Konavle: stanovništvo i statistika
Konavle: stanovništvo 9.001 (2025), površina 210,1 km², gustoća naseljenosti 42,8 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 70. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +7,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 9.001
- 210,1 km²
- 43 stanovnika/km²
Konavle u brojkama
Ključne informacije
Dubrovačko-neretvanska županija: Konavle je na 4. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 22).
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom: Konavle ima 5,2 %, u usporedbi s prosjekom od 7,4 % (Dubrovačko-neretvanska županija) i državnim prosjekom od 17,4 %.
Udio djece do 14 godina: Konavle ima 17,4 %, u usporedbi s prosjekom od 15,4 % (Dubrovačko-neretvanska županija) i državnim prosjekom od 14,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Konavle
Konavle: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 8.394, a 2025. godine 9.001.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 8.591 |
| 2021 | 8.645 |
| 2022 | 8.701 |
| 2023 | 8.830 |
| 2024 | 8.897 |
| 2025 | 9.001 |
Jeste li znali?
- Dubrovačko-neretvanska županija: prvo mjesto za „Udio noćenja stranih turista”.
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio djece do 14 godina”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 29.426.
- Gustoća naseljenosti 2,6 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Župa dubrovačka, na udaljenosti od 16,5 km.
Svi pokazatelji: Konavle
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Konavle | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 42,4 god. | 43,8 god. | 44,8 god. | 487. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,2 % | 22,5 % | 22,9 % | 382. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 17,4 % | 15,4 % | 13,7 % | 18. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −1,3 ‰ | −2,4 ‰ | −6,8 ‰ | 55. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 12,3 ‰ | 9,4 ‰ | 3,1 ‰ | 149. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 8,8 ‰ | 11,4 ‰ | 3,7 ‰ | 136. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Konavle | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 4.796 | 73.746 | 2.390.500 | 95. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 557 | 637 | 604 | 322. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,9 % | 6,8 % | 7,9 % | 384. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 25,0 % | 23,3 % | 25,9 % | 293. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 104,6 m² | 89,6 m² | 100,4 m² | 198. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 59 | 402 | 16.654 | 61. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 31,0 | 16,7 | 7,2 | 91. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,8 % | 99,9 % | 99,0 % | 131. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Konavle | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 7,2 % | 8,1 % | 12,8 % | 338. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 73,5 % | 80,7 % | 31,3 % | 74. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Konavle | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,3 % | 3,4 % | 6,0 % | 499. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 5,2 % | 7,4 % | 19,5 % | 538. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 5,4 % | 6,5 % | 9,0 % | 477. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 10.451 € | 9.402 € | 7.821 € | 30. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.783 € | 10.865 € | 11.010 € | 164. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.458 € | 7.310 € | 6.391 € | 35. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 613 | 555 | 456 | 24. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 251 | 285 | 302 | 488. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Konavle | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,7 % | 5,0 % | 4,6 % | 439. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 55,8 % | 50,2 % | 45,2 % | 25. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 2.727 | 35.314 | 1.262.193 | 66. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 307 | 303 | 150 | 79. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 33,6 % | 23,2 % | 55,5 % | 441. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Konavle | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 795.273 | – | 9.381 | 35. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 92,4 | 74,0 | 1,6 | 74. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 19,6 % | 18,7 % | 6,5 % | 60. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 810.725 | – | 303.422 | 32. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 188.773 | – | 45.455 | 26. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 90,1 | 84,7 | 87,2 | 71. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 4,3 | 3,9 | 6,3 | 123. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 96,8 % | 92,6 % | 92,2 % | 20. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 7.711 | – | 4.527 | 56. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 857 | 928 | 1.506 | 101. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 35,1 % | 22,5 % | 6,6 % | 6. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 1,2 % | 8,9 % | 7,1 % | 98. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Konavle | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,02 | 2,83 | 2,75 | 131. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Konavle | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 4 | 58 | 1.794 | 60. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 450 | 4.954 | 158.685 | 57. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 50 | 42 | 35 | 48. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 10 | 63 | 1.925 | 23. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 740 | 9.294 | 291.355 | 65. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 82 | 79 | 72 | 124. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 9,1 | 8,3 | 6,3 | 77. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 329 | 4.280 | 139.372 | 63. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 37 | 37 | 28 | 75. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 25,1 % | 26,9 % | 13,0 % | 43. mjesto od 545 |
Konavle: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−1,3 ‰ u 2024, u usporedbi s −0,5 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
12,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
8,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
59 u 2024, u usporedbi s 69 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
10.451 € u 2025, u usporedbi s 6.532 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.783 € u 2025, u usporedbi s 8.215 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.458 € u 2025, u usporedbi s 4.885 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
2.727 u 2024, u usporedbi s 2.075 u 2011
Noćenja turista u godini
324.136 u 2021, u usporedbi s 533.236 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
810.725 u 2025, u usporedbi s 774.689 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
188.773 u 2025, u usporedbi s 156.168 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
7.711 u 2025, u usporedbi s 7.694 u 2018
Gdje je Konavle?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Konavle?
Konavle ima 9.001 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 70. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Konavle: kolika je površina?
Konavle ima površinu od 210,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 43 stanovnika/km².
Konavle: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Konavle) promijenio se s 8.394 na 9.001, odnosno za +7,2 %.
Konavle: gdje se nalazi?
Županija: Dubrovačko-neretvanska županija. Geografska širina 42,519, geografska dužina 18,368.
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (Konavle): kolika je vrijednost?
Konavle: „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom” iznosi 5,2 % (2021), što je 538. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 19,5 %.
Udio djece do 14 godina (Konavle): kolika je vrijednost?
Konavle: „Udio djece do 14 godina” iznosi 17,4 % (2021), što je 18. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 13,7 %.
Konavle: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Konavle): Župa dubrovačka (17 km), Dubrovnik (25 km), Dubrovačko primorje (49 km), Ston (65 km), Mljet (73 km).