Cerna: stanovništvo i statistika
Cerna: stanovništvo 3.504 (2025), površina 54,7 km², gustoća naseljenosti 64,1 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 201. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −20,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.504
- 54,7 km²
- 64 stanovnika/km²
Cerna u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Cerna je na 9. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Prosječna starost stanovništva: Cerna ima 41,5 god., u usporedbi s prosjekom od 44,6 god. (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 44,3 god.
Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika: Cerna ima 51, u usporedbi s prosjekom od 41 (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 41.
Kretanje broja stanovnika: Cerna
Cerna: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.382, a 2025. godine 3.504.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.744 |
| 2021 | 3.685 |
| 2022 | 3.626 |
| 2023 | 3.551 |
| 2024 | 3.503 |
| 2025 | 3.504 |
Jeste li znali?
- Vukovarsko-srijemska županija: prvo mjesto za „Prirodni prirast na 1000 stanovnika”.
- Vukovarsko-srijemska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”.
- „Prosječna starost stanovništva”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 7.661.
- Najbliža lokalna jedinica je Andrijaševci, na udaljenosti od 4,6 km.
Svi pokazatelji: Cerna
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Cerna | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 41,5 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 515. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 18,0 % | 22,8 % | 22,9 % | 507. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 15,8 % | 14,1 % | 13,7 % | 65. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | 0,6 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 32. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −1,1 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 346. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 4,0 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 260. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Cerna | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.668 | 76.271 | 2.390.500 | 294. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 449 | 532 | 604 | 479. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 0,8 % | 2,2 % | 7,9 % | 493. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 23,7 % | 26,4 % | 25,9 % | 328. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 110,7 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 115. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 4 | 105 | 16.654 | 255. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 7,1 | 5,2 | 7,2 | 274. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,5 % | 99,4 % | 99,0 % | 317. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Cerna | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 55,2 % | 50,6 % | 12,8 % | 113. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 47,0 % | 43,7 % | 31,3 % | 174. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Cerna | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 12,2 % | 11,4 % | 6,0 % | 149. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 31,7 % | 17,1 % | 19,5 % | 98. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 14,3 % | 8,3 % | 9,0 % | 72. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.224 € | 7.860 € | 7.821 € | 373. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.861 € | 11.311 € | 11.010 € | 300. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.694 € | 6.899 € | 6.391 € | 191. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 422 | 425 | 456 | 377. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 250 | 323 | 302 | 491. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Cerna | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 10,3 % | 9,7 % | 4,6 % | 68. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 44,5 % | 41,5 % | 45,2 % | 298. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 648 | 35.925 | 1.262.193 | 180. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 185 | 263 | 150 | 211. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 52,9 % | 37,4 % | 55,5 % | 298. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Cerna | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,7 % | 6,7 % | 6,5 % | 411. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Cerna | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,94 | 2,66 | 2,75 | 173. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Cerna | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 67 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 178 | 5.522 | 158.685 | 152. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 51 | 41 | 35 | 45. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 84 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 308 | 10.358 | 291.355 | 169. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 88 | 76 | 72 | 82. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,7 | 6,5 | 6,3 | 155. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 91 | 4.855 | 139.372 | 212. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 26 | 36 | 28 | 298. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 8,3 % | 15,3 % | 13,0 % | 449. mjesto od 545 |
Cerna: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
0,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −6,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−1,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −11,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
4,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −9,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
4 u 2024, u usporedbi s 3 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.224 € u 2025, u usporedbi s 4.731 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.861 € u 2025, u usporedbi s 7.256 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.694 € u 2025, u usporedbi s 4.254 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
648 u 2024, u usporedbi s 361 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2017, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Cerna?
Susjedne lokalne jedinice
- Andrijaševci4,6 km · 3.260
- Gradište4,8 km · 2.043
- Ivankovo10 km · 6.306
- Štitar11 km · 1.412
- Vođinci11 km · 1.535
- Privlaka12 km · 2.002
- Vinkovci14 km · 30.163
- Županja14 km · 8.585
Vukovarsko-srijemska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Cerna?
Cerna ima 3.504 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 201. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Cerna: kolika je površina?
Cerna ima površinu od 54,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 64 stanovnika/km².
Cerna: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Cerna) promijenio se s 4.382 na 3.504, odnosno za −20,0 %.
Cerna: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 45,190, geografska dužina 18,689.
Prosječna starost stanovništva (Cerna): kolika je vrijednost?
Cerna: „Prosječna starost stanovništva” iznosi 41,5 god. (2021), što je 515. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 44,8 god.
Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (Cerna): kolika je vrijednost?
Cerna: „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika” iznosi 51 (2025/2026), što je 45. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 35.
Cerna: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Cerna): Andrijaševci (4,6 km), Gradište (4,8 km), Ivankovo (10 km), Štitar (11 km), Vođinci (11 km).