Cerovlje: stanovništvo i statistika
Cerovlje: stanovništvo 1.446 (2025), površina 105,6 km², gustoća naseljenosti 13,7 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 433. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −6,9 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.446
- 105,6 km²
- 14 stanovnika/km²
Cerovlje u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Cerovlje je na 29. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika: Cerovlje ima 13, u usporedbi s prosjekom od 71 (Istarska županija) i državnim prosjekom od 75.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina: Cerovlje ima 56,5 %, u usporedbi s prosjekom od 53,3 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 49,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Cerovlje
Cerovlje: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.553, a 2025. godine 1.446.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.475 |
| 2021 | 1.441 |
| 2022 | 1.429 |
| 2023 | 1.437 |
| 2024 | 1.432 |
| 2025 | 1.446 |
Jeste li znali?
- „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 14.790.
- Gustoća naseljenosti 8,2 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Gračišće, na udaljenosti od 6,6 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Pazin (8.291 st.), udaljena 7,2 km.
Svi pokazatelji: Cerovlje
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Cerovlje | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,8 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 270. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 20,2 % | 24,2 % | 22,9 % | 430. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,1 % | 13,3 % | 13,7 % | 425. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,6 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 213. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 11,1 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 158. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 7,6 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 159. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Cerovlje | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 801 | 154.469 | 2.390.500 | 478. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 551 | 807 | 604 | 330. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 6,2 % | 15,1 % | 7,9 % | 308. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 33,2 % | 23,6 % | 25,9 % | 140. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 99,0 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 295. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 5 | 2.004 | 16.654 | 239. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 9,1 | 45,3 | 7,2 | 225. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,5 % | 99,9 % | 99,0 % | 317. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Cerovlje | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 8,3 % | 20,9 % | 12,8 % | 327. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 34,6 % | 71,1 % | 31,3 % | 242. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Cerovlje | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 5,4 % | 3,1 % | 6,0 % | 295. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 27,8 % | 14,8 % | 19,5 % | 136. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 13,3 % | 8,7 % | 9,0 % | 89. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.927 € | 10.182 € | 7.821 € | 143. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.692 € | 11.120 € | 11.010 € | 174. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.068 € | 7.219 € | 6.391 € | 344. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 536 | 588 | 456 | 78. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 278 | 295 | 302 | 394. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Cerovlje | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,8 % | 3,2 % | 4,6 % | 432. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 56,5 % | 53,3 % | 45,2 % | 17. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 145 | 65.026 | 1.262.193 | 441. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 101 | 317 | 150 | 385. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 73,8 % | 36,7 % | 55,5 % | 62. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Cerovlje | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 12.283 | – | 9.381 | 197. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 8,2 | 141,5 | 1,6 | 152. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 7,2 % | 17,0 % | 6,5 % | 236. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Cerovlje | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,15 | 2,57 | 2,75 | 70. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Cerovlje | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 146 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 42 | 7.947 | 158.685 | 404. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 29 | 39 | 35 | 356. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 98 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 19 | 14.707 | 291.355 | 531. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 13 | 71 | 72 | 533. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,3 | 7,3 | 6,3 | 260. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 38 | 5.483 | 139.372 | 400. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 26 | 26 | 28 | 298. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 16,2 % | 23,9 % | 13,0 % | 191. mjesto od 545 |
Cerovlje: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,5 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
11,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,8 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
7,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,2 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
5 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.927 € u 2025, u usporedbi s 5.989 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.692 € u 2025, u usporedbi s 7.947 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.068 € u 2025, u usporedbi s 3.774 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
145 u 2024, u usporedbi s 98 u 2011
Noćenja turista u godini
12.621 u 2021, u usporedbi s 9.065 u 2014
Gdje je Cerovlje?
Susjedne lokalne jedinice
- Gračišće6,6 km · 1.287
- Pazin7,2 km · 8.291
- Pićan8,6 km · 1.706
- Lupoglav11 km · 801
- Buzet15 km · 6.276
- Tinjan15 km · 1.811
- Karojba15 km · 1.435
- Kršan16 km · 2.995
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Cerovlje?
Cerovlje ima 1.446 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 433. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Cerovlje: kolika je površina?
Cerovlje ima površinu od 105,6 km², a gustoća naseljenosti iznosi 14 stanovnika/km².
Cerovlje: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Cerovlje) promijenio se s 1.553 na 1.446, odnosno za −6,9 %.
Cerovlje: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,278, geografska dužina 14,012.
Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (Cerovlje): kolika je vrijednost?
Cerovlje: „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika” iznosi 13 (2025/2026), što je 533. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 72.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (Cerovlje): kolika je vrijednost?
Cerovlje: „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina” iznosi 56,5 % (2021), što je 17. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 45,2 %.
Cerovlje: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Cerovlje): Gračišće (6,6 km), Pazin (7,2 km), Pićan (8,6 km), Lupoglav (11 km), Buzet (15 km).