Vrbovec: stanovništvo i statistika
Vrbovec: stanovništvo 13.241 (2025), površina 10,4 km², gustoća naseljenosti 1.273 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 42. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −6,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 13.241
- 10,4 km²
- 1.273 stanovnika/km²
Vrbovec u brojkama
Ključne informacije
Zagrebačka županija: Vrbovec je na 8. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom: Vrbovec ima 71,9 %, u usporedbi s prosjekom od 55,7 % (Zagrebačka županija) i državnim prosjekom od 41,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Vrbovec
Vrbovec: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 14.109, a 2025. godine 13.241.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 13.017 |
| 2021 | 12.960 |
| 2022 | 13.110 |
| 2023 | 13.156 |
| 2024 | 13.223 |
| 2025 | 13.241 |
Jeste li znali?
- „Osnovne škole”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je veća nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- „Stanova na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.457.
- Gustoća naseljenosti 11,3 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Gradec, na udaljenosti od 4,9 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Bjelovar (35.631 st.), udaljena 32 km.
Svi pokazatelji: Vrbovec
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Vrbovec | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,7 god. | 43,4 god. | 44,8 god. | 390. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,0 % | 21,3 % | 22,9 % | 330. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,7 % | 14,9 % | 13,7 % | 142. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −1,6 ‰ | −3,1 ‰ | −6,8 ‰ | 64. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 4,4 ‰ | 11,1 ‰ | 3,1 ‰ | 251. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 4,9 ‰ | 4,9 ‰ | 3,7 ‰ | 233. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Vrbovec | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 5.602 | 144.764 | 2.390.500 | 80. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 432 | 481 | 604 | 495. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,0 % | 9,6 % | 7,9 % | 424. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 24,4 % | 19,7 % | 25,9 % | 311. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 116,2 m² | 110,9 m² | 100,4 m² | 53. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 44 | 1.342 | 16.654 | 72. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 10,2 | 13,3 | 7,2 | 200. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,0 % | 99,2 % | 99,0 % | 270. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Vrbovec | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 71,9 % | 55,7 % | 12,8 % | 37. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 37,4 % | 43,0 % | 31,3 % | 222. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Vrbovec | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,5 % | 2,7 % | 6,0 % | 333. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 26,5 % | 19,7 % | 19,5 % | 155. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 6,2 % | 8,2 % | 9,0 % | 444. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.446 € | 9.898 € | 7.821 € | 193. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.276 € | 13.565 € | 11.010 € | 108. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.295 € | 6.957 € | 6.391 € | 296. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 490 | 527 | 456 | 175. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 270 | 259 | 302 | 425. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Vrbovec | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,3 % | 3,8 % | 4,6 % | 281. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 49,4 % | 52,2 % | 45,2 % | 157. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 3.865 | 86.158 | 1.262.193 | 49. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 292 | 279 | 150 | 87. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 44,4 % | 61,4 % | 55,5 % | 371. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Vrbovec | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,8 % | 4,7 % | 6,5 % | 477. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Vrbovec | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,12 | 3,00 | 2,75 | 89. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Vrbovec | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 3 | 123 | 1.794 | 79. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 546 | 13.110 | 158.685 | 42. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 41 | 42 | 35 | 159. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 9 | 118 | 1.925 | 27. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 1.006 | 24.065 | 291.355 | 45. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 76 | 77 | 72 | 203. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,1 | 9,5 | 6,3 | 131. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 415 | 11.352 | 139.372 | 48. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 31 | 36 | 28 | 183. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 15,8 % | 20,0 % | 13,0 % | 200. mjesto od 545 |
Vrbovec: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−1,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,1 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
4,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
4,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −10,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
44 u 2024, u usporedbi s 25 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.446 € u 2025, u usporedbi s 5.385 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.276 € u 2025, u usporedbi s 8.276 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.295 € u 2025, u usporedbi s 4.135 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
3.865 u 2024, u usporedbi s 3.293 u 2011
Gdje je Vrbovec?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Vrbovec?
Vrbovec ima 13.241 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 42. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Vrbovec: kolika je površina?
Vrbovec ima površinu od 10,4 km², a gustoća naseljenosti iznosi 1.273 stanovnika/km².
Vrbovec: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Vrbovec) promijenio se s 14.109 na 13.241, odnosno za −6,2 %.
Vrbovec: gdje se nalazi?
Županija: Zagrebačka županija. Geografska širina 45,883, geografska dužina 16,433.
Osnovne škole (Vrbovec): kolika je vrijednost?
Vrbovec: „Osnovne škole” iznosi 9 (2025/2026), što je 27. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 2.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (Vrbovec): kolika je vrijednost?
Vrbovec: „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom” iznosi 71,9 % (2021), što je 37. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 12,8 %.
Vrbovec: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Vrbovec): Gradec (4,9 km), Dubrava (9,5 km), Rakovec (10 km), Preseka (10 km), Brckovljani (12 km).