Ivanić-Grad: stanovništvo i statistika
Ivanić-Grad: stanovništvo 13.092 (2025), površina 173,5 km², gustoća naseljenosti 75,5 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 43. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −5,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 13.092
- 173,5 km²
- 76 stanovnika/km²
Ivanić-Grad u brojkama
Ključne informacije
Zagrebačka županija: Ivanić-Grad je na 9. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom: Ivanić-Grad ima 76,2 %, u usporedbi s prosjekom od 55,7 % (Zagrebačka županija) i državnim prosjekom od 41,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Ivanić-Grad
Ivanić-Grad: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 13.862, a 2025. godine 13.092.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 13.111 |
| 2021 | 12.880 |
| 2022 | 12.913 |
| 2023 | 13.043 |
| 2024 | 13.091 |
| 2025 | 13.092 |
Jeste li znali?
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 24.300.
- Najbliža lokalna jedinica je Kloštar Ivanić, na udaljenosti od 4,1 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Sisak (38.279 st.), udaljena 25 km.
Svi pokazatelji: Ivanić-Grad
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Ivanić-Grad | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,5 god. | 43,4 god. | 44,8 god. | 411. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,2 % | 21,3 % | 22,9 % | 382. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 15,2 % | 14,9 % | 13,7 % | 103. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,5 ‰ | −3,1 ‰ | −6,8 ‰ | 297. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 5,0 ‰ | 11,1 ‰ | 3,1 ‰ | 239. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 5,0 ‰ | 4,9 ‰ | 3,7 ‰ | 226. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Ivanić-Grad | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 6.249 | 144.764 | 2.390.500 | 67. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 481 | 481 | 604 | 441. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 5,2 % | 9,6 % | 7,9 % | 324. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 21,6 % | 19,7 % | 25,9 % | 379. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 104,1 m² | 110,9 m² | 100,4 m² | 210. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 11 | 1.342 | 16.654 | 169. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,4 | 13,3 | 7,2 | 377. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,0 % | 99,2 % | 99,0 % | 270. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Ivanić-Grad | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 76,2 % | 55,7 % | 12,8 % | 22. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 43,6 % | 43,0 % | 31,3 % | 194. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Ivanić-Grad | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,7 % | 2,7 % | 6,0 % | 326. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 20,7 % | 19,7 % | 19,5 % | 243. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,8 % | 8,2 % | 9,0 % | 169. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.352 € | 9.898 € | 7.821 € | 100. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.266 € | 13.565 € | 11.010 € | 109. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.110 € | 6.957 € | 6.391 € | 88. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 547 | 527 | 456 | 58. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 275 | 259 | 302 | 404. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Ivanić-Grad | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 5,8 % | 3,8 % | 4,6 % | 214. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 49,2 % | 52,2 % | 45,2 % | 163. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 5.463 | 86.158 | 1.262.193 | 28. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 417 | 279 | 150 | 34. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 44,7 % | 61,4 % | 55,5 % | 368. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Ivanić-Grad | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 22.934 | – | 9.381 | 174. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 1,7 | 0,9 | 1,6 | 208. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,0 % | 4,7 % | 6,5 % | 382. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Ivanić-Grad | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,84 | 3,00 | 2,75 | 219. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Ivanić-Grad | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 7 | 123 | 1.794 | 33. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 588 | 13.110 | 158.685 | 37. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 45 | 42 | 35 | 91. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 118 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 1.122 | 24.065 | 291.355 | 37. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 86 | 77 | 72 | 95. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 9,0 | 9,5 | 6,3 | 84. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 450 | 11.352 | 139.372 | 44. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 34 | 36 | 28 | 127. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 19,5 % | 20,0 % | 13,0 % | 121. mjesto od 545 |
Ivanić-Grad: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −2,7 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
5,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −9,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
5,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −9,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
11 u 2024, u usporedbi s 35 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.352 € u 2025, u usporedbi s 6.152 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.266 € u 2025, u usporedbi s 8.742 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.110 € u 2025, u usporedbi s 4.885 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
5.463 u 2024, u usporedbi s 5.008 u 2011
Noćenja turista u godini
25.150 u 2021, u usporedbi s 17.474 u 2013
Gdje je Ivanić-Grad?
Susjedne lokalne jedinice
- Kloštar Ivanić4,1 km · 5.494
- Križ11 km · 5.996
- Rugvica13 km · 7.729
- Orle13 km · 1.833
- Martinska Ves14 km · 2.701
- Brckovljani15 km · 6.092
- Dugo Selo16 km · 19.542
- Čazma18 km · 6.789
Zagrebačka županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Ivanić-Grad?
Ivanić-Grad ima 13.092 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 43. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Ivanić-Grad: kolika je površina?
Ivanić-Grad ima površinu od 173,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 76 stanovnika/km².
Ivanić-Grad: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Ivanić-Grad) promijenio se s 13.862 na 13.092, odnosno za −5,6 %.
Ivanić-Grad: gdje se nalazi?
Županija: Zagrebačka županija. Geografska širina 45,708, geografska dužina 16,395.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (Ivanić-Grad): kolika je vrijednost?
Ivanić-Grad: „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom” iznosi 76,2 % (2021), što je 22. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 12,8 %.
Zaposleni u pravnim osobama (Ivanić-Grad): kolika je vrijednost?
Ivanić-Grad: „Zaposleni u pravnim osobama” iznosi 5.463 (2024), što je 28. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 364.
Ivanić-Grad: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Ivanić-Grad): Kloštar Ivanić (4,1 km), Križ (11 km), Rugvica (13 km), Orle (13 km), Martinska Ves (14 km).