Podravske Sesvete: stanovništvo i statistika
Podravske Sesvete: stanovništvo 1.383 (2025), površina 29,1 km², gustoća naseljenosti 47,5 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 440. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −13,5 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.383
- 29,1 km²
- 48 stanovnika/km²
Podravske Sesvete u brojkama
Ključne informacije
Koprivničko-križevačka županija: Podravske Sesvete je na 19. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 25).
Učenika po učitelju u osnovnim školama: Podravske Sesvete ima 15,4, u usporedbi s prosjekom od 8,6 (Koprivničko-križevačka županija) i državnim prosjekom od 8,4.
Kretanje broja stanovnika: Podravske Sesvete
Podravske Sesvete: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.598, a 2025. godine 1.383.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.454 |
| 2021 | 1.444 |
| 2022 | 1.437 |
| 2023 | 1.415 |
| 2024 | 1.402 |
| 2025 | 1.383 |
Jeste li znali?
- Koprivničko-križevačka županija: prvo mjesto za „Učenika po učitelju u osnovnim školama”.
- „Učenika po učitelju u osnovnim školama”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Broj stambenih jedinica (stanova)”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Neto dohodak po stanovniku (godišnje)”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.076.
- Gustoća naseljenosti 2,4 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Kloštar Podravski (2.649 st.), udaljena 4,3 km.
Svi pokazatelji: Podravske Sesvete
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Podravske Sesvete | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,6 god. | 44,2 god. | 44,8 god. | 401. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 20,2 % | 22,0 % | 22,9 % | 430. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,2 % | 14,4 % | 13,7 % | 201. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −9,3 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 374. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −2,9 ‰ | −2,0 ‰ | 3,1 ‰ | 379. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 2,2 ‰ | 0,3 ‰ | 3,7 ‰ | 336. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Podravske Sesvete | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 680 | 58.204 | 2.390.500 | 510. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 470 | 574 | 604 | 460. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,9 % | 14,8 % | 7,9 % | 429. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 26,0 % | 23,2 % | 25,9 % | 267. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 117,5 m² | 107,8 m² | 100,4 m² | 46. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 177 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 2,1 | 8,6 | 7,2 | 491. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 96,5 % | 97,5 % | 99,0 % | 437. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Podravske Sesvete | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 46,6 % | 54,4 % | 12,8 % | 144. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 14,7 % | 27,0 % | 31,3 % | 474. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Podravske Sesvete | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 18,5 % | 11,5 % | 6,0 % | 78. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 27,6 % | 28,0 % | 19,5 % | 138. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 11,9 % | 8,4 % | 9,0 % | 129. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.008 € | 8.238 € | 7.821 € | 513. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.030 € | 11.590 € | 11.010 € | 441. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.108 € | 6.259 € | 6.391 € | 490. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 424 | 475 | 456 | 372. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 260 | 294 | 302 | 462. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Podravske Sesvete | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 6,8 % | 4,9 % | 4,6 % | 172. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 46,7 % | 47,0 % | 45,2 % | 222. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 197 | 26.407 | 1.262.193 | 391. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 141 | 267 | 150 | 291. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 49,7 % | 41,1 % | 55,5 % | 337. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Podravske Sesvete | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 0,4 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,0 % | 4,5 % | 6,5 % | 301. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Podravske Sesvete | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,96 | 2,92 | 2,75 | 160. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Podravske Sesvete | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 56 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 49 | 3.874 | 158.685 | 381. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 35 | 39 | 35 | 265. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 86 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 108 | 7.732 | 291.355 | 401. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 78 | 79 | 72 | 172. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 15,4 | 8,6 | 6,3 | 1. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 34 | 3.249 | 139.372 | 421. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 25 | 33 | 28 | 327. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 8,0 % | 16,7 % | 13,0 % | 461. mjesto od 545 |
Podravske Sesvete: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−9,3 ‰ u 2024, u usporedbi s −4,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−2,9 ‰ u 2025, u usporedbi s 3,8 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
2,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.008 € u 2025, u usporedbi s 3.911 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.030 € u 2025, u usporedbi s 6.995 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.108 € u 2025, u usporedbi s 3.266 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
197 u 2024, u usporedbi s 117 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Podravske Sesvete?
Susjedne lokalne jedinice
- Kloštar Podravski4,3 km · 2.649
- Pitomača5,7 km · 8.146
- Ferdinandovac7,0 km · 1.268
- Kalinovac8,1 km · 1.243
- Novo Virje12 km · 921
- Đurđevac12 km · 7.328
- Špišić Bukovica17 km · 3.108
- Molve18 km · 1.677
Koprivničko-križevačka županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Podravske Sesvete?
Podravske Sesvete ima 1.383 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 440. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Podravske Sesvete: kolika je površina?
Podravske Sesvete ima površinu od 29,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 48 stanovnika/km².
Podravske Sesvete: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Podravske Sesvete) promijenio se s 1.598 na 1.383, odnosno za −13,5 %.
Podravske Sesvete: gdje se nalazi?
Županija: Koprivničko-križevačka županija. Geografska širina 46,000, geografska dužina 17,212.
Učenika po učitelju u osnovnim školama (Podravske Sesvete): kolika je vrijednost?
Podravske Sesvete: „Učenika po učitelju u osnovnim školama” iznosi 15,4 (2025/2026), što je 1. mjesto među lokalnim jedinicama (od 534); državni medijan iznosi 6,3.
Broj stambenih jedinica (stanova) (Podravske Sesvete): kolika je vrijednost?
Podravske Sesvete: „Broj stambenih jedinica (stanova)” iznosi 680 (2021), što je 510. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 1.867.
Podravske Sesvete: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Podravske Sesvete): Kloštar Podravski (4,3 km), Pitomača (5,7 km), Ferdinandovac (7,0 km), Kalinovac (8,1 km), Novo Virje (12 km).