Hrašćina: stanovništvo i statistika
Hrašćina: stanovništvo 1.286 (2025), površina 0,5 km², gustoća naseljenosti 2.572 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 456. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −14,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.286
- 0,5 km²
- 2.572 stanovnika/km²
Hrašćina u brojkama
Ključne informacije
Krapinsko-zagorska županija: Hrašćina je na 30. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 32).
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika: Hrašćina ima −17,1 ‰, u usporedbi s prosjekom od 0,9 ‰ (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 5,0 ‰.
Kretanje broja stanovnika: Hrašćina
Hrašćina: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.495, a 2025. godine 1.286.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.395 |
| 2021 | 1.392 |
| 2022 | 1.373 |
| 2023 | 1.353 |
| 2024 | 1.321 |
| 2025 | 1.286 |
Jeste li znali?
- Krapinsko-zagorska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu”.
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 70.
- Gustoća naseljenosti 22,8 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Budinščina (2.086 st.), udaljena 2,1 km.
Svi pokazatelji: Hrašćina
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Hrašćina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,2 god. | 44,1 god. | 44,8 god. | 236. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,3 % | 20,8 % | 22,9 % | 308. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,7 % | 13,7 % | 13,7 % | 273. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −12,1 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 442. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −17,1 ‰ | 0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 528. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −3,9 ‰ | 0,1 ‰ | 3,7 ‰ | 501. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Hrašćina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 781 | 63.592 | 2.390.500 | 481. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 563 | 528 | 604 | 317. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 19,8 % | 15,8 % | 7,9 % | 133. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 23,2 % | 21,4 % | 25,9 % | 340. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 101,1 m² | 109,1 m² | 100,4 m² | 263. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 243 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,5 | 7,7 | 7,2 | 370. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,6 % | 98,4 % | 99,0 % | 308. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Hrašćina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 18,6 % | 64,5 % | 12,8 % | 236. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 14,7 % | 23,3 % | 31,3 % | 474. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Hrašćina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 5,5 % | 1,8 % | 6,0 % | 291. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 33,0 % | 29,7 % | 19,5 % | 88. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 17,2 % | 11,4 % | 9,0 % | 31. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.757 € | 9.106 € | 7.821 € | 284. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.053 € | 12.929 € | 11.010 € | 134. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.000 € | 6.237 € | 6.391 € | 353. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 449 | 499 | 456 | 295. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 305 | 292 | 302 | 260. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Hrašćina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,3 % | 3,2 % | 4,6 % | 475. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 47,0 % | 50,9 % | 45,2 % | 215. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 100 | 29.951 | 1.262.193 | 479. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 76 | 251 | 150 | 451. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 75,0 % | 63,5 % | 55,5 % | 55. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Hrašćina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 611 | – | 9.381 | 299. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,4 | 5,1 | 1,6 | 271. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,9 % | 4,8 % | 6,5 % | 464. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Hrašćina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,14 | 3,08 | 2,75 | 80. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Hrašćina | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 40 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 4.297 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 36 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 79 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 41 | 8.594 | 291.355 | 508. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 32 | 72 | 72 | 512. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,6 | 8,1 | 6,3 | 408. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 38 | 3.661 | 139.372 | 400. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 30 | 31 | 28 | 204. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 9,8 % | 15,7 % | 13,0 % | 385. mjesto od 545 |
Hrašćina: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−12,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −16,0 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−17,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −8,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−3,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,3 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.757 € u 2025, u usporedbi s 4.848 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.053 € u 2025, u usporedbi s 8.053 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.000 € u 2025, u usporedbi s 3.770 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
100 u 2024, u usporedbi s 50 u 2011
Gdje je Hrašćina?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Hrašćina?
Hrašćina ima 1.286 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 456. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Hrašćina: kolika je površina?
Hrašćina ima površinu od 0,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 2.572 stanovnika/km².
Hrašćina: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Hrašćina) promijenio se s 1.495 na 1.286, odnosno za −14,0 %.
Hrašćina: gdje se nalazi?
Županija: Krapinsko-zagorska županija. Geografska širina 46,110, geografska dužina 16,220.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (Hrašćina): kolika je vrijednost?
Hrašćina: „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika” iznosi −17,1 ‰ (2025), što je 528. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,1 ‰.
Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (Hrašćina): kolika je vrijednost?
Hrašćina: „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja” iznosi 0 (2025/2026), što je 494. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 1.
Hrašćina: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Hrašćina): Budinščina (2,1 km), Breznički Hum (4,3 km), Breznica (5,9 km), Konjščina (7,1 km), Visoko (8,4 km).