Sračinec: stanovništvo i statistika
Sračinec: stanovništvo 4.624 (2025), površina 10,1 km², gustoća naseljenosti 458 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 150. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −4,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 4.624
- 10,1 km²
- 458 stanovnika/km²
Sračinec u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Sračinec je na 12. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Stanova na 1000 stanovnika: Sračinec ima 337, u usporedbi s prosjekom od 510 (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 622.
Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu: Sračinec ima 3,36, u usporedbi s prosjekom od 3,04 (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 2,70.
Kretanje broja stanovnika: Sračinec
Sračinec: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.848, a 2025. godine 4.624.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 4.736 |
| 2021 | 4.673 |
| 2022 | 4.663 |
| 2023 | 4.631 |
| 2024 | 4.602 |
| 2025 | 4.624 |
Jeste li znali?
- Varaždinska županija: prvo mjesto za „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju”.
- „Stanova na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.415.
- Gustoća naseljenosti 4,1 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Petrijanec, na udaljenosti od 4,7 km.
Svi pokazatelji: Sračinec
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Sračinec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 41,6 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 509. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 17,6 % | 20,8 % | 22,9 % | 515. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 16,9 % | 13,9 % | 13,7 % | 26. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −6,5 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 250. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 8,7 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 187. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 5,0 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 226. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Sračinec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.578 | 81.323 | 2.390.500 | 312. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 337 | 510 | 604 | 542. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 0,6 % | 14,0 % | 7,9 % | 508. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 11,8 % | 18,3 % | 25,9 % | 527. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 116,2 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 53. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 15 | 394 | 16.654 | 145. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 17,6 | 9,1 | 7,2 | 136. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 98,4 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Sračinec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 72,9 % | 64,5 % | 12,8 % | 32. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 29,2 % | 30,5 % | 31,3 % | 296. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Sračinec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,8 % | 4,5 % | 6,0 % | 365. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 39,7 % | 32,4 % | 19,5 % | 25. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 11,9 % | 10,3 % | 9,0 % | 129. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.050 € | 8.974 € | 7.821 € | 247. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.401 € | 12.264 € | 11.010 € | 221. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.219 € | 6.475 € | 6.391 € | 308. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 499 | 507 | 456 | 148. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 261 | 283 | 302 | 456. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Sračinec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,7 % | 3,2 % | 4,6 % | 439. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 54,6 % | 52,1 % | 45,2 % | 33. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 421 | 54.226 | 1.262.193 | 245. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 91 | 342 | 150 | 412. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 76,4 % | 52,1 % | 55,5 % | 39. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Sračinec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,4 % | 3,8 % | 6,5 % | 504. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Sračinec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,36 | 3,04 | 2,75 | 24. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Sračinec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 61 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 170 | 6.538 | 158.685 | 157. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 37 | 41 | 35 | 227. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 71 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 429 | 11.648 | 291.355 | 114. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 93 | 74 | 72 | 50. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,6 | 8,2 | 6,3 | 101. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 140 | 5.169 | 139.372 | 137. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 30 | 33 | 28 | 204. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 10,9 % | 18,2 % | 13,0 % | 335. mjesto od 545 |
Sračinec: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−6,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −7,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
8,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −8,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
5,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
15 u 2024, u usporedbi s 10 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.050 € u 2025, u usporedbi s 5.461 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.401 € u 2025, u usporedbi s 7.991 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.219 € u 2025, u usporedbi s 4.085 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
421 u 2024, u usporedbi s 365 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2018, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Sračinec?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Sračinec?
Sračinec ima 4.624 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 150. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Sračinec: kolika je površina?
Sračinec ima površinu od 10,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 458 stanovnika/km².
Sračinec: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Sračinec) promijenio se s 4.848 na 4.624, odnosno za −4,6 %.
Sračinec: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,329, geografska dužina 16,279.
Stanova na 1000 stanovnika (Sračinec): kolika je vrijednost?
Sračinec: „Stanova na 1000 stanovnika” iznosi 337 (2021), što je 542. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 604.
Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (Sračinec): kolika je vrijednost?
Sračinec: „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu” iznosi 3,36 (2021), što je 24. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 2,75.
Sračinec: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Sračinec): Petrijanec (4,7 km), Varaždin (5,1 km), Vidovec (5,9 km), Maruševec (8,6 km), Beretinec (9,0 km).