Rugvica: stanovništvo i statistika
Rugvica: stanovništvo 7.729 (2025), površina 12,0 km², gustoća naseljenosti 644 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 85. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +1,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 7.729
- 12,0 km²
- 644 stanovnika/km²
Rugvica u brojkama
Ključne informacije
Zagrebačka županija: Rugvica je na 11. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika: Rugvica ima 515, u usporedbi s prosjekom od 279 (Zagrebačka županija) i državnim prosjekom od 326.
Prosječna površina nastanjenog stana: Rugvica ima 121,5 m², u usporedbi s prosjekom od 110,9 m² (Zagrebačka županija) i državnim prosjekom od 92,6 m².
Kretanje broja stanovnika: Rugvica
Rugvica: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 7.620, a 2025. godine 7.729.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 7.115 |
| 2021 | 7.147 |
| 2022 | 7.260 |
| 2023 | 7.406 |
| 2024 | 7.605 |
| 2025 | 7.729 |
Jeste li znali?
- Zagrebačka županija: prvo mjesto za „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika”.
- „Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna površina nastanjenog stana”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.681.
- Gustoća naseljenosti 5,7 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Orle, na udaljenosti od 6,2 km.
Svi pokazatelji: Rugvica
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Rugvica | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 42,7 god. | 43,4 god. | 44,8 god. | 477. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 19,7 % | 21,3 % | 22,9 % | 457. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,9 % | 14,9 % | 13,7 % | 124. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −0,5 ‰ | −3,1 ‰ | −6,8 ‰ | 40. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 16,2 ‰ | 11,1 ‰ | 3,1 ‰ | 100. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 8,5 ‰ | 4,9 ‰ | 3,7 ‰ | 140. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Rugvica | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.075 | 144.764 | 2.390.500 | 176. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 431 | 481 | 604 | 497. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 3,0 % | 9,6 % | 7,9 % | 380. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 25,9 % | 19,7 % | 25,9 % | 273. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 121,5 m² | 110,9 m² | 100,4 m² | 16. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 22 | 1.342 | 16.654 | 116. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 7,1 | 13,3 | 7,2 | 274. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,8 % | 99,2 % | 99,0 % | 131. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Rugvica | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 64,6 % | 55,7 % | 12,8 % | 71. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 36,6 % | 43,0 % | 31,3 % | 229. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Rugvica | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,8 % | 2,7 % | 6,0 % | 426. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 17,6 % | 19,7 % | 19,5 % | 312. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 12,4 % | 8,2 % | 9,0 % | 110. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.181 € | 9.898 € | 7.821 € | 230. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.019 € | 13.565 € | 11.010 € | 271. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.118 € | 6.957 € | 6.391 € | 329. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 590 | 527 | 456 | 36. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 221 | 259 | 302 | 529. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Rugvica | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,4 % | 3,8 % | 4,6 % | 370. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 51,2 % | 52,2 % | 45,2 % | 107. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 3.920 | 86.158 | 1.262.193 | 47. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 515 | 279 | 150 | 11. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 70,7 % | 61,4 % | 55,5 % | 98. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Rugvica | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,4 % | 4,7 % | 6,5 % | 434. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Rugvica | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,20 | 3,00 | 2,75 | 57. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Rugvica | Zagrebačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 123 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 298 | 13.110 | 158.685 | 91. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 39 | 42 | 35 | 190. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 118 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 614 | 24.065 | 291.355 | 77. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 79 | 77 | 72 | 160. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 9,7 | 9,5 | 6,3 | 45. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 68 | 11.352 | 139.372 | 270. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 9 | 36 | 28 | 527. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 10,5 % | 20,0 % | 13,0 % | 355. mjesto od 545 |
Rugvica: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−0,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,4 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
16,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
8,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −9,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
22 u 2024, u usporedbi s 22 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.181 € u 2025, u usporedbi s 5.583 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.019 € u 2025, u usporedbi s 7.778 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.118 € u 2025, u usporedbi s 4.067 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
3.920 u 2024, u usporedbi s 805 u 2011
Gdje je Rugvica?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Rugvica?
Rugvica ima 7.729 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 85. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Rugvica: kolika je površina?
Rugvica ima površinu od 12,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 644 stanovnika/km².
Rugvica: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Rugvica) promijenio se s 7.620 na 7.729, odnosno za +1,4 %.
Rugvica: gdje se nalazi?
Županija: Zagrebačka županija. Geografska širina 45,736, geografska dužina 16,233.
Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (Rugvica): kolika je vrijednost?
Rugvica: „Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika” iznosi 515 (2024), što je 11. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 150.
Prosječna površina nastanjenog stana (Rugvica): kolika je vrijednost?
Rugvica: „Prosječna površina nastanjenog stana” iznosi 121,5 m² (2021), što je 16. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 100,4 m².
Rugvica: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Rugvica): Orle (6,2 km), Dugo Selo (7,1 km), Brckovljani (12 km), Ivanić-Grad (13 km), Velika Gorica (14 km).