Ploče: stanovništvo i statistika
Ploče: stanovništvo 7.806 (2025), površina 12,3 km², gustoća naseljenosti 635 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 84. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −15,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 7.806
- 12,3 km²
- 635 stanovnika/km²
Ploče u brojkama
Ključne informacije
Dubrovačko-neretvanska županija: Ploče je na 5. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 22).
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Ploče ima 2,6 %, u usporedbi s prosjekom od 6,5 % (Dubrovačko-neretvanska županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom: Ploče ima 81,2 %, u usporedbi s prosjekom od 80,7 % (Dubrovačko-neretvanska županija) i državnim prosjekom od 52,8 %.
Kretanje broja stanovnika: Ploče
Ploče: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 9.215, a 2025. godine 7.806.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 8.375 |
| 2021 | 8.162 |
| 2022 | 7.997 |
| 2023 | 7.919 |
| 2024 | 7.867 |
| 2025 | 7.806 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Prosječan broj noćenja po dolasku”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.723.
- Gustoća naseljenosti 5,6 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Gradac, na udaljenosti od 9,8 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Metković (15.460 st.), udaljena 17 km.
Svi pokazatelji: Ploče
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Ploče | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,9 god. | 43,8 god. | 44,8 god. | 263. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,6 % | 22,5 % | 22,9 % | 231. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,1 % | 15,4 % | 13,7 % | 218. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −4,8 ‰ | −2,4 ‰ | −6,8 ‰ | 177. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −4,5 ‰ | 9,4 ‰ | 3,1 ‰ | 408. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 2,0 ‰ | 11,4 ‰ | 3,7 ‰ | 342. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Ploče | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 4.322 | 73.746 | 2.390.500 | 113. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 526 | 637 | 604 | 364. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 5,1 % | 6,8 % | 7,9 % | 326. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 23,3 % | 23,3 % | 25,9 % | 337. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 82,3 m² | 89,6 m² | 100,4 m² | 508. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 5 | 402 | 16.654 | 239. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,6 | 16,7 | 7,2 | 416. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,8 % | 99,9 % | 99,0 % | 131. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Ploče | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 10,0 % | 8,1 % | 12,8 % | 302. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 81,2 % | 80,7 % | 31,3 % | 27. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Ploče | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,4 % | 3,4 % | 6,0 % | 338. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 9,8 % | 7,4 % | 19,5 % | 476. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 2,6 % | 6,5 % | 9,0 % | 538. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.807 € | 9.402 € | 7.821 € | 155. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.722 € | 10.865 € | 11.010 € | 171. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.597 € | 7.310 € | 6.391 € | 21. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 459 | 555 | 456 | 266. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 363 | 285 | 302 | 108. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Ploče | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 7,5 % | 5,0 % | 4,6 % | 146. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 45,1 % | 50,2 % | 45,2 % | 275. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 2.409 | 35.314 | 1.262.193 | 76. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 306 | 303 | 150 | 81. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 27,2 % | 23,2 % | 55,5 % | 473. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Ploče | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 31.233 | – | 9.381 | 166. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 3,7 | 74,0 | 1,6 | 175. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 12,6 % | 18,7 % | 6,5 % | 124. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 42.279 | – | 303.422 | 125. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 12.120 | – | 45.455 | 114. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 5,4 | 84,7 | 87,2 | 133. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 3,5 | 3,9 | 6,3 | 134. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 89,5 % | 92,6 % | 92,2 % | 95. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 1.090 | – | 4.527 | 122. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 140 | 928 | 1.506 | 135. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 7,3 % | 22,5 % | 6,6 % | 67. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 9,6 % | 8,9 % | 7,1 % | 63. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Ploče | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,70 | 2,83 | 2,75 | 302. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Ploče | Dubrovačko-neretvanska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 4 | 58 | 1.794 | 60. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 323 | 4.954 | 158.685 | 80. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 41 | 42 | 35 | 159. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 63 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 616 | 9.294 | 291.355 | 76. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 79 | 79 | 72 | 160. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,8 | 8,3 | 6,3 | 229. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 253 | 4.280 | 139.372 | 82. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 32 | 37 | 28 | 157. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 22,9 % | 26,9 % | 13,0 % | 71. mjesto od 545 |
Ploče: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−4,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−4,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −11,3 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
2,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,3 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
5 u 2024, u usporedbi s 10 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.807 € u 2025, u usporedbi s 5.618 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.722 € u 2025, u usporedbi s 7.941 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.597 € u 2025, u usporedbi s 5.100 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
2.409 u 2024, u usporedbi s 2.683 u 2011
Noćenja turista u godini
25.967 u 2021, u usporedbi s 7.313 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
42.279 u 2025, u usporedbi s 23.772 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
12.120 u 2025, u usporedbi s 5.512 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
1.090 u 2025, u usporedbi s 842 u 2018
Gdje je Ploče?
Susjedne lokalne jedinice
- Gradac9,8 km · 2.425
- Opuzen11 km · 2.870
- Pojezerje12 km · 884
- Slivno12 km · 1.822
- Kula Norinska14 km · 1.340
- Trpanj14 km · 661
- Janjina14 km · 566
- Zažablje16 km · 473
Dubrovačko-neretvanska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Ploče?
Ploče ima 7.806 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 84. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Ploče: kolika je površina?
Ploče ima površinu od 12,3 km², a gustoća naseljenosti iznosi 635 stanovnika/km².
Ploče: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Ploče) promijenio se s 9.215 na 7.806, odnosno za −15,3 %.
Ploče: gdje se nalazi?
Županija: Dubrovačko-neretvanska županija. Geografska širina 43,053, geografska dužina 17,437.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Ploče): kolika je vrijednost?
Ploče: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 2,6 % (2021), što je 538. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (Ploče): kolika je vrijednost?
Ploče: „Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom” iznosi 81,2 % (2021), što je 27. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 31,3 %.
Ploče: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Ploče): Gradac (9,8 km), Opuzen (11 km), Pojezerje (12 km), Slivno (12 km), Kula Norinska (14 km).