Tisno: stanovništvo i statistika
Tisno: stanovništvo 3.119 (2025), površina 19,2 km², gustoća naseljenosti 162 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 226. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +1,7 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.119
- 19,2 km²
- 162 stanovnika/km²
Tisno u brojkama
Ključne informacije
Šibensko-kninska županija: Tisno je na 5. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 20).
Stanova na 1000 stanovnika: Tisno ima 2.025, u usporedbi s prosjekom od 1.133 (Šibensko-kninska županija) i državnim prosjekom od 622.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane: Tisno ima 24,5 %, u usporedbi s prosjekom od 13,9 % (Šibensko-kninska županija) i državnim prosjekom od 8,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Tisno
Tisno: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.067, a 2025. godine 3.119.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.913 |
| 2021 | 2.902 |
| 2022 | 2.905 |
| 2023 | 2.968 |
| 2024 | 3.102 |
| 2025 | 3.119 |
Jeste li znali?
- Šibensko-kninska županija: prvo mjesto za „Udio postelja u kampovima”.
- „Stanova na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanovnika starih 65 i više godina”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 2.689.
- Najbliža lokalna jedinica je Pirovac, na udaljenosti od 2,6 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Vodice (9.889 st.), udaljena 12 km.
Svi pokazatelji: Tisno
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Tisno | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 48,7 god. | 46,9 god. | 44,8 god. | 63. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 31,7 % | 27,4 % | 22,9 % | 35. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,2 % | 12,8 % | 13,7 % | 422. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −4,2 ‰ | −7,0 ‰ | −6,8 ‰ | 156. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 10,6 ‰ | 13,0 ‰ | 3,1 ‰ | 166. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 12,2 ‰ | 11,6 ‰ | 3,7 ‰ | 95. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Tisno | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 5.888 | 106.718 | 2.390.500 | 75. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 2.025 | 1.133 | 604 | 16. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 34,2 % | 13,7 % | 7,9 % | 44. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 16,5 % | 35,1 % | 25,9 % | 491. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 91,3 m² | 82,2 m² | 100,4 m² | 428. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 228 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 31,9 | 24,5 | 7,2 | 86. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,8 % | 99,6 % | 99,0 % | 131. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Tisno | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 3,2 % | 4,5 % | 12,8 % | 445. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 74,3 % | 63,3 % | 31,3 % | 70. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Tisno | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,1 % | 2,8 % | 6,0 % | 354. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 13,6 % | 14,2 % | 19,5 % | 389. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 4,4 % | 6,4 % | 9,0 % | 511. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.611 € | 8.587 € | 7.821 € | 309. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.552 € | 11.135 € | 11.010 € | 482. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.394 € | 6.873 € | 6.391 € | 272. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 462 | 464 | 456 | 257. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 337 | 356 | 302 | 160. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Tisno | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,6 % | 6,5 % | 4,6 % | 351. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 44,8 % | 43,3 % | 45,2 % | 285. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 625 | 25.449 | 1.262.193 | 183. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 201 | 265 | 150 | 191. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 33,8 % | 27,0 % | 55,5 % | 439. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Tisno | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 593.860 | – | 9.381 | 53. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 203,2 | 61,0 | 1,6 | 35. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 24,5 % | 13,9 % | 6,5 % | 30. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 622.864 | – | 303.422 | 47. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 88.027 | – | 45.455 | 57. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 199,7 | 71,3 | 87,2 | 32. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 7,1 | 5,4 | 6,3 | 27. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 90,1 % | 84,2 % | 92,2 % | 91. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 11.493 | – | 4.527 | 37. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 3.685 | 1.284 | 1.506 | 24. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 6,4 % | 10,5 % | 6,6 % | 76. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 41,8 % | 17,2 % | 7,1 % | 16. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Tisno | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,39 | 2,48 | 2,75 | 475. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Tisno | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 3 | 50 | 1.794 | 79. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 148 | 3.566 | 158.685 | 183. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 47 | 37 | 35 | 68. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 45 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 159 | 6.561 | 291.355 | 306. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 51 | 68 | 72 | 458. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,5 | 7,4 | 6,3 | 412. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 84 | 3.452 | 139.372 | 226. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 27 | 36 | 28 | 282. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 20,1 % | 20,8 % | 13,0 % | 111. mjesto od 545 |
Tisno: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−4,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −10,7 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
10,6 ‰ u 2025, u usporedbi s 1,6 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
12,2 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 11 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.611 € u 2025, u usporedbi s 5.298 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.552 € u 2025, u usporedbi s 6.578 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.394 € u 2025, u usporedbi s 4.200 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
625 u 2024, u usporedbi s 378 u 2011
Noćenja turista u godini
577.115 u 2021, u usporedbi s 461.378 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
622.864 u 2025, u usporedbi s 599.709 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
88.027 u 2025, u usporedbi s 79.909 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
11.493 u 2025, u usporedbi s 12.852 u 2018
Gdje je Tisno?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Tisno?
Tisno ima 3.119 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 226. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Tisno: kolika je površina?
Tisno ima površinu od 19,2 km², a gustoća naseljenosti iznosi 162 stanovnika/km².
Tisno: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Tisno) promijenio se s 3.067 na 3.119, odnosno za +1,7 %.
Tisno: gdje se nalazi?
Županija: Šibensko-kninska županija. Geografska širina 43,804, geografska dužina 15,643.
Stanova na 1000 stanovnika (Tisno): kolika je vrijednost?
Tisno: „Stanova na 1000 stanovnika” iznosi 2.025 (2021), što je 16. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 604.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (Tisno): kolika je vrijednost?
Tisno: „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane” iznosi 24,5 % (2021), što je 30. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 6,5 %.
Tisno: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Tisno): Pirovac (2,6 km), Murter-Kornati (4,5 km), Tribunj (9,8 km), Vodice (12 km), Stankovci (13 km).