Povljana: stanovništvo i statistika
Povljana: stanovništvo 726 (2025), površina 38,4 km², gustoća naseljenosti 18,9 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 531. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +3,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 726
- 38,4 km²
- 19 stanovnika/km²
Povljana u brojkama
Ključne informacije
Zadarska županija: Povljana je na 32. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje: Povljana ima 55,2 %, u usporedbi s prosjekom od 16,9 % (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 7,3 %.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika: Povljana ima 60,6 ‰, u usporedbi s prosjekom od 14,0 ‰ (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 5,0 ‰.
Kretanje broja stanovnika: Povljana
Povljana: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 702, a 2025. godine 726.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 673 |
| 2021 | 674 |
| 2022 | 661 |
| 2023 | 666 |
| 2024 | 690 |
| 2025 | 726 |
Jeste li znali?
- Zadarska županija: prvo mjesto za „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”.
- Zadarska županija: prvo mjesto za „Noćenja turista po stanovniku”.
- „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 5.378.
- Gustoća naseljenosti 6,0 puta je manja od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Povljana
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Povljana | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 50,4 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 28. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 33,5 % | 24,0 % | 22,9 % | 26. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,2 % | 14,6 % | 13,7 % | 471. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −14,5 ‰ | −3,7 ‰ | −6,8 ‰ | 484. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 60,6 ‰ | 14,0 ‰ | 3,1 ‰ | 4. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 27,5 ‰ | 11,7 ‰ | 3,7 ‰ | 15. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Povljana | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.256 | 156.903 | 2.390.500 | 228. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 3.372 | 1.001 | 604 | 5. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 55,2 % | 16,9 % | 7,9 % | 3. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 11,6 % | 27,9 % | 25,9 % | 530. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 90,8 m² | 94,6 m² | 100,4 m² | 442. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 145 | 2.578 | 16.654 | 19. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 576,8 | 73,7 | 7,2 | 1. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,8 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Povljana | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 2,1 % | 5,0 % | 12,8 % | 493. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 73,2 % | 71,4 % | 31,3 % | 77. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Povljana | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 7,9 % | 5,7 % | 6,0 % | 226. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 11,9 % | 10,8 % | 19,5 % | 436. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,7 % | 7,3 % | 9,0 % | 287. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.851 € | 8.574 € | 7.821 € | 268. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 8.457 € | 11.201 € | 11.010 € | 530. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.346 € | 6.929 € | 6.391 € | 290. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 555 | 489 | 456 | 52. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 355 | 309 | 302 | 123. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Povljana | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 1,9 % | 4,6 % | 4,6 % | 507. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 42,6 % | 46,3 % | 45,2 % | 363. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 66 | 45.382 | 1.262.193 | 514. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 96 | 274 | 150 | 401. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 37,2 % | 34,2 % | 55,5 % | 416. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Povljana | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 145.258 | – | 9.381 | 103. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 216,8 | 64,1 | 1,6 | 31. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 15,8 % | 12,9 % | 6,5 % | 94. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 324.770 | – | 303.422 | 69. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 51.444 | – | 45.455 | 70. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 447,3 | 64,6 | 87,2 | 7. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 6,3 | 5,4 | 6,3 | 68. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 91,2 % | 87,2 % | 92,2 % | 81. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 4.183 | – | 4.527 | 78. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 5.762 | 1.008 | 1.506 | 7. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 1,0 % | 7,5 % | 6,6 % | 106. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 51,0 % | 22,5 % | 7,1 % | 9. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Povljana | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,30 | 2,66 | 2,75 | 510. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Povljana | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 95 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 33 | 6.478 | 158.685 | 424. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 45 | 39 | 35 | 91. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 112 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 29 | 13.110 | 291.355 | 522. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 40 | 78 | 72 | 496. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 9,7 | 8,8 | 6,3 | 45. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 26 | 6.213 | 139.372 | 459. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 36 | 37 | 28 | 91. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 20,5 % | 22,3 % | 13,0 % | 101. mjesto od 545 |
Povljana: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−14,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −16,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
60,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,3 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
27,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,3 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
145 u 2024, u usporedbi s 36 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.851 € u 2025, u usporedbi s 5.009 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
8.457 € u 2025, u usporedbi s 6.882 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.346 € u 2025, u usporedbi s 4.319 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
66 u 2024, u usporedbi s 65 u 2011
Noćenja turista u godini
119.906 u 2021, u usporedbi s 110.334 u 2013
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
324.770 u 2025, u usporedbi s 149.774 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
51.444 u 2025, u usporedbi s 19.912 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
4.183 u 2025, u usporedbi s 2.966 u 2018
Gdje je Povljana?
Susjedne lokalne jedinice
- Vir5,6 km · 3.646
- Privlaka9,8 km · 2.429
- Pag12 km · 3.358
- Nin13 km · 3.259
- Vrsi13 km · 2.211
- Ražanac20 km · 2.864
- Kolan20 km · 880
- Karlobag20 km · 823
Zadarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Povljana?
Povljana ima 726 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 531. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Povljana: kolika je površina?
Povljana ima površinu od 38,4 km², a gustoća naseljenosti iznosi 19 stanovnika/km².
Povljana: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Povljana) promijenio se s 702 na 726, odnosno za +3,4 %.
Povljana: gdje se nalazi?
Županija: Zadarska županija. Geografska širina 44,347, geografska dužina 15,116.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (Povljana): kolika je vrijednost?
Povljana: „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje” iznosi 55,2 % (2021), što je 3. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 7,9 %.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (Povljana): kolika je vrijednost?
Povljana: „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika” iznosi 60,6 ‰ (2025), što je 4. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,1 ‰.
Povljana: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Povljana): Vir (5,6 km), Privlaka (9,8 km), Pag (12 km), Nin (13 km), Vrsi (13 km).