Pazin: stanovništvo i statistika
Pazin: stanovništvo 8.291 (2025), površina 15,8 km², gustoća naseljenosti 525 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 77. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −1,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 8.291
- 15,8 km²
- 525 stanovnika/km²
Pazin u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Pazin je na 6. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina: Pazin ima 56,8 %, u usporedbi s prosjekom od 53,3 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 49,1 %.
Učenika po učitelju u osnovnim školama: Pazin ima 9,9, u usporedbi s prosjekom od 7,3 (Istarska županija) i državnim prosjekom od 8,4.
Kretanje broja stanovnika: Pazin
Pazin: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 8.405, a 2025. godine 8.291.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 8.325 |
| 2021 | 8.277 |
| 2022 | 8.234 |
| 2023 | 8.250 |
| 2024 | 8.289 |
| 2025 | 8.291 |
Jeste li znali?
- Istarska županija: prvo mjesto za „Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika”.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Učenika po učitelju u osnovnim školama”: vrijednost je veća nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- „Neto dohodak po stanovniku (godišnje)”: vrijednost je veća nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 2.213.
- Gustoća naseljenosti 4,7 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Gračišće, na udaljenosti od 6,0 km.
Svi pokazatelji: Pazin
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Pazin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,3 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 327. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,5 % | 24,2 % | 22,9 % | 363. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,2 % | 13,3 % | 13,7 % | 201. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −1,8 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 68. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 3,0 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 276. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 5,9 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 200. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Pazin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.980 | 154.469 | 2.390.500 | 128. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 481 | 807 | 604 | 441. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,6 % | 15,1 % | 7,9 % | 399. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 21,1 % | 23,6 % | 25,9 % | 395. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 89,7 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 459. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 54 | 2.004 | 16.654 | 66. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 10,1 | 45,3 | 7,2 | 203. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,9 % | 99,9 % | 99,0 % | 98. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Pazin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 8,2 % | 20,9 % | 12,8 % | 328. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 49,1 % | 71,1 % | 31,3 % | 166. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Pazin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,0 % | 3,1 % | 6,0 % | 417. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 23,3 % | 14,8 % | 19,5 % | 193. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 12,2 % | 8,7 % | 9,0 % | 117. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 10.295 € | 10.182 € | 7.821 € | 40. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.428 € | 11.120 € | 11.010 € | 91. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.146 € | 7.219 € | 6.391 € | 81. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 535 | 588 | 456 | 81. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 303 | 295 | 302 | 268. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Pazin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,7 % | 3,2 % | 4,6 % | 439. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 56,8 % | 53,3 % | 45,2 % | 16. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 3.654 | 65.026 | 1.262.193 | 52. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 441 | 317 | 150 | 21. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 34,8 % | 36,7 % | 55,5 % | 434. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Pazin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 61.284 | – | 9.381 | 133. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 7,3 | 141,5 | 1,6 | 155. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 9,3 % | 17,0 % | 6,5 % | 172. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Pazin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,76 | 2,57 | 2,75 | 263. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Pazin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 146 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 372 | 7.947 | 158.685 | 66. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 45 | 39 | 35 | 91. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 98 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 732 | 14.707 | 291.355 | 66. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 88 | 71 | 72 | 82. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 9,9 | 7,3 | 6,3 | 38. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 258 | 5.483 | 139.372 | 81. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 31 | 26 | 28 | 183. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 25,0 % | 23,9 % | 13,0 % | 45. mjesto od 545 |
Pazin: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−1,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
3,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −6,8 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
5,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
54 u 2024, u usporedbi s 24 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
10.295 € u 2025, u usporedbi s 6.936 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.428 € u 2025, u usporedbi s 8.560 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.146 € u 2025, u usporedbi s 4.851 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
3.654 u 2024, u usporedbi s 3.104 u 2011
Noćenja turista u godini
65.462 u 2021, u usporedbi s 24.282 u 2013
Gdje je Pazin?
Susjedne lokalne jedinice
- Gračišće6,0 km · 1.287
- Cerovlje7,2 km · 1.446
- Tinjan8,2 km · 1.811
- Sveti Petar u Šumi8,7 km · 1.224
- Pićan8,9 km · 1.706
- Žminj10 km · 3.468
- Karojba12 km · 1.435
- Motovun - Montona14 km · 945
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Pazin?
Pazin ima 8.291 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 77. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Pazin: kolika je površina?
Pazin ima površinu od 15,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 525 stanovnika/km².
Pazin: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Pazin) promijenio se s 8.405 na 8.291, odnosno za −1,4 %.
Pazin: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,239, geografska dužina 13,939.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (Pazin): kolika je vrijednost?
Pazin: „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina” iznosi 56,8 % (2021), što je 16. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 45,2 %.
Učenika po učitelju u osnovnim školama (Pazin): kolika je vrijednost?
Pazin: „Učenika po učitelju u osnovnim školama” iznosi 9,9 (2025/2026), što je 38. mjesto među lokalnim jedinicama (od 534); državni medijan iznosi 6,3.
Pazin: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Pazin): Gračišće (6,0 km), Cerovlje (7,2 km), Tinjan (8,2 km), Sveti Petar u Šumi (8,7 km), Pićan (8,9 km).