Sveti Ilija: stanovništvo i statistika
Sveti Ilija: stanovništvo 3.181 (2025), površina 17,2 km², gustoća naseljenosti 185 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 224. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −7,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.181
- 17,2 km²
- 185 stanovnika/km²
Sveti Ilija u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Sveti Ilija je na 16. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje: Sveti Ilija ima 10,3 %, u usporedbi s prosjekom od 18,3 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 23,7 %.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada: Sveti Ilija ima 80,4 %, u usporedbi s prosjekom od 52,1 % (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 33,9 %.
Kretanje broja stanovnika: Sveti Ilija
Sveti Ilija: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.449, a 2025. godine 3.181.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.251 |
| 2021 | 3.233 |
| 2022 | 3.228 |
| 2023 | 3.235 |
| 2024 | 3.211 |
| 2025 | 3.181 |
Jeste li znali?
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 2.409.
- Najbliža lokalna jedinica je Beretinec, na udaljenosti od 1,8 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Gornji Kneginec (4.927 st.), udaljena 3,6 km.
Svi pokazatelji: Sveti Ilija
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Sveti Ilija | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,3 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 424. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 19,8 % | 20,8 % | 22,9 % | 452. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,3 % | 13,9 % | 13,7 % | 184. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,6 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 213. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −3,1 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 384. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −3,1 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 490. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Sveti Ilija | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.702 | 81.323 | 2.390.500 | 288. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 525 | 510 | 604 | 366. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 32,5 % | 14,0 % | 7,9 % | 57. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 10,3 % | 18,3 % | 25,9 % | 534. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 116,7 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 49. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 7 | 394 | 16.654 | 200. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 9,0 | 9,1 | 7,2 | 229. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,6 % | 98,4 % | 99,0 % | 308. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Sveti Ilija | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 69,6 % | 64,5 % | 12,8 % | 51. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 22,7 % | 30,5 % | 31,3 % | 364. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Sveti Ilija | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,4 % | 4,5 % | 6,0 % | 338. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 36,6 % | 32,4 % | 19,5 % | 41. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,5 % | 10,3 % | 9,0 % | 182. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.994 € | 8.974 € | 7.821 € | 55. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.222 € | 12.264 € | 11.010 € | 115. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.459 € | 6.475 € | 6.391 € | 253. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 547 | 507 | 456 | 58. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 295 | 283 | 302 | 302. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Sveti Ilija | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,2 % | 3,2 % | 4,6 % | 391. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 54,2 % | 52,1 % | 45,2 % | 39. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 361 | 54.226 | 1.262.193 | 277. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 112 | 342 | 150 | 352. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 80,4 % | 52,1 % | 55,5 % | 11. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Sveti Ilija | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 584 | – | 9.381 | 302. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,2 | 1,4 | 1,6 | 291. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,4 % | 3,8 % | 6,5 % | 434. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Sveti Ilija | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,31 | 3,04 | 2,75 | 31. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Sveti Ilija | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 61 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 153 | 6.538 | 158.685 | 175. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 48 | 41 | 35 | 60. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 71 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 320 | 11.648 | 291.355 | 160. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 101 | 74 | 72 | 27. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,7 | 8,2 | 6,3 | 398. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 65 | 5.169 | 139.372 | 281. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 20 | 33 | 28 | 410. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 14,0 % | 18,2 % | 13,0 % | 242. mjesto od 545 |
Sveti Ilija: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −6,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−3,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−3,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
7 u 2024, u usporedbi s 3 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.994 € u 2025, u usporedbi s 6.102 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.222 € u 2025, u usporedbi s 8.892 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.459 € u 2025, u usporedbi s 4.153 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
361 u 2024, u usporedbi s 203 u 2011
Noćenja turista u godini
1.545 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Sveti Ilija?
Susjedne lokalne jedinice
- Beretinec1,8 km · 2.023
- Gornji Kneginec3,6 km · 4.927
- Varaždin7,0 km · 44.283
- Vidovec7,5 km · 4.770
- Trnovec Bartolovečki7,9 km · 6.054
- Varaždinske Toplice8,7 km · 5.556
- Novi Marof8,9 km · 11.396
- Sračinec9,8 km · 4.624
Varaždinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Sveti Ilija?
Sveti Ilija ima 3.181 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 224. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Sveti Ilija: kolika je površina?
Sveti Ilija ima površinu od 17,2 km², a gustoća naseljenosti iznosi 185 stanovnika/km².
Sveti Ilija: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Sveti Ilija) promijenio se s 3.449 na 3.181, odnosno za −7,8 %.
Sveti Ilija: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,246, geografska dužina 16,323.
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (Sveti Ilija): kolika je vrijednost?
Sveti Ilija: „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje” iznosi 10,3 % (2021), što je 534. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 25,9 %.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (Sveti Ilija): kolika je vrijednost?
Sveti Ilija: „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada” iznosi 80,4 % (2021), što je 11. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 55,5 %.
Sveti Ilija: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Sveti Ilija): Beretinec (1,8 km), Gornji Kneginec (3,6 km), Varaždin (7,0 km), Vidovec (7,5 km), Trnovec Bartolovečki (7,9 km).