Rab: stanovništvo i statistika
Rab: stanovništvo 7.219 (2025), površina 75,9 km², gustoća naseljenosti 95,1 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 91. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −7,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 7.219
- 75,9 km²
- 95 stanovnika/km²
Rab u brojkama
Ključne informacije
Primorsko-goranska županija: Rab je na 10. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 36).
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada: Rab ima 6,4 %, u usporedbi s prosjekom od 38,8 % (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 33,9 %.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane: Rab ima 30,3 %, u usporedbi s prosjekom od 11,3 % (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 8,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Rab
Rab: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 7.826, a 2025. godine 7.219.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 7.207 |
| 2021 | 7.129 |
| 2022 | 7.079 |
| 2023 | 7.120 |
| 2024 | 7.159 |
| 2025 | 7.219 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 10.630.
- Najbliža lokalna jedinica je Lopar, na udaljenosti od 8,5 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Gospić (11.903 st.), udaljena 54 km.
Svi pokazatelji: Rab
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Rab | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,7 god. | 46,6 god. | 44,8 god. | 134. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 27,3 % | 25,8 % | 22,9 % | 109. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,3 % | 12,5 % | 13,7 % | 320. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,1 ‰ | −7,7 ‰ | −6,8 ‰ | 281. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 15,0 ‰ | 9,1 ‰ | 3,1 ‰ | 114. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 14,8 ‰ | 8,7 ‰ | 3,7 ‰ | 70. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Rab | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 10.136 | 208.353 | 2.390.500 | 36. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.415 | 793 | 604 | 50. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 23,6 % | 11,0 % | 7,9 % | 110. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 25,2 % | 21,1 % | 25,9 % | 290. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 99,1 m² | 84,1 m² | 100,4 m² | 293. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 78 | 932 | 16.654 | 43. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 31,8 | 17,9 | 7,2 | 87. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,9 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Rab | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 7,6 % | 23,2 % | 12,8 % | 333. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 76,8 % | 64,6 % | 31,3 % | 51. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Rab | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,2 % | 2,0 % | 6,0 % | 403. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 7,1 % | 14,0 % | 19,5 % | 523. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 4,4 % | 7,2 % | 9,0 % | 511. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.667 € | 10.457 € | 7.821 € | 73. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.868 € | 12.574 € | 11.010 € | 460. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.838 € | 7.408 € | 6.391 € | 148. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 599 | 526 | 456 | 33. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 345 | 333 | 302 | 148. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Rab | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 1,2 % | 4,0 % | 4,6 % | 536. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 53,7 % | 50,8 % | 45,2 % | 49. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.938 | 93.107 | 1.262.193 | 86. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 271 | 350 | 150 | 103. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 6,4 % | 38,8 % | 55,5 % | 543. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Rab | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 1.281.643 | – | 9.381 | 21. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 176,3 | 59,1 | 1,6 | 43. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 30,3 % | 11,3 % | 6,5 % | 14. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 1.274.522 | – | 303.422 | 19. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 201.227 | – | 45.455 | 24. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 176,6 | 66,3 | 87,2 | 39. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 6,3 | 4,9 | 6,3 | 68. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 88,4 % | 89,4 % | 92,2 % | 101. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 18.276 | – | 4.527 | 17. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 2.532 | 875 | 1.506 | 41. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 9,4 % | 13,0 % | 6,6 % | 61. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 9,8 % | 22,7 % | 7,1 % | 62. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Rab | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,57 | 2,42 | 2,75 | 385. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Rab | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 5 | 135 | 1.794 | 51. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 320 | 9.312 | 158.685 | 84. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 44 | 35 | 35 | 109. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 6 | 99 | 1.925 | 59. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 548 | 18.300 | 291.355 | 93. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 76 | 69 | 72 | 203. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 9,3 | 8,2 | 6,3 | 66. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 253 | 8.642 | 139.372 | 82. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 35 | 33 | 28 | 112. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 20,4 % | 28,0 % | 13,0 % | 105. mjesto od 545 |
Rab: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −10,7 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
15,0 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,1 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
14,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,1 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
78 u 2024, u usporedbi s 73 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.667 € u 2025, u usporedbi s 6.389 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.868 € u 2025, u usporedbi s 6.980 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.838 € u 2025, u usporedbi s 4.589 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.938 u 2024, u usporedbi s 1.649 u 2011
Noćenja turista u godini
1.089.030 u 2021, u usporedbi s 1.054.672 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
1.274.522 u 2025, u usporedbi s 1.306.442 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
201.227 u 2025, u usporedbi s 185.330 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
18.276 u 2025, u usporedbi s 20.793 u 2018
Gdje je Rab?
Susjedne lokalne jedinice
- Lopar8,5 km · 1.105
- Baška24 km · 1.791
- Novalja25 km · 4.401
- Senj28 km · 5.631
- Punat30 km · 1.910
- Krk33 km · 7.472
- Kolan34 km · 880
- Mali Lošinj34 km · 7.940
Primorsko-goranska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Rab?
Rab ima 7.219 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 91. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Rab: kolika je površina?
Rab ima površinu od 75,9 km², a gustoća naseljenosti iznosi 95 stanovnika/km².
Rab: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Rab) promijenio se s 7.826 na 7.219, odnosno za −7,8 %.
Rab: gdje se nalazi?
Županija: Primorsko-goranska županija. Geografska širina 44,757, geografska dužina 14,760.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (Rab): kolika je vrijednost?
Rab: „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada” iznosi 6,4 % (2021), što je 543. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 55,5 %.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (Rab): kolika je vrijednost?
Rab: „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane” iznosi 30,3 % (2021), što je 14. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 6,5 %.
Rab: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Rab): Lopar (8,5 km), Baška (24 km), Novalja (25 km), Senj (28 km), Punat (30 km).