Lukač: stanovništvo i statistika
Lukač: stanovništvo 2.577 (2025), površina 82,9 km², gustoća naseljenosti 31,1 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 277. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −21,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.577
- 82,9 km²
- 31 stanovnika/km²
Lukač u brojkama
Ključne informacije
Virovitičko-podravska županija: Lukač je na 8. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 16).
Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem: Lukač ima 6,3 %, u usporedbi s prosjekom od 13,1 % (Virovitičko-podravska županija) i državnim prosjekom od 24,3 %.
Stopa nezaposlenosti: Lukač ima 11,7 %, u usporedbi s prosjekom od 8,9 % (Virovitičko-podravska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Lukač
Lukač: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.297, a 2025. godine 2.577.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.819 |
| 2021 | 2.735 |
| 2022 | 2.669 |
| 2023 | 2.613 |
| 2024 | 2.617 |
| 2025 | 2.577 |
Jeste li znali?
- Virovitičko-podravska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”.
- „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 11.611.
- Gustoća naseljenosti 3,6 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Virovitica (18.543 st.), udaljena 5,2 km.
Svi pokazatelji: Lukač
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Lukač | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,8 god. | 44,5 god. | 44,8 god. | 192. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,9 % | 22,0 % | 22,9 % | 269. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,6 % | 14,1 % | 13,7 % | 289. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −8,0 ‰ | −8,8 ‰ | −6,8 ‰ | 324. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −9,7 ‰ | −2,5 ‰ | 3,1 ‰ | 485. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −2,3 ‰ | 2,3 ‰ | 3,7 ‰ | 472. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Lukač | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.560 | 37.671 | 2.390.500 | 315. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 565 | 535 | 604 | 315. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,1 % | 3,1 % | 7,9 % | 419. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 29,6 % | 26,1 % | 25,9 % | 205. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 94,1 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 385. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 3 | 71 | 16.654 | 278. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,2 | 6,6 | 7,2 | 388. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 96,3 % | 97,4 % | 99,0 % | 444. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Lukač | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 17,6 % | 49,1 % | 12,8 % | 242. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 20,8 % | 28,9 % | 31,3 % | 388. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Lukač | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 15,9 % | 15,9 % | 6,0 % | 99. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 21,9 % | 21,7 % | 19,5 % | 215. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 15,6 % | 8,1 % | 9,0 % | 48. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.551 € | 7.401 € | 7.821 € | 463. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.815 € | 10.899 € | 11.010 € | 466. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.962 € | 6.288 € | 6.391 € | 359. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 411 | 414 | 456 | 406. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 328 | 327 | 302 | 188. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Lukač | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 11,7 % | 8,9 % | 4,6 % | 49. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 37,6 % | 42,0 % | 45,2 % | 470. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 263 | 15.737 | 1.262.193 | 334. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 100 | 235 | 150 | 388. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 55,4 % | 32,6 % | 55,5 % | 274. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Lukač | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 8,4 % | 5,6 % | 6,5 % | 194. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Lukač | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,59 | 2,67 | 2,75 | 378. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Lukač | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 19 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 50 | 2.350 | 158.685 | 378. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 19 | 35 | 35 | 438. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 5 | 74 | 1.925 | 81. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 161 | 5.122 | 291.355 | 303. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 62 | 77 | 72 | 388. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,0 | 7,5 | 6,3 | 371. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 47 | 1.855 | 139.372 | 359. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 18 | 28 | 28 | 441. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 6,3 % | 13,1 % | 13,0 % | 514. mjesto od 545 |
Lukač: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−8,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −14,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−9,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −16,1 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−2,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −9,4 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
3 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.551 € u 2025, u usporedbi s 4.104 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.815 € u 2025, u usporedbi s 6.784 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.962 € u 2025, u usporedbi s 3.776 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
263 u 2024, u usporedbi s 254 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2015, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Lukač?
Susjedne lokalne jedinice
- Virovitica5,2 km · 18.543
- Gradina7,1 km · 2.621
- Špišić Bukovica9,4 km · 3.108
- Suhopolje10 km · 4.880
- Pitomača17 km · 8.146
- Podravske Sesvete21 km · 1.383
- Đulovac23 km · 2.711
- Kloštar Podravski23 km · 2.649
Virovitičko-podravska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Lukač?
Lukač ima 2.577 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 277. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Lukač: kolika je površina?
Lukač ima površinu od 82,9 km², a gustoća naseljenosti iznosi 31 stanovnika/km².
Lukač: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Lukač) promijenio se s 3.297 na 2.577, odnosno za −21,8 %.
Lukač: gdje se nalazi?
Županija: Virovitičko-podravska županija. Geografska širina 45,873, geografska dužina 17,419.
Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (Lukač): kolika je vrijednost?
Lukač: „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem” iznosi 6,3 % (2021), što je 514. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 13,0 %.
Stopa nezaposlenosti (Lukač): kolika je vrijednost?
Lukač: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 11,7 % (2021), što je 49. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Lukač: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Lukač): Virovitica (5,2 km), Gradina (7,1 km), Špišić Bukovica (9,4 km), Suhopolje (10 km), Pitomača (17 km).