Vukovar: stanovništvo i statistika
Vukovar: stanovništvo 22.671 (2025), površina 100,1 km², gustoća naseljenosti 226 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 23. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −10,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 22.671
- 100,1 km²
- 226 stanovnika/km²
Vukovar u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Vukovar je na 2. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku: Vukovar ima 7.684 €, u usporedbi s prosjekom od 6.899 € (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 7.010 €.
Kretanje broja stanovnika: Vukovar
Vukovar: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 25.418, a 2025. godine 22.671.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 23.312 |
| 2021 | 23.082 |
| 2022 | 22.907 |
| 2023 | 22.760 |
| 2024 | 22.695 |
| 2025 | 22.671 |
Jeste li znali?
- Vukovarsko-srijemska županija: prvo mjesto za „Promjena broja stanovnika tijekom 10 godina”.
- Vukovarsko-srijemska županija: prvo mjesto za „Osnovne škole”.
- „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Broj stambenih jedinica (stanova)”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 14.020.
- Gustoća naseljenosti 2,0 puta je veća od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Vukovar
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Vukovar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,6 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 139. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 27,4 % | 22,8 % | 22,9 % | 106. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,1 % | 14,1 % | 13,7 % | 340. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,9 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 318. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 6,7 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 213. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 3,6 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 275. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Vukovar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 13.699 | 76.271 | 2.390.500 | 24. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 591 | 532 | 604 | 289. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,6 % | 2,2 % | 7,9 % | 449. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 26,8 % | 26,4 % | 25,9 % | 250. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 87,4 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 477. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 3 | 105 | 16.654 | 278. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 1,8 | 5,2 | 7,2 | 500. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,4 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Vukovar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 58,8 % | 50,6 % | 12,8 % | 97. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 44,5 % | 43,7 % | 31,3 % | 189. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Vukovar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,5 % | 11,4 % | 6,0 % | 382. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 15,5 % | 17,1 % | 19,5 % | 346. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 5,9 % | 8,3 % | 9,0 % | 456. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.149 € | 7.860 € | 7.821 € | 117. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.736 € | 11.311 € | 11.010 € | 170. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.684 € | 6.899 € | 6.391 € | 12. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 443 | 425 | 456 | 311. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 416 | 323 | 302 | 53. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Vukovar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 8,9 % | 9,7 % | 4,6 % | 100. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 40,5 % | 41,5 % | 45,2 % | 422. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 9.573 | 35.925 | 1.262.193 | 19. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 422 | 263 | 150 | 31. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 17,9 % | 37,4 % | 55,5 % | 517. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Vukovar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 69.445 | – | 9.381 | 129. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 3,0 | 1,3 | 1,6 | 187. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 7,5 % | 6,7 % | 6,5 % | 226. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Vukovar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,35 | 2,66 | 2,75 | 494. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Vukovar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 10 | 67 | 1.794 | 26. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 936 | 5.522 | 158.685 | 23. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 41 | 41 | 35 | 159. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 8 | 84 | 1.925 | 35. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 1.630 | 10.358 | 291.355 | 25. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 72 | 76 | 72 | 270. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,6 | 6,5 | 6,3 | 243. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 749 | 4.855 | 139.372 | 26. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 33 | 36 | 28 | 139. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 20,5 % | 15,3 % | 13,0 % | 101. mjesto od 545 |
Vukovar: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,9 ‰ u 2024, u usporedbi s −10,7 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
6,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −13,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
3,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
3 u 2024, u usporedbi s 172 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.149 € u 2025, u usporedbi s 5.763 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.736 € u 2025, u usporedbi s 7.503 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.684 € u 2025, u usporedbi s 5.196 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
9.573 u 2024, u usporedbi s 7.552 u 2011
Noćenja turista u godini
19.813 u 2021, u usporedbi s 18.679 u 2013
Gdje je Vukovar?
Susjedne lokalne jedinice
- Borovo4,7 km · 3.356
- Bogdanovci5,8 km · 1.427
- Negoslavci8,0 km · 875
- Trpinja11 km · 3.804
- Stari Jankovci11 km · 3.021
- Nuštar13 km · 4.683
- Tompojevci15 km · 1.003
- Tordinci16 km · 1.557
Vukovarsko-srijemska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Vukovar?
Vukovar ima 22.671 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 23. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Vukovar: kolika je površina?
Vukovar ima površinu od 100,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 226 stanovnika/km².
Vukovar: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Vukovar) promijenio se s 25.418 na 22.671, odnosno za −10,8 %.
Vukovar: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 45,350, geografska dužina 19,003.
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (Vukovar): kolika je vrijednost?
Vukovar: „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku” iznosi 7.684 € (2025), što je 12. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 6.391 €.
Zaposleni u pravnim osobama (Vukovar): kolika je vrijednost?
Vukovar: „Zaposleni u pravnim osobama” iznosi 9.573 (2024), što je 19. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 364.
Vukovar: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Vukovar): Borovo (4,7 km), Bogdanovci (5,8 km), Negoslavci (8,0 km), Trpinja (11 km), Stari Jankovci (11 km).