Crnac: stanovništvo i statistika
Crnac: stanovništvo 997 (2025), površina 22,7 km², gustoća naseljenosti 43,9 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 501. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −22,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 997
- 22,7 km²
- 44 stanovnika/km²
Crnac u brojkama
Ključne informacije
Virovitičko-podravska županija: Crnac je na 15. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 16).
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju: Crnac ima 89,7 %, u usporedbi s prosjekom od 97,4 % (Virovitičko-podravska županija) i državnim prosjekom od 99,2 %.
Kretanje broja stanovnika: Crnac
Crnac: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.278, a 2025. godine 997.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.147 |
| 2021 | 1.101 |
| 2022 | 1.080 |
| 2023 | 1.053 |
| 2024 | 1.020 |
| 2025 | 997 |
Jeste li znali?
- „Zaposleni u pravnim osobama”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Učenici osnovnih škola”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 3.179.
- Gustoća naseljenosti 2,6 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Čađavica, na udaljenosti od 8,2 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Viljevo (1.560 st.), udaljena 12 km.
Svi pokazatelji: Crnac
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Crnac | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,2 god. | 44,5 god. | 44,8 god. | 236. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,5 % | 22,0 % | 22,9 % | 295. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,9 % | 14,1 % | 13,7 % | 362. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −19,6 ‰ | −8,8 ‰ | −6,8 ‰ | 522. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −12,0 ‰ | −2,5 ‰ | 3,1 ‰ | 502. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −1,0 ‰ | 2,3 ‰ | 3,7 ‰ | 437. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Crnac | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 712 | 37.671 | 2.390.500 | 497. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 638 | 535 | 604 | 246. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 0,7 % | 3,1 % | 7,9 % | 499. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 36,4 % | 26,1 % | 25,9 % | 92. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 82,0 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 516. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 71 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 5,9 | 6,6 | 7,2 | 315. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 89,7 % | 97,4 % | 99,0 % | 529. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Crnac | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 7,0 % | 49,1 % | 12,8 % | 340. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 16,6 % | 28,9 % | 31,3 % | 453. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Crnac | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 25,2 % | 15,9 % | 6,0 % | 47. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 28,2 % | 21,7 % | 19,5 % | 133. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,4 % | 8,1 % | 9,0 % | 370. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.788 € | 7.401 € | 7.821 € | 438. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.028 € | 10.899 € | 11.010 € | 443. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.635 € | 6.288 € | 6.391 € | 421. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 406 | 414 | 456 | 417. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 338 | 327 | 302 | 158. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Crnac | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 11,6 % | 8,9 % | 4,6 % | 51. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 37,6 % | 42,0 % | 45,2 % | 470. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 47 | 15.737 | 1.262.193 | 529. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 46 | 235 | 150 | 525. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 63,0 % | 32,6 % | 55,5 % | 198. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Crnac | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 0,5 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,2 % | 5,6 % | 6,5 % | 369. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Crnac | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,50 | 2,67 | 2,75 | 419. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Crnac | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 19 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 36 | 2.350 | 158.685 | 417. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 36 | 35 | 35 | 246. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 74 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 28 | 5.122 | 291.355 | 524. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 28 | 77 | 72 | 520. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 2,3 | 7,5 | 6,3 | 514. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 16 | 1.855 | 139.372 | 506. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 16 | 28 | 28 | 470. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 6,5 % | 13,1 % | 13,0 % | 509. mjesto od 545 |
Crnac: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−19,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −18,5 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−12,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −35,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−1,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.788 € u 2025, u usporedbi s 4.291 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.028 € u 2025, u usporedbi s 6.630 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.635 € u 2025, u usporedbi s 3.777 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
47 u 2024, u usporedbi s 44 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Crnac?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Crnac?
Crnac ima 997 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 501. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Crnac: kolika je površina?
Crnac ima površinu od 22,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 44 stanovnika/km².
Crnac: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Crnac) promijenio se s 1.278 na 997, odnosno za −22,0 %.
Crnac: gdje se nalazi?
Županija: Virovitičko-podravska županija. Geografska širina 45,696, geografska dužina 17,937.
Zaposleni u pravnim osobama (Crnac): kolika je vrijednost?
Crnac: „Zaposleni u pravnim osobama” iznosi 47 (2024), što je 529. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 364.
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (Crnac): kolika je vrijednost?
Crnac: „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju” iznosi 89,7 % (2021), što je 529. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 99,0 %.
Crnac: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Crnac): Čađavica (8,2 km), Podravska Moslavina (11 km), Viljevo (12 km), Čačinci (12 km), Zdenci (12 km).