Lanišće: stanovništvo i statistika
Lanišće: stanovništvo 268 (2025), površina 143,7 km², gustoća naseljenosti 1,9 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 554. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −12,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 268
- 143,7 km²
- 2 stanovnika/km²
Lanišće u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Lanišće je na 41. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Prosječna starost stanovništva: Lanišće ima 51,4 god., u usporedbi s prosjekom od 45,8 god. (Istarska županija) i državnim prosjekom od 44,3 god.
Stopa nezaposlenosti: Lanišće ima 5,5 %, u usporedbi s prosjekom od 3,2 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Lanišće
Lanišće: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 306, a 2025. godine 268.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 267 |
| 2021 | 269 |
| 2022 | 273 |
| 2023 | 268 |
| 2024 | 259 |
| 2025 | 268 |
Jeste li znali?
- Istarska županija: prvo mjesto za „Prosječna starost stanovništva”.
- Istarska županija: prvo mjesto za „Udio stanovnika starih 65 i više godina”.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 20.126.
- Gustoća naseljenosti 59,3 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Lupoglav (801 st.), udaljena 6,1 km.
Svi pokazatelji: Lanišće
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Lanišće | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 51,4 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | ||
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 33,2 % | 24,2 % | 22,9 % | ||
| Udio djece do 14 godina (2021) | 9,3 % | 13,3 % | 13,7 % | ||
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −27,0 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | ||
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 37,3 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | ||
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 7,5 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ |
Stanovanje
| Pokazatelj | Lanišće | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 416 | 154.469 | 2.390.500 | ||
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.552 | 807 | 604 | ||
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,7 % | 15,1 % | 7,9 % | ||
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 69,7 % | 23,6 % | 25,9 % | ||
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 84,4 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | ||
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 2.004 | 16.654 | ||
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 7,7 | 45,3 | 7,2 | ||
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,3 % | 99,9 % | 99,0 % |
Energija
| Pokazatelj | Lanišće | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 6,8 % | 20,9 % | 12,8 % | ||
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 9,3 % | 71,1 % | 31,3 % |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Lanišće | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 10,6 % | 3,1 % | 6,0 % | ||
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 24,0 % | 14,8 % | 19,5 % | ||
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,6 % | 8,7 % | 9,0 % | ||
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.139 € | 10.182 € | 7.821 € | ||
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.258 € | 11.120 € | 11.010 € | ||
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.694 € | 7.219 € | 6.391 € | ||
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 425 | 588 | 456 | ||
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 396 | 295 | 302 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Lanišće | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 5,5 % | 3,2 % | 4,6 % | ||
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 42,8 % | 53,3 % | 45,2 % | ||
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 3 | 65.026 | 1.262.193 | ||
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 12 | 317 | 150 | ||
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 67,3 % | 36,7 % | 55,5 % |
Turizam
| Pokazatelj | Lanišće | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 3.001 | – | 9.381 | ||
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 11,2 | 141,5 | 1,6 | ||
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 11,5 % | 17,0 % | 6,5 % |
Društvo
| Pokazatelj | Lanišće | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,27 | 2,57 | 2,75 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Lanišće | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 146 | 1.794 | ||
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 7.947 | 158.685 | ||
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 39 | 35 | ||
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 98 | 1.925 | ||
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 5 | 14.707 | 291.355 | ||
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 19 | 71 | 72 | ||
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 1,7 | 7,3 | 6,3 | ||
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 5 | 5.483 | 139.372 | ||
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 19 | 26 | 28 | ||
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 16,0 % | 23,9 % | 13,0 % |
Lanišće: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−27,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,7 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
37,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −13,1 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
7,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −13,1 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.139 € u 2025, u usporedbi s 5.409 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.258 € u 2025, u usporedbi s 8.342 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.694 € u 2025, u usporedbi s 4.634 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
3 u 2024, u usporedbi s 43 u 2011
Noćenja turista u godini
3.114 u 2021, u usporedbi s 3.001 u 2019
Gdje je Lanišće?
Susjedne lokalne jedinice
- Lupoglav6,1 km · 801
- Buzet12 km · 6.276
- Matulji16 km · 11.016
- Cerovlje17 km · 1.446
- Opatija17 km · 10.946
- Lovran18 km · 3.673
- Kastav19 km · 10.359
- Klana20 km · 1.875
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Lanišće?
Lanišće ima 268 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 554. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Lanišće: kolika je površina?
Lanišće ima površinu od 143,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 2 stanovnika/km².
Lanišće: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Lanišće) promijenio se s 306 na 268, odnosno za −12,4 %.
Lanišće: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,408, geografska dužina 14,116.
Lanišće: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Lanišće): Lupoglav (6,1 km), Buzet (12 km), Matulji (16 km), Cerovlje (17 km), Opatija (17 km).