Pitomača: stanovništvo i statistika
Pitomača: stanovništvo 8.146 (2025), površina 47,1 km², gustoća naseljenosti 173 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 79. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −14,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 8.146
- 47,1 km²
- 173 stanovnika/km²
Pitomača u brojkama
Ključne informacije
Virovitičko-podravska županija: Pitomača je na 3. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 16).
Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu: Pitomača ima 19,4 %, u usporedbi s prosjekom od 15,9 % (Virovitičko-podravska županija) i državnim prosjekom od 4,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Pitomača
Pitomača: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 9.508, a 2025. godine 8.146.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 8.451 |
| 2021 | 8.361 |
| 2022 | 8.301 |
| 2023 | 8.255 |
| 2024 | 8.175 |
| 2025 | 8.146 |
Jeste li znali?
- Virovitičko-podravska županija: prvo mjesto za „Prosječna površina nastanjenog stana”.
- Virovitičko-podravska županija: prvo mjesto za „Osnovne škole”.
- „Osnovne škole”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 6.597.
- Najbliža lokalna jedinica je Podravske Sesvete, na udaljenosti od 5,7 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Virovitica (18.543 st.), udaljena 18 km.
Svi pokazatelji: Pitomača
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Pitomača | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,4 god. | 44,5 god. | 44,8 god. | 419. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 19,9 % | 22,0 % | 22,9 % | 444. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,2 % | 14,1 % | 13,7 % | 201. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −6,7 ‰ | −8,8 ‰ | −6,8 ‰ | 261. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 1,8 ‰ | −2,5 ‰ | 3,1 ‰ | 296. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 3,9 ‰ | 2,3 ‰ | 3,7 ‰ | 261. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Pitomača | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 4.107 | 37.671 | 2.390.500 | 121. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 489 | 535 | 604 | 427. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,7 % | 3,1 % | 7,9 % | 392. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 24,9 % | 26,1 % | 25,9 % | 297. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 106,8 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 176. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 3 | 71 | 16.654 | 278. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 6,0 | 6,6 | 7,2 | 310. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,7 % | 97,4 % | 99,0 % | 301. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Pitomača | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 55,5 % | 49,1 % | 12,8 % | 112. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 26,4 % | 28,9 % | 31,3 % | 325. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Pitomača | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 19,4 % | 15,9 % | 6,0 % | 72. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 23,5 % | 21,7 % | 19,5 % | 190. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,8 % | 8,1 % | 9,0 % | 283. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.456 € | 7.401 € | 7.821 € | 472. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.049 € | 10.899 € | 11.010 € | 437. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.905 € | 6.288 € | 6.391 € | 372. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 404 | 414 | 456 | 423. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 263 | 327 | 302 | 449. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Pitomača | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 7,1 % | 8,9 % | 4,6 % | 160. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 41,1 % | 42,0 % | 45,2 % | 404. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.240 | 15.737 | 1.262.193 | 127. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 152 | 235 | 150 | 271. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 31,3 % | 32,6 % | 55,5 % | 450. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Pitomača | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 1.673 | – | 9.381 | 276. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,2 | 0,5 | 1,6 | 291. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,8 % | 5,6 % | 6,5 % | 399. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Pitomača | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,79 | 2,67 | 2,75 | 246. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Pitomača | Virovitičko-podravska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 19 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 339 | 2.350 | 158.685 | 74. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 42 | 35 | 35 | 142. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 11 | 74 | 1.925 | 19. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 628 | 5.122 | 291.355 | 75. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 77 | 77 | 72 | 188. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 9,0 | 7,5 | 6,3 | 84. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 193 | 1.855 | 139.372 | 101. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 24 | 28 | 28 | 347. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 9,5 % | 13,1 % | 13,0 % | 399. mjesto od 545 |
Pitomača: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−6,7 ‰ u 2024, u usporedbi s −7,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
1,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −6,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
3,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
3 u 2024, u usporedbi s 20 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.456 € u 2025, u usporedbi s 4.104 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.049 € u 2025, u usporedbi s 7.192 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.905 € u 2025, u usporedbi s 3.840 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.240 u 2024, u usporedbi s 998 u 2011
Noćenja turista u godini
1.019 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Pitomača?
Susjedne lokalne jedinice
- Podravske Sesvete5,7 km · 1.383
- Kloštar Podravski6,4 km · 2.649
- Špišić Bukovica12 km · 3.108
- Kalinovac12 km · 1.243
- Ferdinandovac13 km · 1.268
- Đurđevac16 km · 7.328
- Lukač17 km · 2.577
- Šandrovac17 km · 1.360
Virovitičko-podravska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Pitomača?
Pitomača ima 8.146 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 79. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Pitomača: kolika je površina?
Pitomača ima površinu od 47,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 173 stanovnika/km².
Pitomača: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Pitomača) promijenio se s 9.508 na 8.146, odnosno za −14,3 %.
Pitomača: gdje se nalazi?
Županija: Virovitičko-podravska županija. Geografska širina 45,951, geografska dužina 17,229.
Osnovne škole (Pitomača): kolika je vrijednost?
Pitomača: „Osnovne škole” iznosi 11 (2025/2026), što je 19. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 2.
Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (Pitomača): kolika je vrijednost?
Pitomača: „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu” iznosi 19,4 % (2021), što je 72. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 6,0 %.
Pitomača: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Pitomača): Podravske Sesvete (5,7 km), Kloštar Podravski (6,4 km), Špišić Bukovica (12 km), Kalinovac (12 km), Ferdinandovac (13 km).