Labin: stanovništvo i statistika
Labin: stanovništvo 10.354 (2025), površina 72,3 km², gustoća naseljenosti 143 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 60. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −6,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 10.354
- 72,3 km²
- 143 stanovnika/km²
Labin u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Labin je na 5. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Prosječna površina nastanjenog stana: Labin ima 77,7 m², u usporedbi s prosjekom od 89,7 m² (Istarska županija) i državnim prosjekom od 92,6 m².
Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju: Labin ima 38,6 %, u usporedbi s prosjekom od 17,0 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 13,7 %.
Kretanje broja stanovnika: Labin
Labin: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 11.054, a 2025. godine 10.354.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 10.500 |
| 2021 | 10.404 |
| 2022 | 10.354 |
| 2023 | 10.255 |
| 2024 | 10.315 |
| 2025 | 10.354 |
Jeste li znali?
- Istarska županija: prvo mjesto za „Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju”.
- „Prosječna površina nastanjenog stana”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 10.126.
- Najbliža lokalna jedinica je Raša, na udaljenosti od 2,5 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Pula - Pola (53.545 st.), udaljena 32 km.
Svi pokazatelji: Labin
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Labin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 48,3 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 75. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 28,3 % | 24,2 % | 22,9 % | 90. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,5 % | 13,3 % | 13,7 % | 461. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −9,2 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 368. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 12,4 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 147. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 10,6 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 117. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Labin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 7.221 | 154.469 | 2.390.500 | 55. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 693 | 807 | 604 | 207. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 14,8 % | 15,1 % | 7,9 % | 199. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 19,8 % | 23,6 % | 25,9 % | 426. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 77,7 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 532. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 79 | 2.004 | 16.654 | 41. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 29,9 | 45,3 | 7,2 | 93. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,9 % | 99,9 % | 99,0 % | 98. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Labin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 8,7 % | 20,9 % | 12,8 % | 321. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 68,0 % | 71,1 % | 31,3 % | 104. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Labin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,3 % | 3,1 % | 6,0 % | 499. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 21,7 % | 14,8 % | 19,5 % | 219. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,7 % | 8,7 % | 9,0 % | 233. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 10.445 € | 10.182 € | 7.821 € | 32. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.032 € | 11.120 € | 11.010 € | 267. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.412 € | 7.219 € | 6.391 € | 40. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 603 | 588 | 456 | 29. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 364 | 295 | 302 | 107. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Labin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,7 % | 3,2 % | 4,6 % | 439. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 51,7 % | 53,3 % | 45,2 % | 92. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 4.304 | 65.026 | 1.262.193 | 39. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 417 | 317 | 150 | 34. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 27,1 % | 36,7 % | 55,5 % | 474. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Labin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 1.407.678 | – | 9.381 | 18. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 134,0 | 141,5 | 1,6 | 56. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 19,5 % | 17,0 % | 6,5 % | 61. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 1.225.014 | – | 303.422 | 21. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 230.200 | – | 45.455 | 21. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 118,3 | 160,6 | 87,2 | 58. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 5,3 | 5,7 | 6,3 | 100. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 92,5 % | 95,4 % | 92,2 % | 68. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 12.125 | – | 4.527 | 30. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 1.171 | 1.824 | 1.506 | 87. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 38,6 % | 17,0 % | 6,6 % | 4. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 17,4 % | 39,2 % | 7,1 % | 48. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Labin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,38 | 2,57 | 2,75 | 483. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Labin | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 7 | 146 | 1.794 | 33. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 485 | 7.947 | 158.685 | 49. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 47 | 39 | 35 | 68. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 5 | 98 | 1.925 | 81. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 797 | 14.707 | 291.355 | 59. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 77 | 71 | 72 | 188. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 9,7 | 7,3 | 6,3 | 45. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 328 | 5.483 | 139.372 | 64. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 32 | 26 | 28 | 157. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 24,6 % | 23,9 % | 13,0 % | 52. mjesto od 545 |
Labin: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−9,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
12,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
10,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −0,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
79 u 2024, u usporedbi s 32 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
10.445 € u 2025, u usporedbi s 6.983 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.032 € u 2025, u usporedbi s 8.008 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.412 € u 2025, u usporedbi s 5.038 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
4.304 u 2024, u usporedbi s 3.962 u 2011
Noćenja turista u godini
961.837 u 2021, u usporedbi s 1.215.829 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
1.225.014 u 2025, u usporedbi s 1.416.423 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
230.200 u 2025, u usporedbi s 239.911 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
12.125 u 2025, u usporedbi s 13.393 u 2018
Gdje je Labin?
Susjedne lokalne jedinice
- Raša2,5 km · 2.787
- Sveta Nedelja6,6 km · 3.021
- Barban8,1 km · 2.556
- Kršan9,4 km · 2.995
- Pićan15 km · 1.706
- Gračišće17 km · 1.287
- Žminj17 km · 3.468
- Svetvinčenat18 km · 2.293
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Labin?
Labin ima 10.354 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 60. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Labin: kolika je površina?
Labin ima površinu od 72,3 km², a gustoća naseljenosti iznosi 143 stanovnika/km².
Labin: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Labin) promijenio se s 11.054 na 10.354, odnosno za −6,3 %.
Labin: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,083, geografska dužina 14,117.
Prosječna površina nastanjenog stana (Labin): kolika je vrijednost?
Labin: „Prosječna površina nastanjenog stana” iznosi 77,7 m² (2021), što je 532. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 100,4 m².
Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (Labin): kolika je vrijednost?
Labin: „Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju” iznosi 38,6 % (2025), što je 4. mjesto među lokalnim jedinicama (od 146); državni medijan iznosi 6,6 %.
Labin: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Labin): Raša (2,5 km), Sveta Nedelja (6,6 km), Barban (8,1 km), Kršan (9,4 km), Pićan (15 km).