Raša: stanovništvo i statistika
Raša: stanovništvo 2.787 (2025), površina 1,5 km², gustoća naseljenosti 1.858 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 252. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −7,5 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.787
- 1,5 km²
- 1.858 stanovnika/km²
Raša u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Raša je na 18. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Prosječna površina nastanjenog stana: Raša ima 74,0 m², u usporedbi s prosjekom od 89,7 m² (Istarska županija) i državnim prosjekom od 92,6 m².
Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika: Raša ima 29, u usporedbi s prosjekom od 71 (Istarska županija) i državnim prosjekom od 75.
Kretanje broja stanovnika: Raša
Raša: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.013, a 2025. godine 2.787.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.798 |
| 2021 | 2.809 |
| 2022 | 2.782 |
| 2023 | 2.744 |
| 2024 | 2.770 |
| 2025 | 2.787 |
Jeste li znali?
- Istarska županija: prvo mjesto za „Gustoća naseljenosti”.
- „Prosječna površina nastanjenog stana”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku”: vrijednost je veća nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 210.
- Gustoća naseljenosti 16,5 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Labin (10.354 st.), udaljena 2,5 km.
Svi pokazatelji: Raša
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Raša | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 49,6 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 42. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 28,1 % | 24,2 % | 22,9 % | 92. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 10,9 % | 13,3 % | 13,7 % | 490. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,9 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 318. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 12,6 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 143. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 12,9 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 84. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Raša | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.686 | 154.469 | 2.390.500 | 191. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 956 | 807 | 604 | 108. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 25,4 % | 15,1 % | 7,9 % | 99. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 18,7 % | 23,6 % | 25,9 % | 447. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 74,0 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 541. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 58 | 2.004 | 16.654 | 63. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 59,2 | 45,3 | 7,2 | 39. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,5 % | 99,9 % | 99,0 % | 191. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Raša | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 9,2 % | 20,9 % | 12,8 % | 310. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 60,1 % | 71,1 % | 31,3 % | 138. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Raša | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,1 % | 3,1 % | 6,0 % | 459. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 27,0 % | 14,8 % | 19,5 % | 147. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,0 % | 8,7 % | 9,0 % | 209. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.106 € | 10.182 € | 7.821 € | 126. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.778 € | 11.120 € | 11.010 € | 165. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.394 € | 7.219 € | 6.391 € | 41. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 486 | 588 | 456 | 188. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 371 | 295 | 302 | 96. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Raša | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,0 % | 3,2 % | 4,6 % | 416. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 49,4 % | 53,3 % | 45,2 % | 157. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 523 | 65.026 | 1.262.193 | 208. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 189 | 317 | 150 | 207. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 71,1 % | 36,7 % | 55,5 % | 92. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Raša | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 312.571 | – | 9.381 | 71. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 109,5 | 141,5 | 1,6 | 66. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 18,2 % | 17,0 % | 6,5 % | 78. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 311.056 | – | 303.422 | 71. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 44.673 | – | 45.455 | 75. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 111,6 | 160,6 | 87,2 | 62. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 7,0 | 5,7 | 6,3 | 32. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 97,7 % | 95,4 % | 92,2 % | 13. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 4.578 | – | 4.527 | 73. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 1.643 | 1.824 | 1.506 | 63. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 0,0 % | 17,0 % | 6,6 % | 117. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 31,8 % | 39,2 % | 7,1 % | 24. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Raša | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,43 | 2,57 | 2,75 | 457. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Raša | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 146 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 32 | 7.947 | 158.685 | 429. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 11 | 39 | 35 | 471. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 98 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 82 | 14.707 | 291.355 | 441. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 29 | 71 | 72 | 519. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,3 | 7,3 | 6,3 | 425. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 36 | 5.483 | 139.372 | 410. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 13 | 26 | 28 | 505. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 17,0 % | 23,9 % | 13,0 % | 174. mjesto od 545 |
Raša: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,9 ‰ u 2024, u usporedbi s −16,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
12,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,3 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
12,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
58 u 2024, u usporedbi s 4 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.106 € u 2025, u usporedbi s 6.276 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.778 € u 2025, u usporedbi s 8.265 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.394 € u 2025, u usporedbi s 5.029 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
523 u 2024, u usporedbi s 517 u 2011
Noćenja turista u godini
274.295 u 2021, u usporedbi s 172.694 u 2014
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
311.056 u 2025, u usporedbi s 317.640 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
44.673 u 2025, u usporedbi s 43.963 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
4.578 u 2025, u usporedbi s 4.570 u 2018
Gdje je Raša?
Susjedne lokalne jedinice
- Labin2,5 km · 10.354
- Barban5,8 km · 2.556
- Sveta Nedelja7,2 km · 3.021
- Kršan10 km · 2.995
- Pićan14 km · 1.706
- Žminj15 km · 3.468
- Svetvinčenat16 km · 2.293
- Gračišće17 km · 1.287
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Raša?
Raša ima 2.787 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 252. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Raša: kolika je površina?
Raša ima površinu od 1,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 1.858 stanovnika/km².
Raša: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Raša) promijenio se s 3.013 na 2.787, odnosno za −7,5 %.
Raša: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,081, geografska dužina 14,085.
Prosječna površina nastanjenog stana (Raša): kolika je vrijednost?
Raša: „Prosječna površina nastanjenog stana” iznosi 74,0 m² (2021), što je 541. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 100,4 m².
Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (Raša): kolika je vrijednost?
Raša: „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika” iznosi 29 (2025/2026), što je 519. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 72.
Raša: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Raša): Labin (2,5 km), Barban (5,8 km), Sveta Nedelja (7,2 km), Kršan (10 km), Pićan (14 km).