Kloštar Ivanić: stanovništvo i statistika
Kloštar Ivanić: stanovništvo 5.494 (2025), površina 77,5 km², gustoća naseljenosti 70,9 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 120. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −7,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 5.494
- 77,5 km²
- 71 stanovnika/km²
Kloštar Ivanić u brojkama
Ključne informacije
Zagrebačka županija: Kloštar Ivanić je na 15. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Umirovljenici na 1000 stanovnika: Kloštar Ivanić ima 248, u usporedbi s prosjekom od 259 (Zagrebačka županija) i državnim prosjekom od 304.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje: Kloštar Ivanić ima 29,7 %, u usporedbi s prosjekom od 9,6 % (Zagrebačka županija) i državnim prosjekom od 7,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Kloštar Ivanić
Kloštar Ivanić: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 5.948, a 2025. godine 5.494.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 5.574 |
| 2021 | 5.508 |
| 2022 | 5.513 |
| 2023 | 5.520 |
| 2024 | 5.487 |
| 2025 | 5.494 |
Jeste li znali?
- „Umirovljenici na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 10.854.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Ivanić-Grad (13.092 st.), udaljena 4,1 km.
Svi pokazatelji: Kloštar Ivanić
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Kloštar Ivanić | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,6 god. | 43,4 god. | 44,8 god. | 401. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,1 % | 21,3 % | 22,9 % | 321. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,6 % | 14,9 % | 13,7 % | 153. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −4,4 ‰ | −3,1 ‰ | −6,8 ‰ | 165. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 5,8 ‰ | 11,1 ‰ | 3,1 ‰ | 226. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 4,6 ‰ | 4,9 ‰ | 3,7 ‰ | 243. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Kloštar Ivanić | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.596 | 144.764 | 2.390.500 | 143. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 651 | 481 | 604 | 238. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 29,7 % | 9,6 % | 7,9 % | 70. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 18,6 % | 19,7 % | 25,9 % | 449. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 111,4 m² | 110,9 m² | 100,4 m² | 107. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 12 | 1.342 | 16.654 | 162. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 5,6 | 13,3 | 7,2 | 328. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,7 % | 99,2 % | 99,0 % | 301. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Kloštar Ivanić | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 56,1 % | 55,7 % | 12,8 % | 108. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 32,1 % | 43,0 % | 31,3 % | 261. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Kloštar Ivanić | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 8,2 % | 2,7 % | 6,0 % | 219. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 21,6 % | 19,7 % | 19,5 % | 223. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 12,3 % | 8,2 % | 9,0 % | 115. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.475 € | 9.898 € | 7.821 € | 191. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.059 € | 13.565 € | 11.010 € | 133. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.639 € | 6.957 € | 6.391 € | 207. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 506 | 527 | 456 | 132. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 248 | 259 | 302 | 497. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Kloštar Ivanić | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 5,3 % | 3,8 % | 4,6 % | 242. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 47,7 % | 52,2 % | 45,2 % | 193. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 543 | 86.158 | 1.262.193 | 199. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 99 | 279 | 150 | 392. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 71,2 % | 61,4 % | 55,5 % | 90. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Kloštar Ivanić | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,5 % | 4,7 % | 6,5 % | 425. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Kloštar Ivanić | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,95 | 3,00 | 2,75 | 163. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Kloštar Ivanić | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 123 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 240 | 13.110 | 158.685 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 44 | 42 | 35 | 109. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 118 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 404 | 24.065 | 291.355 | 128. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 74 | 77 | 72 | 231. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,8 | 9,5 | 6,3 | 93. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 182 | 11.352 | 139.372 | 109. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 33 | 36 | 28 | 139. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 13,4 % | 20,0 % | 13,0 % | 259. mjesto od 545 |
Kloštar Ivanić: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−4,4 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,1 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
5,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −11,1 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
4,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −9,4 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
12 u 2024, u usporedbi s 22 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.475 € u 2025, u usporedbi s 6.281 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.059 € u 2025, u usporedbi s 8.150 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.639 € u 2025, u usporedbi s 4.507 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
543 u 2024, u usporedbi s 387 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2015, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Kloštar Ivanić?
Susjedne lokalne jedinice
- Ivanić-Grad4,1 km · 13.092
- Križ13 km · 5.996
- Brckovljani14 km · 6.092
- Dubrava14 km · 4.449
- Rugvica15 km · 7.729
- Čazma15 km · 6.789
- Dugo Selo16 km · 19.542
- Vrbovec16 km · 13.241
Zagrebačka županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Kloštar Ivanić?
Kloštar Ivanić ima 5.494 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 120. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Kloštar Ivanić: kolika je površina?
Kloštar Ivanić ima površinu od 77,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 71 stanovnika/km².
Kloštar Ivanić: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Kloštar Ivanić) promijenio se s 5.948 na 5.494, odnosno za −7,6 %.
Kloštar Ivanić: gdje se nalazi?
Županija: Zagrebačka županija. Geografska širina 45,740, geografska dužina 16,420.
Umirovljenici na 1000 stanovnika (Kloštar Ivanić): kolika je vrijednost?
Kloštar Ivanić: „Umirovljenici na 1000 stanovnika” iznosi 248 (2025), što je 497. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 302.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (Kloštar Ivanić): kolika je vrijednost?
Kloštar Ivanić: „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje” iznosi 29,7 % (2021), što je 70. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 7,9 %.
Kloštar Ivanić: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Kloštar Ivanić): Ivanić-Grad (4,1 km), Križ (13 km), Brckovljani (14 km), Dubrava (14 km), Rugvica (15 km).