Čazma: stanovništvo i statistika
Čazma: stanovništvo 6.789 (2025), površina 8,5 km², gustoća naseljenosti 799 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 97. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −10,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 6.789
- 8,5 km²
- 799 stanovnika/km²
Čazma u brojkama
Ključne informacije
Bjelovarsko-bilogorska županija: Čazma je na 4. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 23).
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju: Čazma ima 95,4 %, u usporedbi s prosjekom od 96,3 % (Bjelovarsko-bilogorska županija) i državnim prosjekom od 99,2 %.
Kretanje broja stanovnika: Čazma
Čazma: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 7.592, a 2025. godine 6.789.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 6.944 |
| 2021 | 6.882 |
| 2022 | 6.810 |
| 2023 | 6.783 |
| 2024 | 6.799 |
| 2025 | 6.789 |
Jeste li znali?
- Bjelovarsko-bilogorska županija: prvo mjesto za „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika”.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.190.
- Gustoća naseljenosti 7,1 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Štefanje, na udaljenosti od 9,9 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Ivanić-Grad (13.092 st.), udaljena 18 km.
Svi pokazatelji: Čazma
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Čazma | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,8 god. | 44,7 god. | 44,8 god. | 379. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,3 % | 23,2 % | 22,9 % | 308. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 15,2 % | 14,4 % | 13,7 % | 103. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,0 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 188. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 3,1 ‰ | −0,8 ‰ | 3,1 ‰ | 273. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 5,9 ‰ | 1,4 ‰ | 3,7 ‰ | 200. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Čazma | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 4.054 | 56.129 | 2.390.500 | 127. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 585 | 550 | 604 | 298. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 6,8 % | 4,7 % | 7,9 % | 294. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 31,2 % | 27,2 % | 25,9 % | 174. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 97,7 m² | 99,1 m² | 100,4 m² | 315. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 6 | 178 | 16.654 | 219. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,1 | 10,4 | 7,2 | 391. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 95,4 % | 96,3 % | 99,0 % | 471. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Čazma | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 48,2 % | 52,0 % | 12,8 % | 138. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 26,7 % | 28,6 % | 31,3 % | 323. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Čazma | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 11,4 % | 12,7 % | 6,0 % | 159. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 25,2 % | 21,4 % | 19,5 % | 164. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,6 % | 8,2 % | 9,0 % | 360. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.986 € | 7.772 € | 7.821 € | 253. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.549 € | 11.761 € | 11.010 € | 196. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.264 € | 6.311 € | 6.391 € | 300. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 488 | 432 | 456 | 183. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 292 | 317 | 302 | 317. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Čazma | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 5,0 % | 6,0 % | 4,6 % | 249. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 46,8 % | 45,0 % | 45,2 % | 219. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.420 | 24.769 | 1.262.193 | 115. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 209 | 253 | 150 | 179. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 39,7 % | 33,0 % | 55,5 % | 402. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Čazma | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 1.018 | – | 9.381 | 290. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,1 | 0,9 | 1,6 | 300. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,1 % | 6,8 % | 6,5 % | 375. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Čazma | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,76 | 2,72 | 2,75 | 263. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Čazma | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 259 | 3.496 | 158.685 | 105. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 38 | 36 | 35 | 203. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 6 | 90 | 1.925 | 59. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 537 | 7.506 | 291.355 | 95. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 79 | 77 | 72 | 160. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,5 | 7,4 | 6,3 | 107. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 189 | 2.867 | 139.372 | 102. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 28 | 30 | 28 | 253. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 12,6 % | 14,6 % | 13,0 % | 281. mjesto od 545 |
Čazma: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −8,1 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
3,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
5,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
6 u 2024, u usporedbi s 12 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.986 € u 2025, u usporedbi s 5.018 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.549 € u 2025, u usporedbi s 8.089 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.264 € u 2025, u usporedbi s 3.980 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.420 u 2024, u usporedbi s 1.500 u 2011
Noćenja turista u godini
873 u 2021, u usporedbi s 1.856 u 2014
Gdje je Čazma?
Susjedne lokalne jedinice
- Štefanje9,9 km · 1.620
- Dubrava12 km · 4.449
- Križ13 km · 5.996
- Kloštar Ivanić15 km · 5.494
- Ivanska16 km · 2.035
- Velika Ludina17 km · 2.271
- Berek17 km · 1.018
- Ivanić-Grad18 km · 13.092
Bjelovarsko-bilogorska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Čazma?
Čazma ima 6.789 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 97. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Čazma: kolika je površina?
Čazma ima površinu od 8,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 799 stanovnika/km².
Čazma: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Čazma) promijenio se s 7.592 na 6.789, odnosno za −10,6 %.
Čazma: gdje se nalazi?
Županija: Bjelovarsko-bilogorska županija. Geografska širina 45,749, geografska dužina 16,614.
Osnovne škole (Čazma): kolika je vrijednost?
Čazma: „Osnovne škole” iznosi 6 (2025/2026), što je 59. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 2.
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (Čazma): kolika je vrijednost?
Čazma: „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju” iznosi 95,4 % (2021), što je 471. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 99,0 %.
Čazma: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Čazma): Štefanje (9,9 km), Dubrava (12 km), Križ (13 km), Kloštar Ivanić (15 km), Ivanska (16 km).