Jalžabet: stanovništvo i statistika
Jalžabet: stanovništvo 3.206 (2025), površina 38,0 km², gustoća naseljenosti 84,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 221. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −8,9 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.206
- 38,0 km²
- 84 stanovnika/km²
Jalžabet u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Jalžabet je na 15. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika: Jalžabet ima 89, u usporedbi s prosjekom od 41 (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 41.
Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika: Jalžabet ima 631, u usporedbi s prosjekom od 342 (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 326.
Kretanje broja stanovnika: Jalžabet
Jalžabet: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.518, a 2025. godine 3.206.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.188 |
| 2021 | 3.163 |
| 2022 | 3.163 |
| 2023 | 3.179 |
| 2024 | 3.192 |
| 2025 | 3.206 |
Jeste li znali?
- Varaždinska županija: prvo mjesto za „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika”.
- „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 5.322.
- Najbliža lokalna jedinica je Martijanec, na udaljenosti od 4,2 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Varaždinske Toplice (5.556 st.), udaljena 7,3 km.
Svi pokazatelji: Jalžabet
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Jalžabet | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,3 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 224. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,5 % | 20,8 % | 22,9 % | 363. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,0 % | 13,9 % | 13,7 % | 433. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −3,8 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 134. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 9,0 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 181. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 2,8 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 304. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Jalžabet | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.109 | 81.323 | 2.390.500 | 243. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 663 | 510 | 604 | 229. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 41,7 % | 14,0 % | 7,9 % | 19. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 14,9 % | 18,3 % | 25,9 % | 507. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 111,4 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 107. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 10 | 394 | 16.654 | 177. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 8,1 | 9,1 | 7,2 | 245. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,3 % | 98,4 % | 99,0 % | 228. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Jalžabet | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 43,3 % | 64,5 % | 12,8 % | 160. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 24,6 % | 30,5 % | 31,3 % | 343. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Jalžabet | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 7,4 % | 4,5 % | 6,0 % | 238. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 34,3 % | 32,4 % | 19,5 % | 64. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,2 % | 10,3 % | 9,0 % | 199. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.896 € | 8.974 € | 7.821 € | 267. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.013 € | 12.264 € | 11.010 € | 140. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.753 € | 6.475 € | 6.391 € | 393. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 447 | 507 | 456 | 300. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 255 | 283 | 302 | 475. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Jalžabet | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,2 % | 3,2 % | 4,6 % | 391. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 46,6 % | 52,1 % | 45,2 % | 226. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 2.015 | 54.226 | 1.262.193 | 83. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 631 | 342 | 150 | 6. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 68,5 % | 52,1 % | 55,5 % | 129. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Jalžabet | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,4 % | 3,8 % | 6,5 % | 434. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Jalžabet | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,15 | 3,04 | 2,75 | 70. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Jalžabet | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 61 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 286 | 6.538 | 158.685 | 96. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 89 | 41 | 35 | 4. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 71 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 157 | 11.648 | 291.355 | 310. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 49 | 74 | 72 | 464. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,9 | 8,2 | 6,3 | 382. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 56 | 5.169 | 139.372 | 316. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 17 | 33 | 28 | 457. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 10,6 % | 18,2 % | 13,0 % | 348. mjesto od 545 |
Jalžabet: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−3,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −7,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
9,0 ‰ u 2025, u usporedbi s 46,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
2,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,1 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
10 u 2024, u usporedbi s 3 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.896 € u 2025, u usporedbi s 5.779 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.013 € u 2025, u usporedbi s 8.236 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.753 € u 2025, u usporedbi s 3.668 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
2.015 u 2024, u usporedbi s 356 u 2011
Noćenja turista u godini
1.822 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Jalžabet?
Susjedne lokalne jedinice
- Martijanec4,2 km · 2.468
- Varaždinske Toplice7,3 km · 5.556
- Trnovec Bartolovečki7,3 km · 6.054
- Orehovica8,2 km · 2.749
- Gornji Kneginec8,5 km · 4.927
- Ludbreg9,4 km · 8.558
- Sveti Đurđ9,9 km · 3.098
- Sveti Ilija12 km · 3.181
Varaždinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Jalžabet?
Jalžabet ima 3.206 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 221. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Jalžabet: kolika je površina?
Jalžabet ima površinu od 38,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 84 stanovnika/km².
Jalžabet: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Jalžabet) promijenio se s 3.518 na 3.206, odnosno za −8,9 %.
Jalžabet: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,260, geografska dužina 16,480.
Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (Jalžabet): kolika je vrijednost?
Jalžabet: „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika” iznosi 89 (2025/2026), što je 4. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 35.
Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (Jalžabet): kolika je vrijednost?
Jalžabet: „Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika” iznosi 631 (2024), što je 6. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 150.
Jalžabet: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Jalžabet): Martijanec (4,2 km), Varaždinske Toplice (7,3 km), Trnovec Bartolovečki (7,3 km), Orehovica (8,2 km), Gornji Kneginec (8,5 km).