 | 4.815 |
| 2022 | 4.722 |
| 2023 | 4.698 |
| 2024 | 4.677 |
| 2025 | 4.683 |
Jeste li znali?
- Vukovarsko-srijemska županija: prvo mjesto za „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”.
- „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 6.092.
- Najbliža lokalna jedinica je Tordinci, na udaljenosti od 4,5 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Vinkovci (30.163 st.), udaljena 6,1 km.
Svi pokazatelji: Nuštar
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Nuštar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,5 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 411. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 20,1 % | 22,8 % | 22,9 % | 435. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,7 % | 14,1 % | 13,7 % | 273. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −4,3 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 157. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 4,7 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 246. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 5,8 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 205. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Nuštar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.132 | 76.271 | 2.390.500 | 239. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 439 | 532 | 604 | 492. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,8 % | 2,2 % | 7,9 % | 391. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 22,6 % | 26,4 % | 25,9 % | 358. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 109,4 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 139. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 6 | 105 | 16.654 | 219. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,8 | 5,2 | 7,2 | 405. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,9 % | 99,4 % | 99,0 % | 98. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Nuštar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 70,6 % | 50,6 % | 12,8 % | 44. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 47,0 % | 43,7 % | 31,3 % | 174. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Nuštar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 5,0 % | 11,4 % | 6,0 % | 314. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 16,7 % | 17,1 % | 19,5 % | 326. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,1 % | 8,3 % | 9,0 % | 267. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.602 € | 7.860 € | 7.821 € | 312. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.334 € | 11.311 € | 11.010 € | 230. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.707 € | 6.899 € | 6.391 € | 10. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 438 | 425 | 456 | 325. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 275 | 323 | 302 | 404. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Nuštar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 8,7 % | 9,7 % | 4,6 % | 105. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 41,1 % | 41,5 % | 45,2 % | 404. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 535 | 35.925 | 1.262.193 | 202. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 114 | 263 | 150 | 348. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 65,2 % | 37,4 % | 55,5 % | 165. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Nuštar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,5 % | 6,7 % | 6,5 % | 272. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Nuštar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,90 | 2,66 | 2,75 | 188. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Nuštar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 67 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 129 | 5.522 | 158.685 | 205. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 28 | 41 | 35 | 365. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 84 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 345 | 10.358 | 291.355 | 150. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 74 | 76 | 72 | 231. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,9 | 6,5 | 6,3 | 222. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 199 | 4.855 | 139.372 | 99. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 42 | 36 | 28 | 31. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 13,1 % | 15,3 % | 13,0 % | 269. mjesto od 545 |
Nuštar: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−4,3 ‰ u 2024, u usporedbi s −8,0 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
4,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −19,1 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
5,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,1 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
6 u 2024, u usporedbi s 11 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.602 € u 2025, u usporedbi s 4.773 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.334 € u 2025, u usporedbi s 7.436 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.707 € u 2025, u usporedbi s 5.081 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
535 u 2024, u usporedbi s 409 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2014, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Nuštar?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Nuštar?
Nuštar ima 4.683 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 149. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Nuštar: kolika je površina?
Nuštar ima površinu od 43,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 108 stanovnika/km².
Nuštar: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Nuštar) promijenio se s 5.434 na 4.683, odnosno za −13,8 %.
Nuštar: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 45,333, geografska dužina 18,833.
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (Nuštar): kolika je vrijednost?
Nuštar: „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku” iznosi 7.707 € (2025), što je 10. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 6.391 €.
Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (Nuštar): kolika je vrijednost?
Nuštar: „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)” iznosi 42 (2025/2026), što je 31. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 28.
Nuštar: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Nuštar): Tordinci (4,5 km), Vinkovci (6,1 km), Bogdanovci (7,8 km), Jarmina (8,0 km), Stari Jankovci (9,9 km).