Županja: stanovništvo i statistika
Županja: stanovništvo 8.585 (2025), površina 50,2 km², gustoća naseljenosti 171 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 73. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −23,1 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 8.585
- 50,2 km²
- 171 stanovnika/km²
Županja u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Županja je na 3. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu): Županja ima 45, u usporedbi s prosjekom od 36 (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 36.
Stopa nezaposlenosti: Županja ima 11,7 %, u usporedbi s prosjekom od 9,7 % (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Županja
Županja: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 11.170, a 2025. godine 8.585.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 9.248 |
| 2021 | 9.113 |
| 2022 | 8.915 |
| 2023 | 8.766 |
| 2024 | 8.690 |
| 2025 | 8.585 |
Jeste li znali?
- „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 7.031.
- Najbliža lokalna jedinica je Bošnjaci, na udaljenosti od 5,1 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Vinkovci (30.163 st.), udaljena 25 km.
Svi pokazatelji: Županja
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Županja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,1 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 245. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,0 % | 22,8 % | 22,9 % | 262. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,9 % | 14,1 % | 13,7 % | 362. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −6,8 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 268. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −1,6 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 355. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 2,6 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 312. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Županja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 4.807 | 76.271 | 2.390.500 | 94. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 525 | 532 | 604 | 366. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,8 % | 2,2 % | 7,9 % | 435. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 24,9 % | 26,4 % | 25,9 % | 297. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 103,0 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 234. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 4 | 105 | 16.654 | 255. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,5 | 5,2 | 7,2 | 370. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,4 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Županja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 51,2 % | 50,6 % | 12,8 % | 129. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 55,0 % | 43,7 % | 31,3 % | 146. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Županja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,3 % | 11,4 % | 6,0 % | 344. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 19,7 % | 17,1 % | 19,5 % | 268. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,3 % | 8,3 % | 9,0 % | 373. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.380 € | 7.860 € | 7.821 € | 206. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.786 € | 11.311 € | 11.010 € | 162. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.044 € | 6.899 € | 6.391 € | 101. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 450 | 425 | 456 | 290. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 310 | 323 | 302 | 237. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Županja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 11,7 % | 9,7 % | 4,6 % | 49. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 42,5 % | 41,5 % | 45,2 % | 364. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 2.749 | 35.925 | 1.262.193 | 64. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 316 | 263 | 150 | 73. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 24,8 % | 37,4 % | 55,5 % | 488. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Županja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 4.416 | – | 9.381 | 234. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,5 | 1,3 | 1,6 | 267. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 7,1 % | 6,7 % | 6,5 % | 242. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Županja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,60 | 2,66 | 2,75 | 371. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Županja | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 67 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 392 | 5.522 | 158.685 | 63. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 46 | 41 | 35 | 80. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 84 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 580 | 10.358 | 291.355 | 87. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 68 | 76 | 72 | 317. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,5 | 6,5 | 6,3 | 107. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 384 | 4.855 | 139.372 | 54. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 45 | 36 | 28 | 20. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 20,9 % | 15,3 % | 13,0 % | 96. mjesto od 545 |
Županja: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−6,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −6,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−1,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −30,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
2,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −21,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
4 u 2024, u usporedbi s 15 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.380 € u 2025, u usporedbi s 5.394 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.786 € u 2025, u usporedbi s 8.086 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.044 € u 2025, u usporedbi s 4.800 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
2.749 u 2024, u usporedbi s 2.815 u 2011
Noćenja turista u godini
3.503 u 2021, u usporedbi s 6.253 u 2014
Gdje je Županja?
Susjedne lokalne jedinice
- Bošnjaci5,1 km · 2.565
- Štitar6,0 km · 1.412
- Gradište9,3 km · 2.043
- Cerna14 km · 3.504
- Babina Greda14 km · 2.618
- Andrijaševci17 km · 3.260
- Otok17 km · 4.573
- Slavonski Šamac17 km · 1.376
Vukovarsko-srijemska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Županja?
Županja ima 8.585 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 73. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Županja: kolika je površina?
Županja ima površinu od 50,2 km², a gustoća naseljenosti iznosi 171 stanovnika/km².
Županja: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Županja) promijenio se s 11.170 na 8.585, odnosno za −23,1 %.
Županja: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 45,067, geografska dužina 18,700.
Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (Županja): kolika je vrijednost?
Županja: „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)” iznosi 45 (2025/2026), što je 20. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 28.
Stopa nezaposlenosti (Županja): kolika je vrijednost?
Županja: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 11,7 % (2021), što je 49. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Županja: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Županja): Bošnjaci (5,1 km), Štitar (6,0 km), Gradište (9,3 km), Cerna (14 km), Babina Greda (14 km).