Buzet: stanovništvo i statistika
Buzet: stanovništvo 6.276 (2025), površina 169,0 km², gustoća naseljenosti 37,1 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 102. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +5,1 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 6.276
- 169,0 km²
- 37 stanovnika/km²
Buzet u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Buzet je na 8. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina: Buzet ima 57,5 %, u usporedbi s prosjekom od 53,3 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 49,1 %.
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku: Buzet ima 7.417 €, u usporedbi s prosjekom od 7.219 € (Istarska županija) i državnim prosjekom od 7.010 €.
Kretanje broja stanovnika: Buzet
Buzet: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 5.974, a 2025. godine 6.276.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 5.997 |
| 2021 | 5.965 |
| 2022 | 6.183 |
| 2023 | 6.251 |
| 2024 | 6.271 |
| 2025 | 6.276 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku”: vrijednost je veća nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 23.669.
- Gustoća naseljenosti 3,0 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Oprtalj - Portole, na udaljenosti od 11,3 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Matulji (11.016 st.), udaljena 28 km.
Svi pokazatelji: Buzet
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Buzet | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,9 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 263. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,3 % | 24,2 % | 22,9 % | 308. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,9 % | 13,3 % | 13,7 % | 248. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −3,2 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 114. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 3,0 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 276. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 6,2 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 191. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Buzet | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.175 | 154.469 | 2.390.500 | 164. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 529 | 807 | 604 | 362. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 6,3 % | 15,1 % | 7,9 % | 306. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 23,9 % | 23,6 % | 25,9 % | 322. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 95,5 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 356. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 14 | 2.004 | 16.654 | 148. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 9,7 | 45,3 | 7,2 | 211. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,9 % | 99,9 % | 99,0 % | 98. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Buzet | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 8,8 % | 20,9 % | 12,8 % | 319. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 60,6 % | 71,1 % | 31,3 % | 135. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Buzet | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,4 % | 3,1 % | 6,0 % | 387. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 33,1 % | 14,8 % | 19,5 % | 85. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,2 % | 8,7 % | 9,0 % | 199. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.886 € | 10.182 € | 7.821 € | 60. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.555 € | 11.120 € | 11.010 € | 71. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.417 € | 7.219 € | 6.391 € | 39. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 509 | 588 | 456 | 125. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 285 | 295 | 302 | 361. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Buzet | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,2 % | 3,2 % | 4,6 % | 484. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 57,5 % | 53,3 % | 45,2 % | 11. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 2.699 | 65.026 | 1.262.193 | 68. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 430 | 317 | 150 | 25. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 20,5 % | 36,7 % | 55,5 % | 506. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Buzet | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 59.047 | – | 9.381 | 138. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 9,9 | 141,5 | 1,6 | 150. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 7,5 % | 17,0 % | 6,5 % | 226. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Buzet | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,76 | 2,57 | 2,75 | 263. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Buzet | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 146 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 229 | 7.947 | 158.685 | 114. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 36 | 39 | 35 | 246. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 98 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 462 | 14.707 | 291.355 | 103. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 74 | 71 | 72 | 231. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,7 | 7,3 | 6,3 | 155. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 200 | 5.483 | 139.372 | 98. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 32 | 26 | 28 | 157. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 20,8 % | 23,9 % | 13,0 % | 97. mjesto od 545 |
Buzet: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−3,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −6,5 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
3,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
6,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
14 u 2024, u usporedbi s 14 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.886 € u 2025, u usporedbi s 6.584 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.555 € u 2025, u usporedbi s 8.545 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.417 € u 2025, u usporedbi s 4.914 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
2.699 u 2024, u usporedbi s 2.369 u 2011
Noćenja turista u godini
51.360 u 2021, u usporedbi s 26.948 u 2012
Gdje je Buzet?
Susjedne lokalne jedinice
- Oprtalj - Portole11 km · 768
- Lanišće12 km · 268
- Lupoglav13 km · 801
- Motovun - Montona13 km · 945
- Cerovlje15 km · 1.446
- Karojba17 km · 1.435
- Vižinada - Visinada18 km · 1.206
- Pazin19 km · 8.291
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Buzet?
Buzet ima 6.276 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 102. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Buzet: kolika je površina?
Buzet ima površinu od 169,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 37 stanovnika/km².
Buzet: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Buzet) promijenio se s 5.974 na 6.276, odnosno za +5,1 %.
Buzet: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,407, geografska dužina 13,965.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (Buzet): kolika je vrijednost?
Buzet: „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina” iznosi 57,5 % (2021), što je 11. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 45,2 %.
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (Buzet): kolika je vrijednost?
Buzet: „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku” iznosi 7.417 € (2025), što je 39. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 6.391 €.
Buzet: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Buzet): Oprtalj - Portole (11 km), Lanišće (12 km), Lupoglav (13 km), Motovun - Montona (13 km), Cerovlje (15 km).